W minionym roku klienci firmy Vectra zgłaszali Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumenta możliwe nieprawidłowości w zapisach umów z dostawcą. Zawarto tam klauzulę jednostronnie przyzwalającą Vectrze na zmianę opłat zgodnie ze wskaźnikiem inflacji konsumenckiej publikowanym przez GUS. Toczy się aktualnie postępowanie w tej sprawie. Nie jest jednak pierwsza aktywność UOKiK w sprawie działalności spółki. Urząd poinformował właśnie o oddaleniu przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów odwołania spółki Vectra od decyzji jeszcze z roku 2022. W rezultacie potwierdzono przewinienia Vectry i utrzymano wysoką karę finansową.
Pasażerowie Polskich Lini Lotniczych LOT będą mogli w końcu skorzystać z sieci Wi-Fi na pokładzie samolotów. Rodzimy przewoźnik z dumą ogłosił wybór dostawcy internetu. Wiadomo już kiedy nowa usługa będzie dostępna oraz, że… tylko w niektórych samolotach.
Unia Europejska w Dzienniku Urzędowym opublikowała ważne regulacje prawne dotyczące sztucznej inteligencji, których celem jest przede wszystkich ochrona obywateli. Nowe przepisy będą obowiązywały również w Polsce. Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przedstawił plany dotyczące wprowadzenia ich w naszym kraju. To pierwsze na świecie kompleksowe przepisy dotyczące sztucznej inteligencji.
Popularna platforma wideo od Google od dawna stara się rozwiązać problem z użytkownikami, którzy chcą korzystać z jego treści, nie zamierzając jednocześnie oglądać reklam, ani tym bardziej płacić. Dotąd było to możliwe dzięki adblockom, który blokował wyświetlane reklamy. Ten czas już się jednak skończył.
Trwa bilans strat po globalnej awarii komputerów z systemem Windows spowodowanej przez wadliwą aktualizację sterowników oprogramowania CrowdStrike. Gdy administratorzy mają do naprawienia miliony stacji roboczych, główny z winnych całej sytuacji opublikował wnioski wstępnej analizy po incydencie. Postanowił także wynagrodzić poszkodowanych klientów w sposób, który jest wyłącznie kolejną wizerunkową wpadką.
Na bagatelizowanie negatywnego wpływu mediów społecznościowych na dobrostan młodszych internautów pozwalają sobie dziś już tylko korporacje, które czerpią z tego zyski. Eksperci są na ogół zgodni, że rozwiązaniem problemu nie jest pozbawianie młodych ludzi dostępu do internetu. Firma HMD Global, produkująca smartfony i telefony pod marką Nokia, a od niedawna także własną, ma odpowiedź na ten stan rzeczy: chce stworzyć “lepszy telefon”, który nie odcinałby młodych od zdobyczy telekomunikacji, a jednocześnie nie narażał ich na negatywne skutki ich nadużywania.
O tym, jak działa scentralizowany i zoligopolizowany współczesny internet mieli się okazję wczoraj przekonać użytkownicy systemu Windows i oprogramowania CrowdStrike oraz ich liczni klienci. Za moment czeka nas kolejna katastrofa, która sprawi, że przestaną działać miliony hiperłączy. A wszystko przez jedną decyzję Google.
Kaufland, znany dotąd głównie z sieci stacjonarnych marketów, ogłosił uruchomienie nowej platformy e-commerce w Polsce. Już 7 sierpnia klienci będą mieli dostęp do milionów produktów oferowanych przez tysiące sprzedawców.
Bank Citi Handlowy przygotował ciekawą propozycję dla wszystkich klientów, którzy wyrobią w nim kartę kredytową. Dla klientów przygotowano aż trzy prezenty, w tym słuchawki bezprzewodowe Apple AirPods 3. generacji. Można otrzymać także równowartość 300 zł, a warunki nie są zanadto wymagające.
Przez lata Wikipedia niechętnie się modernizowała, także w obawie przed utratą wstecznej kompatybilności. W ostatnim czasie widać jednak efekty wysiłków, by informacje były prezentowane w nowocześniejszej formie. Lada dzień będziemy mogli zobaczyć kolejne rezultaty.
Dzisiejsze obrady sejmu miały być przyczynkiem do zaatakowania jego strony internetowej. Marszałek sejmu Szymon Hołownia jest zdania, że ta padła ofiarą ataku DDoS, który poskutkował utratą dostępności. Pytania dziennikarzy o to, czy nie jest to kwestią braku przygotowania odpowiedniej infrastruktury, Hołownia skwitował krótkim: “nie wydaje mi się”.
Komisja Europejska przekazała kierownictwu X wstępne ustalenia potwierdzające naruszenia aktu o usługach cyfrowych. Portal zakupiony przez Elona Muska miał m.in. stosować praktyki manipulujące użytkownikami i nie zachowywać transparentności. Sam Musk odpowiedział kontroskarżeniami rodem z teorii spiskowych.
Popularna usługa do streamingu muzyki i podcastów wprowadza nową funkcję. Szczęśliwie będzie ona dotyczyć jedynie publikowanych w Spotify podcastów, a nie na przykład wszelkiej muzyki. Implementacja nowej funkcji już się rozpoczęła i odbywa się ona stopniowo. Czego powinni spodziewać się użytkownicy?
Gdy jedni obawiają się o utratę pracy za sprawą sztucznej inteligencji, tożsamość i praca innych są z jej użyciem fałszowane. Popularyzacja dużych modeli językowych właśnie poskutkowała narodzinami nowego zagrożenia - fikcyjnym przywracaniem z martwych całych przedsiębiorstw, które zakończyły działalność przed laty.
Należący do struktur FBI departament Internet Crime Complaint Center poinformował o zidentyfikowaniu i zatrzymaniu działalności botnetu szerzącego w internecie rosyjską propagandę. Armia botów prowadziła działania także na potrzeby polskojęzycznego internetu, głównie publikując fałszywe wiadomości i podsycając konflikty.
Firma Dyson zamyka swoją działalność w Europie i przenosi się do Singapuru. To kolejna korporacja, która szuka oszczędności kosztem pracowników na Starym Kontynencie. Producent popularnych odkurzaczy zamierza zwolnić około tysiąca osób.
Jeśli coś jest sprzedawane jako “inteligentne”, to przed zakupem warto się zastanowić, jakie konsekwencje będzie miało porzucenie produktu przez producenta. Taki wniosek można wysunąć po decyzji Nike, która zdecydowała, aby z “inteligentnych” butów z własną apką z dnia na dzień uczynić niemal zwykłe trampki.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął udział w przeglądzie serwisów i aplikacji mobilnych, na których prowadzona jest sprzedaż. W ramach międzynarodowej inicjatywy przebadano złe praktyki marketingowe stosowane także w polskim e-commerce. A te są u nas powszechne.
Australijska policja poinformowała o postawieniu 9 zarzutów związanych z cyberprzestępczością 42-latkowi, który w trakcie lotów pasażerskich realizował sprytny sposób na kradzieże danych logowania. Za pomocą odpowiednio przygotowanego Wi-Fi wykradał wrażliwe dane nieświadomym niczego współpasażerom. Grożą mu za to nawet 23 lata więzienia.
Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli przestrzega przed oszustwem, którego ofiarą mogą paść wszyscy planujący wakacje. Cyberprzestępcy realizują scenariusz “na kwaterę” i publikują w internecie fałszywe ogłoszenia miejsc, w których można się zatrzymać. Można w ten sposób stracić przeznaczoną na wypoczynek kwotę.
Wszyscy Polacy znają alerty, które w postaci SMS-ów przychodzą na ich telefony od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Mimo, że szczególnie w kwestii pogody, do ich sprawdzalności można mieć pewne uwagi, to przynajmniej już niedługo mogą pojawić się również podczas słuchania muzyki... Prace nad systemem prowadzi bowiem Spotify.
Nowoczesna firma jest dziś często zdecentralizowana, działa w wielu lokalizacjach i skupia specjalistów, którzy pracują hybrydowo lub zdalnie. Taki model działalności wymaga bezpiecznej, niezawodnej i przede wszystkim wydajnej sieci, która jednak nie będzie obciążeniem finansowym dla firmy i będzie w pełni dostosowana do jej potrzeb. Czy takie rozwiązanie istnieje? Tak, to SD-WAN.
Analitycy firmy Qualys poinformowali o odnalezieniu krytycznej luki bezpieczeństwa, która naraża na ogromne niebezpieczeństwo nawet 14 mln urządzeń. Możliwe jest zdalne wykonanie kodu z najwyższymi uprawnieniami, co wymaga podjęcia przez administratorów natychmiastowych kroków.
Nie trzeba było długo czekać, aż powrócą plany wdrożenia elementów regulacji Chat Control, które de facto uczynią nieskutecznym szyfrowanie end-to-end komunikacji internetowej w UE. Kluczową rolę w forsowaniu nowego prawa mogą odegrać Węgry, które na ustach z walką z nadużyciami wobec dzieci obejmują prezydencję w Radzie UE.
Padł nowy rekord prędkości połączenia z siecią. Takim osiągnięciem pochwalił się japoński Instytut Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych. Uzyskanie niesłychanego transferu danych było możliwe dzięki technologii opracowanej w ubiegłym wieku.
Już tylko na podpis prezydenta czeka nowelizacja Kodeksu wyborczego. Dzięki niej każdy chętny wyborca będzie mógł wziąć udział w wyborach korespondencyjnie. Wystarczy zgłosić to odpowiednio wcześniej wójtowi gminy lub konsulowi. Dotąd obowiązywały w tym zakresie surowe ograniczenia.
Awaria Facebooka. W czwartek (27.06) internauci masowo zgłaszają problemy z korzystaniem z aplikacji Messenger. Utrudnienia dotyczą kluczowych funkcji najpopularniejszego komunikatora na świecie.
Zbliża się koniec czerwca, a wraz z nim zniknie spora część filmów dostępnych w usłudze Netflix. Warto zapoznać się z ich pełną listą, gdyż już po nadchodzącym weekendzie treści trudniej będzie odnaleźć.