Ta opłata to przykry obowiązek oszczędzających. Minister finansów szykuje zmiany
Podatek Belki to jedna z najbardziej nielubianych opłat zwłaszcza wśród osób, które oszczędzają pieniądze na lokatach. Za odkładanie na czarną godzinę muszą bowiem płacić na rzecz budżetu państwa “karę” w postaci 19 proc. zysku z lokat. Czy podatek Belki zostanie zlikwidowany? Minister finansów Andrzej Domański opowiedział o swoich planach na zmiany.
Tym osobom podatek Belki utrudnia życie
Podatek Belki w Polsce obowiązuje od 22 lat. Płacą go wszyscy Ci, którzy uzyskali zysk z oszczędności lub inwestycji giełdowych. Jego wysokość (19 proc.) często zniechęca np. do odkładania pieniędzy na lokatach, które sprawia, że pozornie wysoki procent zysku od oszczędności oferowany przez bank, w rzeczywistości jest znacznie mniejszy, ponieważ bank automatycznie potrąca podatek przy każdym rozliczeniu lokaty.
Aby go uniknąć osoby prywatne często decydują się na oszczędzanie w
ramach indywidualnych kont emerytalnych (IKE) lub pracowniczych planów emerytalnych. W tym przypadku dostęp do zysku bez podatku Belki mogą jednak uzyskać dopiero po 60. roku życia. Czy wkrótce się to zmieni?
Minister finansów ma plan na zmiany w podatku Belki
Minister Finansów Andrzej Domański w wywiadzie dla Radia Zet zapowiedział, że podatek Belki całkowicie nie zniknie. Dał jednak nadzieję oszczędzającym zapowiadając zmniejszenie jego stawki. Szef resortu dodał, że możliwe iż, zmiana może wejść w życie w 2026 r. Kiedy padło pytanie o możliwość zrównania stawki ze stawką podatku od wynajmu (8,5 proc.), Andrzej Domański nie odniósł się do konkretnej stawki.— Nie będę mówił o konkretnym poziomie, z którego byłbym później rozliczany, natomiast ten podatek zostanie ograniczony - zaznaczył krótko minister.
Przed zmianami będą konsultacje
W wywiadzie dla Radia Zet minister Andrzej Domański podkreślił, że zanim zapadną decyzje, odbędą się rozmowy z przedstawicielami rynku kapitałowego. Choć pełna likwidacja podatku nie jest przewidywana, rząd bierze pod uwagę óżne propozycje mające na celu jego ograniczenie.
Pracujemy nad całkowitą reformą rynku kapitałowego. Spotykamy się z przedstawicielami inwestorów indywidualnych, także inwestorów instytucjonalnych, giełdy, krajowego depozytu — wszystkich instytucji zainteresowanych rozwojem rynku kapitałowego. Jeżeli chodzi o podatek Belki, to on również zostanie ograniczony zgodnie z tym, o czym rozmawialiśmy i mam nadzieję, że już od 2026 r. — poinformował Andrzej Domański w Radiu Zet.