Wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w 2011 roku sonda Juno dokonała interesujących obserwacji na powierzchni ciała Ganimedes, największego satelity Jowisza. Według opracowań dostarczonych przez nią danych znajdują się tam zarówno ślady soli, jak i substancji organicznych.
Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej poinformowała o smutnym wydarzeniu. Zmarł uznany astronauta, który brał udział w wielu manewrach NASA. W swoim dorobku miał między innymi lądowanie na Księżycu podczas jednej z misji Apollo.
Już w najbliższy wtorek, 7 listopada dni z bazy sił kosmicznych USA w Vandenberg w Kalifornii ma wyruszyć w swoją misję kolejna rakieta Falcon 9. Przedsięwzięcie będzie o tyle wyjątkowe, że dostarczy ona na orbitę satelitę obserwacyjnego STORK-7 – pierwszego w historii, który będzie wykorzystywać ogniwa perowskitowe.
Niemal co tydzień firma SpaceX, której dyrektorem wykonawczym jest Elon Musk, umieszcza na orbicie kolejne satelity Starlink. W przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej – rakiety Space X mają startować średni co 2,5 dnia. Dziś wystrzelone zostały kolejne Starlinki, a to dobra okazja do obserwacji.
NASA opublikowała niesamowite zdjęcie dostarczone dzięki misji Juno. “W samą porę na Halloween” napisała NASA w komentarzu do fotografii poczynionej podczas przelotu obok Jowisza. To, co udało się uchwycić, przywodzi na myśl twarz bajkowego Quasimodo. Oto zdjęcie, oraz wyjaśnienie niezwykłego widoku.
W ostatnich miesiącach na nocnym niebie często podziwiamy różne ciekawe zjawiska. Szczególnie październik niemal co noc oferuje różne spektakle. Ten, które będzie miał miejsce już wkrótce, będzie można w dodatku obserwować w tym roku tylko ten jeden raz, właśnie za kilka dni.
Choć Księżyc to najbliższe Ziemi ciało niebieskie i jedyne inne od Ziemi, na którym człowiek kiedykolwiek postawił stopę, to często przekonujemy się, że wiemy o nim niewiele. Potwierdzają to najnowsze ustalenia, według których nasz jedyny naturalny satelita jest znacznie starszy, niż wcześniej szacowano.
Powszechnie znane są największe teleskopy naziemne, wielu z uwagą śledzi pracę zawieszonych na orbicie czy w przestrzeni kosmicznej teleskopów Hubble’a i Webba. Ale często zapominamy, że teleskopy mogą być także… podwodne. Największą inwestycję tego rodzaju zapoczątkowano właśnie w Chinach.
Już dzisiejszego wieczoru z terytorium Polski będzie można zaobserwować niecodzienne zjawisko. Dostrzegalna może być konstelacja satelitów umieszczonych na orbicie w ramach przedsięwzięcia Starlink. O której można będzie zaobserwować satelity i gdzie?
Wczoraj nad Polską przeleciał satelita Bluewalker 3 umieszczony na orbicie przez firmę AST SpaceMobile, która testuje jego możliwości w zakresie dostarczania internetu zgodnie ze standardem 5G. Bluewalker 3 to kolejne komercyjne przedsięwzięcie, które rodzi problem – mówiąc wprost, korporacje big tech w celach zarobkowych coraz gęściej zaśmiecają orbitę i nocne niebo.
Eksperci informują o obserwacji złowrogo wyglądającego obiektu kosmicznego. Jedni mówią, że wygląda jak Sokół Millennium z Gwiezdnych Wojen, inni, że jak szatan. Tak czy owak, gigantyczna rogata kometa zbliża się do Ziemi.
Październik w tym roku obfituje w różne astronomiczne wydarzenia. Co jakiś czas pojawiają się na przykład satelity Starlink, które lecąc tworzą widowiskowe zjawisko zwane “kosmiczny pociąg”. Już niedługo miłośników obserwowania nocnego nieba czeka ponadto inny fascynujący spektakl. Tym razem popis dadzą Orionidy. Czym są, kiedy dokładnie ich oczekiwać i w którym kierunku patrzeć?
Jedni jesień kochają, inni nienawidzą, ale jedno trzeba przyznać - na nocnym niebie o tej porze roku dzieje się bardzo wiele i jest co oglądać. Kolejne spektakle z udziałem różnych obiektów kosmicznych są tuż-tuż. Jeden z pokazów już dziś, w czwartek 12 października, a następne całkiem niedługo.
Nocne niebo fascynuje wiele osób, a ponadto jego obserwacja podczas zjawisk typu deszcz meteorów, koniunkcje planet czy pojawianie się innych wyjątkowych obiektów dostarcza rozrywki dla całej rodziny. Dzisiaj, 10 października br. będzie można zachwycić się “kosmicznym pociągiem”. Podajemy, gdzie i kiedy obserwować niebo, by dostrzec ten spektakl.
W najbliższych dniach obserwować będzie można piękne zjawisko na nocnym niebie. Pierwsza z serii upstrzonych spadającymi gwiazdami nocy czeka nas już jutro. Jakich meteorów możemy się spodziewać i gdzie ich wypatrywać?
Jakiś czas temu polski raper z Poznania, który posługuje się pseudonimem Akash, postanowił udowodnić, że Ziemia jest płaska. Poszczególne etapy swojego projektu dokumentował w mediach społecznościowych. Na wyniki jego eksperymentu trzeba było nieco poczekać, ale takiego finału nikt się chyba nie spodziewał.
Polska rakieta kosmiczna niedługo ponownie wzbije się w powietrze. Firma SpaceForest poinformowała, że Perun szykuje się do startu, gdyż zbliża się termin okna pogodowego. Suborbitalna rakieta gdyńskiej firmy wzbiła się poprzednio na 22 kilometry. Jakie są obecne plany dotyczący lotu polskiej rakiety?
Lot Sławosza Uznańskiego w kosmos wydaje się przesądzony, ale kluczowy będzie listopad. - Nie mamy “planu B” - przyznał szczerze Waldemar Buda. Głos zabrał również drugi Polak, który ma odbyć los kosmiczny. Sławosz Uznański opowiedział o swoich oczekiwaniach i planach wobec całego wydarzenia.
Na Ziemi wylądowała wyczekiwana przesyłka z kosmosu - próbki planetoidy, która może w przyszłości uderzyć w Ziemię z siłą 22 bomb atomowych. Sprowadzenie kapsuły z drobinami pobranymi z obiektu kosmicznego miało kosztować “tyle, ile wynosi połowa rocznego budżetu Polski”. Teraz otworzono pojemnik i NASA ujawnia pierwsze informacje.
Asteroidy od dawna fascynują naukowców i obserwatorów kosmosu. Nie można jednak zapominać, że stanowią potencjalne zagrożenie dla naszej planety. W naszym najbliższym otoczeniu, w Układzie Słonecznym, obiekty te krążą wokół Słońca. Przede wszystkim w pasie planetoid, który znajduje się pomiędzy orbitami Marsa a Jowisza.
Tuż przed świtem w najbliższy piątek na niebie nad półkulą północną będzie można zaobserwować jedno z ostatnich tak spektakularnych zjawisk w tym roku. Około godziny 5:57 czasu polskiego nie nieboskłonie pojawi się bowiem tzw. Księżyc Plonów.
Asteroida Bennu spędza sen z powiek astronomom, którzy dokonali przełomowego odkrycia. Naukowcy podzielili się ze światem nie tylko informacjami o pędzącym w stronę Ziemi i stwarzającym wielkie zagrożenie dla naszej planety obiekcie, ale także dacie, kiedy najprawdopodobniej nastąpi uderzenie. Uderzenie, którego moc porównuje się do 22 bomb atomowych. Kiedy zatem według specjalistów asteroida Bennu zderzy się z Ziemią?
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uwiecznił niesamowity obraz. Na nowym zdjęciu z teleskopu widać tzw. obiekt Herbiga-Haro. Chodzi o obszar otaczający gwiezdnego “noworodka”. Spektakularne zdjęcie obiegło świat i wzbudziło ogromny zachwyt. Jak wygląda?
"Zbudowaliśmy największą w historii polską rakietę i chcemy spełnić marzenie o polskich lotach w kosmos. Pierwszy lot rakiety suborbitalnej Perun jest ogromnym krokiem w kierunku realizacji tego marzenia" - informowała niedawno firma Space Forest. Pierwsze testy przebiegły pomyślnie. Teraz nadszedł czas na drugi lot Peruna.
W czwartek 14 września br. o godzinie 16:00 czasu polskiego NASA udostępni wyniki badań zespołu badawczego, który zajął się kwestią niezidentyfikowanych zjawisk anomalnych. “Wiemy, że zainteresowanie opinii publicznej UAP jest duże i że zapotrzebowanie na odpowiedzi jest duże”, powiedział jeden z ekspertów ds. badań w Dyrekcji Misji Naukowych NASA, Daniel Evans. Podpowiadamy, gdzie oglądać konferencję.
Kometa Nishimury (C/2023 P1) została dopiero co odkryta. Pojawiła się w Układzie Słonecznym w połowie sierpnia, a opuści go najpewniej w połowie października. Teraz nadarza się możliwość, aby zobaczyć ją nawet gołym okiem. To jedyna taka okazja za naszego życia. Kiedy oglądać kometę i co trzeba zrobić, by ją dostrzec?
Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, jakie firmy otrzymają wsparcie finansowe na rozwój technologii ograniczających gigantyczny problem, związany z niepożądanymi obiektami w przestrzeni kosmicznej. Milionowe wsparcie przeznaczone będzie na działania na orbicie oraz powierzchni planet i księżyców.
Po kilku dniach lotu Indie mogą ogłosić wielki sukces. Jako czwarty kraj na Ziemi z sukcesem wysłali na Księżyc sondę, której udało się wylądować. Nie jest to jednak jedyne osiągnięcie tego kraju zdobyte podczas trwającej misji.