Finanse krajów Unii Europejskiej nie wytrzymują kryzysu związanego z pandemią. Pod wpływem lockdownów gospodarka Europy ledwo dyszy. Dotyczy to także rynku polskiego. Nasz sektor finansów publicznych pod naporem kolejnych tarcz antykryzysowych i pieniędzy wypłacanych na ratowanie firm i utrzymywanie miejsc pracy ma nie być w zbyt dobrej kondycji.
Rozprzestrzeniająca się w zastraszającym tempie pandemia koronawirusa spowodowała, że w opinii publicznej pojawiła się dyskusja na temat otwarcia cmentarzy w dniu 1 listopada.Czy we Wszystkich świętych uda nam się odwiedzić nekropolię by pomodlić się nad grobami bliskich nam osób? Jak wskazuje Wirtualna Polska, rząd negocjował z Episkopatem tę kwestię. Porozumienie zostało osiągnięte.
Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 działa przy Banku Gospodarstwa Krajowego. To z niego są wypłacane pieniądze między innymi na dopłaty do wynagrodzeń czy wsparcia przedsiębiorców. Portal Business Insider wykazał, że do tej pory BGK na działania wsparcia rozdysponował już 66 mld złotych.
"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, powołując się na rządowe źródło, że w przypadku, gdy epidemia COVID-19 będzie nadal w tak silnym natarciu, to rząd nie zawaha się zaostrzyć restrykcji związanych z ilością osób w sklepach i centrach handlowych. Jak wskazuje źródło "DGP", "surowsze" limity miałyby być odpowiedzią na dalszy wzrost zachorowań.
"Po stwierdzeniu wczoraj koronawirusa u osoby, z którą miałem kontakt, służby sanitarne wydały decyzję kierującą mnie na kwarantannę" – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak, cytowany przez Wirtualną Polskę.
Od soboty 17 października obowiązują nowe restrykcje epidemiologiczne. Nie unikniemy ich także w podróżach po kraju. PKP Intrecity wprowadza limity pasażerów podróżujących jednym składem. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem dostępna jest połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc (siedzących i stojących łącznie). PKP Intercity informuje jak na pokładach ich pociągów wygląda kwestia limitów.
Odkrycie, jakiego dokonano w Centrum Kontroli Chorób jest jednoznaczne - wirus jest w stanie przetrwać nawet w warunkach dla niego względnie niekorzystnych. Siła koronawirusa uwypukla się w tym, że pomimo niskich temperatur ten pozostaje wciąż żywy poza ciałem żywiciela.