BiznesINFO.pl Finanse Skarbówka przypomina Polakom. W tym wypadku można odliczyć nawet 53 tys. zł
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Skarbówka przypomina Polakom. W tym wypadku można odliczyć nawet 53 tys. zł

28 marca 2025
Autor tekstu: Julia Bogucka

Miliony Polaków właśnie pochylają się nad swoim zeznaniem podatkowym i zastanawiają się, z jakich ulg mogą skorzystać. Na to pytanie odpowiedź ma Krajowa Administracja Skarbowa. W oficjalnym komunikacie przypomniała o jednej ważnej rzeczy, o której Polakom zdarza się zapominać. W ten sposób można odliczyć nawet 53 tys. złotych, warto o tym wiedzieć.

Miliony Polaków rozliczają PIT

Podatek dochodowy za rok 2024 można rozliczać od 15 lutego bieżącego roku. Ostateczny termin już się zbliża, upływa bowiem już 30 kwietnia — Polakom został więc niewiele ponad miesiąc . Jedną z popularniejszych opcji dopełnienia tego obowiązku jest usługa e-PIT , która umożliwia dokonanie wszystkich czynności drogą internetową. Ministerstwo Finansów podkreśla, że nie trzeba w tym celu instalować żadnego dodatkowego oprogramowania na swój komputer, wystarczy tylko się zalogować.

pit pieniądze.jpg
Fot. Marek BAZAK/East News

Pojawiły się już najnowsze informacje na temat obecnego stanu złożonych deklaracji, okazuje się, że z opcji internetowej skorzystało już około 5 mln Polaków . W tym zawierają się:

  • 4 mln 404 tys. deklaracji PIT-37,
  • 245 tys. deklaracji PIT-28,
  • 203 tys. deklaracji PIT-38,
  • 127 tys. deklaracji PIT-36,
  • 7 tys. deklaracji PIT 36L,
  • 10 tys. oświadczeń PIT-OP,
  • 4 tys. deklaracji PIT-DZ.

Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, mają szansę ucieszyć się ze swojego zapominalstwa. Skarbówka właśnie przypomniała o ważnej uldze, dzięki której można odliczyć nawet 53 tysiące złotych .

Zabawki z PRL-u warte fortunę. Kiedyś bawiło się nimi każde dziecko, dziś osiągają rekordowe ceny
Górnik przepracował 61 lat. ZUS ujawnił, ile emerytury otrzymał po waloryzacji. Trudno uwierzyć

Na takie ulgi można liczyć w ramach PIT

Wielu Polaków zapomina o wielu ulgach, które mogliby wykorzystać podczas rozliczania podatku dochodowego. Okazuje się bowiem, że ich lista jest bardzo długa i mogą dotyczyć wielu rzeczy, o których na co dzień nie pamiętamy. Wśród najpopularniejszych wymienia się przede wszystkim ulgę na dziecko, rehabilitacyjną, dla młodych czy dla rodzin wielodzietnych .

Nie każdy ma jednak świadomość, że może odliczyć od podatku na przykład domowy Internet . W ten sposób może do nas wrócić nawet 760 złotych kosztów poniesionych w ciągu roku 2024 . Wystarczy załączyć rachunki opłacane przez nas przez całe dwanaście miesięcy, co istotne, ulga dotyczy zarówno Internetu stacjonarnego, jak i mobilnego.

pit komputer.jpg
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Jeszcze więcej środków można odzyskać, jeśli jesteśmy w małżeństwie. Wówczas ulgę można zastosować podwójnie i tym samym, jeśli rachunki na to wskazują, możemy odzyskać nawet 1520 złotych . Co ważne, z ulgi na Internet możemy skorzystać wyłącznie dwa razy rok po roku. Oznacza to, że jeśli użyjemy jej w obecnym rozliczeniu, to powinniśmy zrobić to ponownie za rok — później przepada .

To jednak niejedyna zaskakująca ulga podatkowa, którą możemy zastosować w naszym zeznaniu. Okazuje się, że mogą do nas wrócić nawet 53 tysiące złotych , jeśli tylko spełniamy konieczne warunki. Skarbówka właśnie przypomniała, jak się do tego zabrać.

Zobacz: ZUS przelewa "trzynastki". Kiedy pieniądze trafią na konto? Terminów jest kilka

Te osoby mogą odliczyć nawet 53 tys. złotych

Krajowa Administracja Skarbowa opublikowała oficjalny komunikat, w którym przypomniała podatnikom o ważnej uldze, którą można zastosować w swoim zeznaniu . Dzięki niej może do nas wrócić naprawdę pokaźna suma pieniędzy, należy jednak spełnić istotne warunki.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej możemy odliczyć nawet 53 tys. zł, a jeśli ze względu na nasze przychody nie możemy odliczyć wszystkich wydatków w danym roku, możemy to zrobić w kolejnych latach - poinformowała cytowana w komunikacie zastępca szefa KAS podkreśla Małgorzata Krok.

W komunikacie dodano również, że łącznie z ulgi termomodernizacyjnej można korzystać przez nawet sześć lat od końca roku podatkowego, w którym ponieśliśmy pierwszy wydatek . Podlegają jej wydatki poniesione na ulepszeniach, które zmniejszają zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie domu, podgrzewanie wody użytkowej lub zmniejszają straty energii. Wszystkie szczegóły związane z wliczającymi się wydatkami wymienione zostały w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych .

Wydatki te można odliczyć jeśli dotyczą przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek - czytamy w komunikacie KAS.

W uldze termomodernizacyjnej jest jednak jeden haczyk. Nie można odliczyć w jej ramach tych wydatków, które zostały sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Dodatkowo, jeśli w ciągu trzech lat podatnikowi nie uda się sfinalizować działań termomodernizacyjnych, będzie musiał zwrócić ulgę .

Co więcej, ulgę można odliczyć od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, lub podatkiem liniowym, albo przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych .

Wyższa kwota wolna od podatku. Rząd spełni obietnicę: padła data – jest wyjątkowo strategiczna
Nawet 500 zł mandatu dla rowerzystów. Te wykroczenia Polacy popełniają najczęściej
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żywo zainteresowana polską polityką oraz mechanizmami zarządzającymi mediami społecznościowymi. Fanka gier komputerowych i malarstwa amatorskiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat