Tajemnicza, druga waloryzacja emerytur. We wtorek zapadnie kluczowa decyzja
Rząd planuje wprowadzenie dodatkowej waloryzacji emerytur i rent, która mogłaby odbywać się dwa razy w roku. Kluczowe jest jednak spełnienie jednego warunku, który jak na razie nie został osiągnięty. We wtorek 10 września projekt ustawy stanie na rządzie: co dalej?
Waloryzacja dwa razy w roku – kiedy to możliwe?
Od kwietnia 2024 roku trwają prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych . Projekt zakłada wprowadzenie dodatkowej waloryzacji emerytur i rent , która odbywałaby się raz jeszcze w tym samym roku kalendarzowym – oprócz tej corocznej, realizowanej od 1 marca.
Ta dodatkowa waloryzacja miałaby miejsce, gdyby wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku przekroczył 5 proc. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w pierwszej połowie 2024 roku wyniosła jednak tylko 2,7 proc., a prognoza Narodowego Banku Polskiego z lipca 2024 r. na cały rok to 3,7 proc.. Tym samym, warunek nie został spełniony, co oznacza, że dodatkowa waloryzacja nie będzie mogła się odbyć. Ale to nie wszystko.
Zobacz też: Dyrektor ZUS: te emerytury do likwidacji
Rządowa obietnica a rzeczywistość: gdzie jest projekt ustawy?
Obietnica wprowadzenia dodatkowej waloryzacji, gdy inflacja przekroczy 5 proc., była jednym z punktów programu Koalicji Obywatelskiej na pierwsze 100 dni rządów. Projekt nowelizacji, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, czeka na rozpatrzenie przez Radę Ministrów od czerwca 2024 roku. We wtorek 10 września 2024 r. rząd rozpatrzy projekt.
Przypomnijmy, że dotychczas waloryzacja odbywała się raz w roku, a jej wysokość była obliczana na podstawie średniorocznej inflacji oraz wzrostu wynagrodzeń. Nowe przepisy miałyby na celu ochronę emerytów przed utratą siły nabywczej ich świadczeń w czasie wysokiej inflacji, ale w obecnych warunkach gospodarczych nie widać możliwości ich wdrożenia.
Dodatkowa waloryzacja – szansa czy iluzja?
Zgodnie z projektem nowelizacji, dodatkowa waloryzacja miałaby odbywać się od 1 września w latach, gdy inflacja w pierwszym półroczu przekracza 5 proc. Sama ustawa z kolei miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Świadczenia byłyby wówczas pomnażane przez wskaźnik inflacji dla emerytów i rencistów, co miałoby złagodzić skutki wzrostu cen. Dodatkowa waloryzacja obejmowałaby wszystkie emerytury i renty przyznane przed jej terminem. Na ten moment, kluczowa decyzja o wejściu nowelizacji w życie pozostaje w rękach Rady Ministrów.