W ostatnich miesiącach nasiliły się zabiegi banków polegające na wysyłce klientom aneksów do umów. Czy jest obowiązek ich podpisania, a ci, którzy nie złożyli podpisu muszą się martwić? Z pozoru prosta odpowiedź jest ciekawsza, niż mogłoby się wydawać.Cała sprawa spowodowana jest wskaźnikiem WIBOR. Konkretnie, jak podaje portal Gazeta.pl, ma on zostać zastąpiony przez nowy wskaźnik, WIRON, w 2025 roku.Przechodzenie na nową stawkę ma rozpocząć się już w tym roku. Pierwsze kredyty oparte o WIRON mają pojawić się w okolicach czerwca.
Niedawno miała miejsce reforma wskaźników referencyjnych. Stawki WIBOR zostały zamienione na indeks WIRON. Niektóre banki wysyłają do swoich klientów(kredytobiorców) aneksy do umów. O co w tym wszystkim chodzi. Na dole wyjaśniamy.
Spada wskaźnik WIBOR 3M. Zgodnie z danymi z GPW Benchmark, przekroczył on granicę 7 proc. i wynosi dokładnie 6,99 proc. Są to fantastyczne wieści dla kredytobiorców.Jak podaje Interia, jest to najniższy wynik WIBOR 3M od pół roku. Jego spadek trwa już od kilku tygodni i nie zanosi się na to, żeby przestał.
Zdaniem ekspertów, Rada Polityki Pieniężnej nie będzie już podwyższała stóp procentowych. Całkiem niedługo możemy spodziewać się ich obniżenia.
Wraz z aktualizacją informacji dotyczących inflacji pojawiły się dobre wieści dla posiadaczy kredytów. Spada wskaźnik odpowiadający za oprocentowanie kredytów hipotecznych.Na początku listopada, stopa referencyjna WIBOR 3M wynosiła ponad 7,6 proc. Jednak po wstępnych informacjach z GUS dot. inflacji w listopadzie pojawiły się głosy, że wskaźnik może zacząć spadać jeszcze w grudniu.
ING Bank Śląski zawiesił udzielanie kredytów zmiennoprocentowych. Bank przygotowuje się do wprowadzenia sprzedaż kredytów opartych na WIRON-ie.
Referencyjna stopa procentowa pozostanie na poziomie 6,75 proc. Trzeci raz z rzędu Rada Polityki Pieniężnej wstrzymała się z podwyżką. Decyzji, która uchroni kredytobiorców przed wyższymi ratami do spłaty, zgodnie oczekiwali zarówno analitycy, jak i inwestorzy. Pozwoliło to złotemu utrzymać stabilny poziom w relacji z głównymi walutami świata.Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce nie został jeszcze oficjalnie zakończony. W towarzyszącym decyzji komunikacie po grudniowym posiedzeniu RPP próżno szukać jednoznacznych deklaracji odnośnie do perspektyw polityki pieniężnej.– Każdy miesiąc przedłużania pauzy zmniejsza szanse na kolejne ruchy stóp procentowych w górę. Brak deklaracji końca podwyżek to swoista furtka, z której RPP mogłaby skorzystać, gdyby nie potwierdziły się oczekiwania, że inflacja po przekroczeniu w I kw. 2023 r. pułapu 20 proc. zacznie się obniżać – wyjaśnia Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl.
Rząd planuje stworzyć specjalny rejestr zastrzeżeń. Dzięki niemu będzie można zastrzec swój numer PESEL po wycieku lub kradzieży danych. Ma to zapobiec wzięciu kredytu czy pożyczki przez oszustów.
Eksperci z banku Citi Handlowy nie mają dobrych wiadomości. Uważają, że na początku 2023 roku raty kredytów mogą wzrosnąć. Będzie za to odpowiadała m.in. dynamika inflacji.Zdaniem ekspertów, jest duża szansa na to, że inflacja na początku 2023r. będzie wyższa niż ta prognozowana na ten okres w tej chwili. Może to mieć wpływ na podwyższenie stóp procentowych. Wpłynie na to również potencjalne osłabienie się naszej waluty.
10 listopada prezydent podpisał ustawę “antylichwiarską”. Zakłada ona m.in. określenie maksymalnych kosztów dla kredytów konsumenckich i nadzór KF nad instytucjami pożyczkowymi. Zdaniem ekspertów może się ona przyczynić do zmniejszenia liczby firm pożyczkowych działających na rynku.
Dziś późnym popołudniem poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w sprawie stóp procentowych. To ważna informacja dla wszystkich, którzy mają zaciągnięte kredyty.
PKO BP poinformował, że już od dzisiaj tj. 1 września, można składać wnioski o kredyt w ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Program ‘’Mieszkanie bez wkładu własnego’’ to rozwiązanie, którego szczególnie potrzebują młodzi ludzie, młode rodziny, aby z powodzeniem wystartować w przyszłość. Znaczącym atutem programu jest możliwość uzyskania spłaty rodzinnej zmniejszającej saldo kredytu w przypadku powiększenia rodziny. 60 tysięcy złotych wsparcia na trzecie dziecko albo kolejne może być znacznym wzmocnieniem rodzinnego budżetu, poinformował Tomasz Frąckowiak - dyrektor Pionu Klienta Detalicznego w PKO BP.
Sejm podjął decyzję w sprawie poprawek do ustawy o kredycie hipotecznym. Ustawa nakazuje zwrot wygórowanych opłat pobieranych przez banki podczas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy, który zobowiąże banki do zwrotu środków kredytobiorcom, które są pobierane za zwłokę sądów przy wpisie nieruchomości do ksiąg wieczystych. Z wyliczeń przedstawionych przez wnioskodawcę wynika, że średnio kredytobiorcy czekającemu na wpis hipoteki zamiana pozwoli odzyskać 2190,65 zł. Jeżeli kupujemy nieruchomość na kredyt bez księgi wieczystej, np. mieszkanie spółdzielcze własnościowe i wpis do księgi wieczystej jest zasadny ze względu na uregulowaną sytuację prawną nieruchomości, a sąd zwleka z jej założeniem, to bank do kosztów kredytów dolicza opłaty za czas, w którym proces jest w toku. Założenie księgi wieczystej lokalu potrafi przeciągać się miesiącami, czasem nawet latami, co generuje dodatkowe koszty dla kredytobiorców. Sprawa dotyczy także już istniejących ksiąg wieczystych, w których sądy muszą dokonać właściwych zmian. Nowa ustawa ma to zmienić.
Kredyt hipoteczny jest ważnym zobowiązaniem finansowym. Dyscyplina finansowa, dotycząca analizy własnych miesięcznych wpływów i wydatków, powinna być podstawą decydowania o zamiarze zaciągnięcia kredytu. Sprawdź, co przygotował KNF.Komisja Nadzoru Finansowego wydała trzy nowe rekomendacje dla banków udzielających kredytów hipotecznych. Przy obliczaniu zdolności kredytowej banki powinny uwzględnić:wyższe koszty utrzymania gospodarstwa domowego klienta wartość miesięcznego zobowiązania kredytowego nie powinna przekraczać 40 proc. jego dochodówbank powinien założyć bufor możliwości kolejnych wzrostów stóp procentowych. Siódma podwyżka stóp procentowych może także utrudnić możliwość zaciągnięcia kredytu. Podwyżki stóp procentowych z pewnością obniżają zdolność kredytową Polaków a rekomendacje KNF dotyczące ograniczenia możliwości zaciągania kredytów są warunkowane potencjalnymi problemami ze spłatą kredytów.
RPP podjęła decyzje o podwyżce stóp procentowych. Tym razem o 1 pkt procentowy. Wzrost stopy referencyjnej nastąpi z obecnego 3,5 proc. do 4,5 proc. Stopa lombardowa będzie wynosić 5,00 a stopa depozytowa 4,00. Wiadomość NBP załamuje.To już siódmy wzrost stóp procentowych od października 2021 roku. Rada Polityki Pieniężnej jako organ NBP ma ustalać wysokość stóp procentowych na takim poziomie, by polska złotówka miała stabilną wartość. Organ składający się z Przewodniczącego Rady i 9 członków ma za zadanie dbać również o wzrost gospodarczy, racjonalną inflację, która powinna być zbliżona do 2,5 proc. rocznie.
Zadłużenie małych firm urosło w ciągu 5 lat aż o 3,2 mld złotych. Obecnie już wynosi całe 5 mld złotych. W Krajowym Rejestrze Długów widnieje już 170 tys. małych firm, które muszą oddać wierzycielom 730 tys. zobowiązań. To właśnie ich suma opiewa na 5 mld złotych. Średnio wychodzi więc, że mali przedsiębiorcy mają do zapłacenia po 26,5 tys. złotych.Portal PulsHR podaje, że liczba zadłużonych jednoosobowych działalności urosła o 62%. Ich zadłużenie wzrosło jednak o 174%. Prezes Krajowego Rejestru Długów, Adam Łącki, tłumaczy, że jedną z najpoważniejszych przyczyn zadłuzenia jest branie kredytów na nietrafione inwestycje, które nie zdołały się zwrócić nawet w takim stopniu, by pokryć kredyt. Tłumaczy także, iż problemem małych firm jest również kulejąca umiejętność analizy potrzeb rynku.
Nie jesteśmy jednak w stanie od razu powiedzieć, jaka oferta będzie dla nas najkorzystniejsza. Zamiast żmudnie przeglądać poszczególne oferty banków, warto sięgnąć po ranking kredytów gotówkowych dostępny na Totalmoney.pl. Rozwiązanie to pozwala nam na szybkie zapoznanie się z tym, jakie opcje przedstawiają poszczególne instytucje bankowe. Dzięki temu nie tylko zyskamy na czasie, lecz także będziemy w stanie znacząco zaoszczędzić na całym procederze.
UOKiK zachęca do korzystania z kalkulatora zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. Na stronie finanse.uokik.gov.pl można sprawdzić orientacyjną wysokość raty w przypadku wzrostu stóp procentowych lub ewentualnej nadpłaty – poinformował UOKiK. Jeśli dysponujesz środkami finansowymi i rozważasz nadpłatę warto sprawdzić czy to się opłaci. Dlatego UOKiK stworzył do tego specjalne narzędzie. Wystarczy wpisać parametry swojego kredytu, kwotę, którą chciałbyś nadpłacić i zobaczyć, jaki przyniesie to skutek, gdy zmniejszysz raty lub skrócisz okres kredytowania.
Jak pisze piątkowa "Rzeczpospolita" banki pozywają frankowiczów. Domagają się od klientów spłaty kapitału i opłaty za korzystanie z niego. Zdaniem ekspertów takich spraw będzie przybywać.Kredytodawcy coraz częściej pozywają klientów kwestionujących legalność umów hipotek frankowych. Z informacji frankowiczów i kancelarii ich reprezentujących wynika, że kredytodawcy wysyłają już nie tylko wezwania do zapłaty, ale coraz częściej domagają się od klientów kapitału i opłaty za korzystanie z niego.Jak podaje "Rz" pozwy wysyłane są nawet w przypadkach, gdy nie ma jeszcze prawomocnego wyroku w pierwotnej sprawie. Potwierdzenie zasadności roszczeń o opłatę za kapitał wskazuje stanowiska Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego opracowane na wniosek Sądu Najwyższego (obie instytucje wskazały, że bankom należy się wynagrodzenie za udostępnienie klientom kapitału).
Udzielenie kredytu hipotecznego przez bank wiąże się z ryzykiem zaniechania spłaty przez dłużnika. Z tego powodu klientom oferowane są ubezpieczenia, które chronić mają obie strony umowy przed takim stanem rzeczy. Bank otrzymuje należne mu raty, nawet gdy klient nie jest zdolny do ich spłaty. Kredytobiorca zyskuje korzystniejsze warunki umowy oraz pewność, że dług nie urośnie w przypadku jego niezdolności do regulowania zobowiązań. Czym dokładnie jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Czy jego zawarcie jest obowiązkowe i jakie przynosi korzyści?
Kredyt gotówkowy to często najlepszy sposób na zdobycie dodatkowych środków na wydatki, na które zabrakło oszczędności. Ten niecelowy kredyt może być bowiem przeznaczony na dowolne pomysły. Nie ma w tym zakresie ograniczeń. Z kredytu nie skorzysta jednak każdy. Żeby wziąć kredyt gotówkowy w wybranym banku, niezbędna jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa, która w ogromnej mierze zależy od wysokości zarobków. Ile w takim razie trzeba zarabiać, żeby móc ubiegać się o finansowanie z banku? Wydawać by się mogło, że kredyt gotówkowy przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które mają mniejsze zarobki. W końcu osoby w dobrej sytuacji finansowej mogą pozwolić sobie na to, żeby opłacić wydatki z oszczędności. W rzeczywistości jednak nie jest tak do końca. Banki bowiem niechętnie pożyczają pieniądze klientom, którzy nie dają swoimi zarobkami gwarancji, że spłacą zobowiązanie terminowo. Na szczęście dostępne są również inne sposoby zabezpieczenia kredytu. Jakie oczekiwania mają banki w tym zakresie?
Kredyty frankowe z atrakcyjnej oferty szybko stały się solą w oku ich posiadaczy. Banki kusiły frankowiczów ofertami, a ci po latach wciąż nie mogą spłacić swoich zobowiązań. W końcu frankowicze mówią dość i idą z roszczeniami do sądu. Zapadł kolejny przełomowy wyrok w sprawie kredytów frankowych.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego wyrok jest przełomowy dla frankowiczówJaka jest linia orzecznicza w przypadku kredytów frankowych
Weksel to specyficzny rodzaj papieru wartościowego. Nazwa tego instrumentu pochodzi od niemieckiego słowa „der Wechsel” (wymiana) i oddaje istotę weksla jako dokumentu, z którym związane jest określone uprawnienie o wartości na nim podanej. Jego formę określa ustawa z 28 kwietnia 1936 roku Prawo wekslowe. Zgodnie z jej zapisami podpis wystawiającej weksel strony stanowi podstawę i przyczynę powstania tzw. zobowiązania wekslowego. Podpisująca taki papier osoba zobowiązuje się do uregulowania zapłaty określonej między stronami sumy pieniężnej o wskazanej wartości i w wybranej walucie (lub jej równowartości) na rzecz drugiej osoby fizycznej, firmy, organizacji bądź instytucji. Wartość ma być przeniesiona na drugą stronę zobowiązania w ściśle określonym czasie.
Wygląda na to, że nawet skarbówka wychodzi frontem do ekologii. Polacy, którzy mają zaciągnięty kredy na wymianę pieca, mogą odliczyć go od podatku. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby się załapać?Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego kredytobiorca też może skorzystać z ulgiKogo omija ulga termomodernizacyjnaCzym jest ulga termomodernizacyjna
Klienci DNB Bank Polska mogą liczyć na częściowe umorzenie kredytu. Bank znika z Polski i chce jak najszybciej zamknąć temat wszelkich zobowiązań, dlatego przygotował dla klientów ciekawą ofertę w kontekście kredytów.Z tego artykułu dowiesz się:W jaki sposób DNB Bank Polska kusi klientówJakie są warunki promocji
Oszuści nie próżnują i do tego, aby ukraść cudze pieniądze nie jest potrzebny im żaden wyciek danych osobowych. Złodzieje mogą wziąć kredyt znając jedynie nazwisko swojej ofiary. Przekonał się o tym czytelnik portalu Niebezpiecznik.Z tego artykułu dowiesz się:W jaki sposób zaciągnięto kredyt na mężczyznęIle ma długo do spłaceniaJaki jest finał sprawy
Pomoc De minimis obejmuje nie tylko gwarancje kredytowe, ale także jednorazową amortyzację, zwolnienia podatkowe i rozłożenie na raty zaległości wobec ZUS. Prowadząc firmę, warto rozważyć skorzystanie z tego wsparcia. Z powodu pandemii COVID-19 poszerzone zostały zasady przyznawania gwarancji kredytowych De Minimis dla firm w ramach rządowego programu "Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego". Od stycznia br. mogą one obejmować nawet 80 proc. pożyczki, BGK do 30 czerwca br. zrezygnował z pobierania prowizji, maksymalny okres gwarancji został wydłużony do 75 miesięcy w przypadku kredytu obrotowego i 120 miesięcy (pożyczka inwestycyjna), a maksymalna kwota gwarantowana przez bank została znacznie zwiększona.Generalnie z gwarancji De Minimis udzielanych przez bank BGK mogą korzystać przedsiębiorstwa, które nie miały zaległości w opłacaniu składek na ZUS i podatkowych. Ale od 1 stycznia do 30 czerwca br. gwarancja taka może być udzielona także firmie, w odniesieniu do której zidentyfikowano takie zaległości (o ile nie posiadała ich 1 lutego). Zmiany obowiązują do 30 czerwca 2021 roku.