BiznesINFO.pl Technologie Sukces Polaka. Zdjęcie ze Śnieżki wyróżnione przez NASA
Fot. Unsplash/Jared Allen

Sukces Polaka. Zdjęcie ze Śnieżki wyróżnione przez NASA

14 czerwca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Ze względu na zwiększoną aktywność słoneczną w końcu bieżącego, 11-letniego cyklu także nad Polską można zaobserwować zorze polarne. W całym kraju widoczne były w nocy z 10 na 11 maja. Wtedy też udało się je uchwycić na zdjęciu, które właśnie zostało wyróżnione przez NASA jako Astronomiczne Zdjęcie Dnia.

Zdjęcia Polaka wyróżnione przez NASA

Amerykańska agencja kosmiczna postanowiła wyróżnić fotografię wykonaną przez Daniela Koszelę . Zdjęcie jest wyjątkowe nie tylko ze względu na spektakularne uchwycenie zjawiska aurora borealis, ale też z powodu nieoczywistego pleneru.

Zdjęcia wykonano nieopodal szczytu Śnieżki, tuż obok Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego , którego charakterystyczna, modernistyczna bryła jest także widoczna na fotografii. Nic dziwnego, że przywodzący na myśl UFO budynek przypadł do gustu NASA .

Niezwykłe zjawisko na niebie. Właśnie rozpoczął się sezon

Okoliczności wykonania fotografii

W opisie zdjęcia organizatorzy inicjatywy zwracają uwagę, z jak niecodziennym wydarzeniem miał do czynienia fotograf. Widoczność zorzy polarnej z Karkonoszy, które oddalone są za bardzo oddalone na południe, by móc obserwować zorzę, była możliwa za sprawą maksymalnej aktywności na powierzchni Słońca. Potrwa ona jeszcze przez dwa lata.

Końcowy rezultat jest efektem montażu sześciu pionowych fotografii. Danielu Koszeli jest doświadczony w fotografowaniu krajobrazów Karkonoszy i Gór Izerskich, sam pochodzi ze Szklarskiej Poręby i jest laureatem wielu konkursów fotograficznych, także w kategorii astrofotografii .

Nie pierwszy Polski sukces

Daniel Koszela nie jest pierwszym laureatem Astronomicznego Zdjęcia Dnia NASA z Polski. W lutym tytuł ten otrzymała fotografia wykonana przez Antoniego Zegarskiego, 17-latka z Grodziska Mazowieckiego .

Agencja doceniła to, jak ujął Pełnię Wilczego Księżyca , czyli styczniową pełnię, pierwszą w bieżącym roku.

Kolejne rekordowe zorze polarne nad Polską. Następna szansa dopiero w 2035 r.
Dodatkowa planeta w Układzie Słonecznym? Zaskakujące doniesienia
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat