Szef i rzeczniczka Instagrama potwierdzają; w strukturach trwają zaawansowane testy nad nową identyfikacją wizualną głównego feed'u Instagrama, czyli siatki zdjęć. Już niedługo efekt pracy pionu technicznego zobaczysz na własnym telefonie. Co i kiedy się zmieni?
Cyfryzacja usług publicznych w Polsce, choć nie bez potknięć, postępuje. Dostęp do części usług publicznych uzyskujemy za pomocą mObywatela, pandemia przyśpieszyła częściową cyfryzację publicznej opieki zdrowotnej, co widać po rozbudowie funkcjonalności aplikacji mojeIKP. Postępy widać w ostatnim czasie także w cyfrowych usługach dostarczanych w ramach e-Urzędu Skarbowego. Niedawno pojawiła się tam przydatna możliwość wygenerowania raportu podatnika, a już zapowiedziano kolejne duże nowości. Funkcje, nad którymi pracuje ministerstwo finansów, przydadzą się nie tylko osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Wręcz przeciwnie, skorzystać będzie mógł w zasadzie każdy podatnik.
Produkty firmy Proton, na czele pocztą elektroniczną Proton Mail, cieszą się nie tylko dużą popularnością, ale też uznaniem użytkowników. Przekonał ich mocną kryptografią oraz tym, że dane są przechowywane na szwajcarskich serwerach. Tam dostęp służb przebiega według transparentnych procedur, musi mieć ważne uzasadnienie, a nadzór z użyciem narzędzi podobnych do Pegasusa wobec własnych obywateli jest nie do pomyślenia. Proton Mail nie jest jednak bezpieczną przystanią dla cyberprzestępców, lecz ważnym narzędziem pracy faktycznie umożliwiającym ochronę tajemnicy korespondencji, jak i tożsamości uczestników komunikacji. Teraz Proton zdecydował się na udostępnienie nowego narzędzia, z którego, podobnie jak z poczty, można korzystać całkowicie za darmo.
Na początku sierpnia Departament Sprawiedliwości USA orzekł, że Google nadużywa pozycji lidera na rynku wyszukiwarek internetowych i stosuje praktyki monopolowe. Sędzia Amit Mehta przeanalizował operacje Google i stwierdził, że znaczna część działań korporacji nie byłaby możliwa, gdyby rynek wyszukiwarek nie został zmonopolizowany. Google zapowiedziało apelację i zapewne jeszcze wiele czasu minie, zanim sprawa zostanie rozstrzygnięta uprawomocnionym wyrokiem, niemniej już teraz amerykański wymiar sprawiedliwości rozważa dalsze kroki. Korporacja Alphabet, do której należy Google, może zostać zobowiązana przez amerykańską administrację do likwidacji spółki i rozbicia biznesu wyszukiwarek na mniejsze podmioty.
W zamierzchłych czasach, kiedy największym problemem z internetem był Internet Explorer, a nie big tech i media społecznościowe, dużą popularność zdobyła w Polsce przeglądarka Mozilla Firefox. W szczytowym okresie udziały w rynku przekraczały 30 proc., co czyniło Firefoksa najpopularniejszym programem w swojej kategorii. Dla wielu był on także wprowadzeniem do nowoczesnego internetu, pełnego dynamicznych treści i multimediów, czego nie oferowała przestarzała domyślna przeglądarka Windowsa. Choć od tego czasu popularność Firefoksa drastycznie stopniała, to prawdziwe problemy dopiero przed nim. Przyczyną, jak zazwyczaj, jest Google.
Już za 85 dni Amerykanie wyłonią swojego prezydenta na kolejną kadencję. Nastroje wśród wyborców na razie nie pozwalają na wyłonienie faworyta, zwłaszcza że w zasadzie bezustannie zachodzą wydarzenia, które mogą wpłynąć na sukces lub porażkę, tak Donalda J. Trumpa, jak i Kamali Harris. Kolejne z nich będzie miało miejsce jeszcze w tym tygodniu. Rozmowę z kandydatem Republikanów przeprowadzić ma dzisiejszy jego zwolennik, który w poprzednich wyborach wspierał jednak Joe Bidena. W serwisie X będzie można obejrzeć na żywo transmisję rozmowy Donalda J. Trumpa i Elona Muska.
Powraca temat dostępności w sieci treści dla osób pełnoletnich. Wzięcie go pod lupę zapowiedział sekretarz stanu w ministerstwie cyfryzacji Michał Gramatyka. Poseł Trzeciej Drogi poinformował, że złoży projekt ustawy, która drastycznie ograniczy dostęp do treści o charakterze pornograficznym w internecie. Co chcą wprowadzić politycy?Z tego tekstu dowiesz się:● Co o treściach dla dorosłych w sieci myśli polityk Trzeciej Drogi.● Jakie ograniczenia chce wprowadzić.● W jaki sposób miałoby się uzyskiwać dostęp do treści.● Jak może to zagrozić prywatności i bezpieczeństwu w sieci.● Kiedy pojawi się projekt ustawy.
Agencja Wywiadu powołana jako cywilny wywiad zagraniczny siłą rzeczy pozostaje w cieniu innych służb, jednak utrzymuje aktywność w mediach społecznościowych. Kształtuje tam swój pozytywny wizerunek, edukuje o historii polskiego wywiadu oraz publikuje treści kierowane do osób, które rozważają pracę w wywiadzie. W ostatnim czasie pojawiły się tam także treści edukujące obywateli w zakresie cyberbezpieczeństwa i dobrych praktyk, które mogą przełożyć się na zwiększenie ochrony ich prywatności. Dzisiejsza porada świadczy jednak o czymś, co jest plamą na wizerunku każdego wywiadu - AW dysponuje informacjami, które są dalece nieaktualne.
O ile decyzje podejmowane przez Komisję Europejską mają w dużej mierze wpływ wyłącznie na to, jak korporacje big tech działają na terenie UE, to właśnie zapadł wyrok, który może w skali globalnej zmienić to, jak działa największa wyszukiwarka w internecie. Departament Sprawiedliwości orzekł, że Google poprzez stosowane w niej praktyki narusza prawo, nadużywa pozycji lidera i monopolizuje rynek. Google będzie musiało się zmienić, co z pewnością odczujemy wszyscy, a Donald Trump, którego szanse na powrót do Białego Domu są bardzo duże, zapowiada, że jeśli korporacja nie porzuci swoich dotychczasowych praktyk, to za jego rządów może zostać… zlikwidowana.
Popularna platforma do internetowych zakupów ogłosiła ważne zmiany w regulaminie. Wejdą w życie jeszcze w sierpniu i trwale wpłyną na korzystanie z OLX. Wielu kupujących zainteresuje przede wszystkim jedna nowość. Na jej wprowadzenie czekali od lat.
Popularna platforma, która oferuje usługi w zakresie rezerwacji miejsc w hotelach i pokojach gościnnych stosuje nieuczciwe praktyki handlowe, a do tego nie respektuje unijnych przepisów. Takie zarzuty usłyszał Booking.com w Hiszpanii. Tamtejsza Komisja Rynków i Konkurencji nałożyła na platformę ogromną karę, która może odbić się również na użytkownikach w Polsce. W jaki sposób?Z tego tekstu dowiesz się:● O co chodzi w sporze z Booking.com,● Co zarzuca się platformie,● Jaką karę nałożono na Booking.com,● Jak sytuacja może wpłynąć na klientów w Polsce.
Nadchodzą odkładane wielokrotnie, ważne zmiany w przeglądarce Google Chrome. Ogromna część internautów utraci przez nie dostęp do swoich ulubionych rozszerzeń. Wśród nich bodaj największe kontrowersje wzbudza dodatek, który tylko w samej przeglądarce Google ma ponad 34 mln użytkowników. Co więcej, jest to dla nich program szczególnie cenny, bo służy na co dzień do blokowania reklam. Tym razem jednak decyzja jest ostateczna, co potwierdzają wyświetlane w przeglądarce powiadomienia.
Nadchodzą spore zmiany dla użytkowników Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dotychczasowy model przestanie bowiem działać, a zastąpi go nowa, odświeżone wersja, która od tego czasu zyska też nową, bardziej intuicyjną nazwę - eZUS. Zmieni się wygląd platformy, ale i rozmaite zasady, w tym te dotyczące rejestracji i logowania. O czym powinni wiedzieć użytkownicy, których jest około 13 milionów?Z tego tekstu dowiesz się:● Jakie zmiany czekają PUE ZUS,● Co nowego znajdzie się w eZUS,● na jakie kroki powinni przygotować się użytkownicy.
Sezon urlopowy w pełni i do popularności wraca dość wyrafinowane, wieloetapowe oszustwo, którego paść mogą osoby planujące wyjazd urlopowy lub już przebywające na wakacjach. Próbę ataku jest rozpoznać tym trudniej, że nie dochodzi do fałszowania stron czy kopiowania tożsamości - wręcz przeciwnie, napastnicy korzystają z prawdziwych witryn należących do hoteli czy ośrodków wypoczynkowych i to w dużym serwisie używanym przez urlopowiczów na całym świecie. Ze względu na to, że zagrożenie czyha w kanałach komunikacji, którymi wcześniej mogliśmy kontaktować się z obsługą, specjalny komunikat wydał zespół CERT działający przy Orange Polska.
W minionym roku klienci firmy Vectra zgłaszali Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumenta możliwe nieprawidłowości w zapisach umów z dostawcą. Zawarto tam klauzulę jednostronnie przyzwalającą Vectrze na zmianę opłat zgodnie ze wskaźnikiem inflacji konsumenckiej publikowanym przez GUS. Toczy się aktualnie postępowanie w tej sprawie. Nie jest jednak pierwsza aktywność UOKiK w sprawie działalności spółki. Urząd poinformował właśnie o oddaleniu przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów odwołania spółki Vectra od decyzji jeszcze z roku 2022. W rezultacie potwierdzono przewinienia Vectry i utrzymano wysoką karę finansową.
Pasażerowie Polskich Lini Lotniczych LOT będą mogli w końcu skorzystać z sieci Wi-Fi na pokładzie samolotów. Rodzimy przewoźnik z dumą ogłosił wybór dostawcy internetu. Wiadomo już kiedy nowa usługa będzie dostępna oraz, że… tylko w niektórych samolotach.
Unia Europejska w Dzienniku Urzędowym opublikowała ważne regulacje prawne dotyczące sztucznej inteligencji, których celem jest przede wszystkich ochrona obywateli. Nowe przepisy będą obowiązywały również w Polsce. Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przedstawił plany dotyczące wprowadzenia ich w naszym kraju. To pierwsze na świecie kompleksowe przepisy dotyczące sztucznej inteligencji.
Popularna platforma wideo od Google od dawna stara się rozwiązać problem z użytkownikami, którzy chcą korzystać z jego treści, nie zamierzając jednocześnie oglądać reklam, ani tym bardziej płacić. Dotąd było to możliwe dzięki adblockom, który blokował wyświetlane reklamy. Ten czas już się jednak skończył.
Trwa bilans strat po globalnej awarii komputerów z systemem Windows spowodowanej przez wadliwą aktualizację sterowników oprogramowania CrowdStrike. Gdy administratorzy mają do naprawienia miliony stacji roboczych, główny z winnych całej sytuacji opublikował wnioski wstępnej analizy po incydencie. Postanowił także wynagrodzić poszkodowanych klientów w sposób, który jest wyłącznie kolejną wizerunkową wpadką.
Na bagatelizowanie negatywnego wpływu mediów społecznościowych na dobrostan młodszych internautów pozwalają sobie dziś już tylko korporacje, które czerpią z tego zyski. Eksperci są na ogół zgodni, że rozwiązaniem problemu nie jest pozbawianie młodych ludzi dostępu do internetu. Firma HMD Global, produkująca smartfony i telefony pod marką Nokia, a od niedawna także własną, ma odpowiedź na ten stan rzeczy: chce stworzyć “lepszy telefon”, który nie odcinałby młodych od zdobyczy telekomunikacji, a jednocześnie nie narażał ich na negatywne skutki ich nadużywania.
O tym, jak działa scentralizowany i zoligopolizowany współczesny internet mieli się okazję wczoraj przekonać użytkownicy systemu Windows i oprogramowania CrowdStrike oraz ich liczni klienci. Za moment czeka nas kolejna katastrofa, która sprawi, że przestaną działać miliony hiperłączy. A wszystko przez jedną decyzję Google.
Kaufland, znany dotąd głównie z sieci stacjonarnych marketów, ogłosił uruchomienie nowej platformy e-commerce w Polsce. Już 7 sierpnia klienci będą mieli dostęp do milionów produktów oferowanych przez tysiące sprzedawców.
Bank Citi Handlowy przygotował ciekawą propozycję dla wszystkich klientów, którzy wyrobią w nim kartę kredytową. Dla klientów przygotowano aż trzy prezenty, w tym słuchawki bezprzewodowe Apple AirPods 3. generacji. Można otrzymać także równowartość 300 zł, a warunki nie są zanadto wymagające.
Przez lata Wikipedia niechętnie się modernizowała, także w obawie przed utratą wstecznej kompatybilności. W ostatnim czasie widać jednak efekty wysiłków, by informacje były prezentowane w nowocześniejszej formie. Lada dzień będziemy mogli zobaczyć kolejne rezultaty.
Dzisiejsze obrady sejmu miały być przyczynkiem do zaatakowania jego strony internetowej. Marszałek sejmu Szymon Hołownia jest zdania, że ta padła ofiarą ataku DDoS, który poskutkował utratą dostępności. Pytania dziennikarzy o to, czy nie jest to kwestią braku przygotowania odpowiedniej infrastruktury, Hołownia skwitował krótkim: “nie wydaje mi się”.
Komisja Europejska przekazała kierownictwu X wstępne ustalenia potwierdzające naruszenia aktu o usługach cyfrowych. Portal zakupiony przez Elona Muska miał m.in. stosować praktyki manipulujące użytkownikami i nie zachowywać transparentności. Sam Musk odpowiedział kontroskarżeniami rodem z teorii spiskowych.
Popularna usługa do streamingu muzyki i podcastów wprowadza nową funkcję. Szczęśliwie będzie ona dotyczyć jedynie publikowanych w Spotify podcastów, a nie na przykład wszelkiej muzyki. Implementacja nowej funkcji już się rozpoczęła i odbywa się ona stopniowo. Czego powinni spodziewać się użytkownicy?
Gdy jedni obawiają się o utratę pracy za sprawą sztucznej inteligencji, tożsamość i praca innych są z jej użyciem fałszowane. Popularyzacja dużych modeli językowych właśnie poskutkowała narodzinami nowego zagrożenia - fikcyjnym przywracaniem z martwych całych przedsiębiorstw, które zakończyły działalność przed laty.