W piątek 16 grudnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział powstanie nowego programu mieszkaniowego, który obejmie osoby mające poniżej 45 lat. Aby zakupić swoje pierwsze mieszkanie, będą mogły skorzystać z dwóch rozwiązań — kredytu 2 proc. oraz konta mieszkaniowego. W przypadku kredytu państwo będzie dopłacać do niego nawet przez 10 lat. Kwota zobowiązania jest ograniczona i wynosi 500 lub 600 tys. zł.
ING Bank Śląski zawiesił udzielanie kredytów zmiennoprocentowych. Bank przygotowuje się do wprowadzenia sprzedaż kredytów opartych na WIRON-ie.
Referencyjna stopa procentowa pozostanie na poziomie 6,75 proc. Trzeci raz z rzędu Rada Polityki Pieniężnej wstrzymała się z podwyżką. Decyzji, która uchroni kredytobiorców przed wyższymi ratami do spłaty, zgodnie oczekiwali zarówno analitycy, jak i inwestorzy. Pozwoliło to złotemu utrzymać stabilny poziom w relacji z głównymi walutami świata.Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce nie został jeszcze oficjalnie zakończony. W towarzyszącym decyzji komunikacie po grudniowym posiedzeniu RPP próżno szukać jednoznacznych deklaracji odnośnie do perspektyw polityki pieniężnej.– Każdy miesiąc przedłużania pauzy zmniejsza szanse na kolejne ruchy stóp procentowych w górę. Brak deklaracji końca podwyżek to swoista furtka, z której RPP mogłaby skorzystać, gdyby nie potwierdziły się oczekiwania, że inflacja po przekroczeniu w I kw. 2023 r. pułapu 20 proc. zacznie się obniżać – wyjaśnia Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl.
W piątek Sejm głosował za poprawkami do ustawy o kredycie hipotecznym. Tym samym banki zostały zobowiązane do zwrotu opłaty pobieranej od kredytobiorców do czasu wpisu nieruchomości do księgi wieczystej. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Zmiany w ustawie o kredycie hipotecznym zostały zaproponowane przez rząd jeszcze w lipcu. Przyjęta przez Sejm z rzadko spotykaną jednomyślnością, w Senacie zyskała dwie poprawki, z którymi wróciła 5 sierpnia do Sejmu, który na propozycję senatorów przystał. Podpis prezydenta Andrzeja Dudy, który wprowadzi ją w życie jest więc właściwie już tylko formalnością.
Sejm podjął decyzję w sprawie poprawek do ustawy o kredycie hipotecznym. Ustawa nakazuje zwrot wygórowanych opłat pobieranych przez banki podczas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.
Ustawa o wakacjach kredytowych ucieszyła wielu polskich kredytobiorców. Nie wszystkim jednak przypadła ona do gustu. Niemiecki Commerzbank zamierza podjąć kroki prawne przeciwko uchwalonym przepisom.
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy, który zobowiąże banki do zwrotu środków kredytobiorcom, które są pobierane za zwłokę sądów przy wpisie nieruchomości do ksiąg wieczystych. Z wyliczeń przedstawionych przez wnioskodawcę wynika, że średnio kredytobiorcy czekającemu na wpis hipoteki zamiana pozwoli odzyskać 2190,65 zł. Jeżeli kupujemy nieruchomość na kredyt bez księgi wieczystej, np. mieszkanie spółdzielcze własnościowe i wpis do księgi wieczystej jest zasadny ze względu na uregulowaną sytuację prawną nieruchomości, a sąd zwleka z jej założeniem, to bank do kosztów kredytów dolicza opłaty za czas, w którym proces jest w toku. Założenie księgi wieczystej lokalu potrafi przeciągać się miesiącami, czasem nawet latami, co generuje dodatkowe koszty dla kredytobiorców. Sprawa dotyczy także już istniejących ksiąg wieczystych, w których sądy muszą dokonać właściwych zmian. Nowa ustawa ma to zmienić.
Kredyt hipoteczny jest ważnym zobowiązaniem finansowym. Dyscyplina finansowa, dotycząca analizy własnych miesięcznych wpływów i wydatków, powinna być podstawą decydowania o zamiarze zaciągnięcia kredytu. Sprawdź, co przygotował KNF.Komisja Nadzoru Finansowego wydała trzy nowe rekomendacje dla banków udzielających kredytów hipotecznych. Przy obliczaniu zdolności kredytowej banki powinny uwzględnić:wyższe koszty utrzymania gospodarstwa domowego klienta wartość miesięcznego zobowiązania kredytowego nie powinna przekraczać 40 proc. jego dochodówbank powinien założyć bufor możliwości kolejnych wzrostów stóp procentowych. Siódma podwyżka stóp procentowych może także utrudnić możliwość zaciągnięcia kredytu. Podwyżki stóp procentowych z pewnością obniżają zdolność kredytową Polaków a rekomendacje KNF dotyczące ograniczenia możliwości zaciągania kredytów są warunkowane potencjalnymi problemami ze spłatą kredytów.
UOKiK zachęca do korzystania z kalkulatora zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. Na stronie finanse.uokik.gov.pl można sprawdzić orientacyjną wysokość raty w przypadku wzrostu stóp procentowych lub ewentualnej nadpłaty – poinformował UOKiK. Jeśli dysponujesz środkami finansowymi i rozważasz nadpłatę warto sprawdzić czy to się opłaci. Dlatego UOKiK stworzył do tego specjalne narzędzie. Wystarczy wpisać parametry swojego kredytu, kwotę, którą chciałbyś nadpłacić i zobaczyć, jaki przyniesie to skutek, gdy zmniejszysz raty lub skrócisz okres kredytowania.
Polacy spłacające kredyty hipoteczne mogą niedługo odczuć dość mocno wzrost stóp procentowych. Wszystko za sprawą wskaźnika WIBOR, który wzrasta wraz z większymi stopami. Problem w tym, że rośnie on dużo szybciej niż stopy procentowe. O problemach jakich może nam przysporzyć WIBOR traktuje dzisiaj Agata Kołodziej z portalu bizblog.pl. Autorka zauważa, że WIBOR będący częścią oprocentowania kredytu hipotecznego jest opary na bardzo niejednoznacznych wskaźnikach. W konsekwencji może mocno oderwać się od stopy procentowej ustalanej przez NBP.
Jak informuje piątkowa "Rzeczpospolita" kolejny bank żąda od sądzących się z nim kredytobiorców frankowych opłat za korzystanie z kapitału. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy branża nie zastrasza klientów . Jak wynika z z nieoficjalnych informacji dziennika, PKO BP rozpoczął wysyłanie frankowiczom wezwań do zapłaty, "żądając nie tylko zwrotu kapitału w razie unieważnienia przez sąd umowy, ale też opłaty za to, że klient przez kilkanaście lat mógł z niego korzystać". Po mBanku kolejny bank żąda od sądzących się z nim kredytobiorców frankowych opłat za korzystanie z kapitału. Według "Rz" najprawdopodobniej skala tego zjawiska nie jest duża, wezwania trafiają głównie do niektórych klientów frankowych PKO BP, którzy w sądzie kwestionują umowę kredytu mieszkaniowego i chcą jej unieważnienia. – W niektórych przypadkach kwota żądanej opłaty jest spora i może sięgać nawet ponad 60 proc. wartości kapitału wypłaconego początkowo kredytobiorcy – pisze dziennik. Dodaje, że PKO BP do zamknięcia tego wydania "Rzeczpospolitej" nie odniósł się do sprawy.
Jak pisze piątkowa "Rzeczpospolita" banki pozywają frankowiczów. Domagają się od klientów spłaty kapitału i opłaty za korzystanie z niego. Zdaniem ekspertów takich spraw będzie przybywać.Kredytodawcy coraz częściej pozywają klientów kwestionujących legalność umów hipotek frankowych. Z informacji frankowiczów i kancelarii ich reprezentujących wynika, że kredytodawcy wysyłają już nie tylko wezwania do zapłaty, ale coraz częściej domagają się od klientów kapitału i opłaty za korzystanie z niego.Jak podaje "Rz" pozwy wysyłane są nawet w przypadkach, gdy nie ma jeszcze prawomocnego wyroku w pierwotnej sprawie. Potwierdzenie zasadności roszczeń o opłatę za kapitał wskazuje stanowiska Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego opracowane na wniosek Sądu Najwyższego (obie instytucje wskazały, że bankom należy się wynagrodzenie za udostępnienie klientom kapitału).
Udzielenie kredytu hipotecznego przez bank wiąże się z ryzykiem zaniechania spłaty przez dłużnika. Z tego powodu klientom oferowane są ubezpieczenia, które chronić mają obie strony umowy przed takim stanem rzeczy. Bank otrzymuje należne mu raty, nawet gdy klient nie jest zdolny do ich spłaty. Kredytobiorca zyskuje korzystniejsze warunki umowy oraz pewność, że dług nie urośnie w przypadku jego niezdolności do regulowania zobowiązań. Czym dokładnie jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Czy jego zawarcie jest obowiązkowe i jakie przynosi korzyści?
Kredyty frankowe z atrakcyjnej oferty szybko stały się solą w oku ich posiadaczy. Banki kusiły frankowiczów ofertami, a ci po latach wciąż nie mogą spłacić swoich zobowiązań. W końcu frankowicze mówią dość i idą z roszczeniami do sądu. Zapadł kolejny przełomowy wyrok w sprawie kredytów frankowych.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego wyrok jest przełomowy dla frankowiczówJaka jest linia orzecznicza w przypadku kredytów frankowych
Zainteresowanie kredytami hipotecznymi w obecnym czasie nie maleje, a wręcz przeciwnie - wciąż rośnie. Okazuje się, że banki powoli przestają pobłażać swoim klientom i podnoszą swoje kredytowe wymagania. Od jednego klienta zażądano dyplomu ukończenia studiów.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego coraz trudniej o kredyt hipotecznyJak banki wydłużają proces decyzji kredytowejJakie nowe wymagania stawiają przed klientami
DNB Bank Polska powolnym krokiem opuszcza polski rynek. W związku z wygaszaniem działalności przygotował specjalną ofertę - klienci mogą umorzyć nawet 10 proc. kwoty kredytu hipotecznego, która pozostała do spłacenia. Czas na złożenie wniosków upływa 20 września.Z tego artykułu dowiesz się:Na jakich zasadach DNB Bank Polska umorzy część kredytuKto nie będzie mógł skorzystać z tej możliwościKiedy instytucja rozpoczęła proces wycofywania się z rynku
Z tego artykułu dowiesz się:Na czym polega oferta banku MilleniumCo w ramach kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową zaleciła KNFJak ludzie znajdują się w spirali kredytowej
Z tego artykułu dowiesz się:Na czym polega oferta "Ławy start"Jakie są warunki promocji "Lekka ratka"Jak obecne oprocentowanie kredytów hipotecznych w ING różni się od poprzedniego
Z tego artykułu dowiesz się:Na jakie koszty musi przygotować się SantanderJakie działania będą podejmowane w sprawie frankowiczów w najbliższym czasieJak radzi sobie bank w czasie pandemii
Z tego artykułu dowiesz się:Jak można obniżyć koszt zobowiązania hipotecznegoNad czym warto zastanowić się przed podpisaniem umowyCzy możliwe jest dalsze obniżenie stóp procentowych
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie plany co do stóp procentowych ma NBPDlaczego skorzystają na tym osoby z ważnymi kredytamiDlaczego stracą na tym osoby planujące kredyt
Z tego artykułu dowiesz się:Jaką notę otrzymał ING Bank HipotecznyCo to oznacza dla przeciętnego klientaCzym są listy zastawne
Z pojęciem hipoteki spotkał się każdy, kto chciał zakupić mieszkanie na kredyt. Najprościej mówiąc jest to przeniesienie części praw do domu czy mieszkania na bank. Jakie są to prawa i z czym wiążą się dla osoby kupującej nieruchomość na kredyt? Wyjaśniamy wszystkie pojęcia związane z hipoteką. Planujesz zakup mieszkania na kredyt? Koniecznie zapoznaj się z naszym kompendium.
Coraz słabsza złotówka spędza sen z powiek osobom posiadającym kredyty we frankach szwajcarskich. Jak wskazują eksperci z Expandera, tegoroczny listopad może zaowocować najwyższą w historii ratą. Frankowicze nie mają powodów do radości.