Rząd Mateusza Morawieckiego skierował do Sejmu projekt ustawy o przedłużeniu wakacji kredytowych na 2024 rok. Okazuje się jednak, że projekt stoi pod znakiem zapytania, a Koalicja Obywatelska ma swój plan na niższe raty kredytów.
Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku kredyty i pożyczki pozabankowe miało 14,7 mln Polaków. W tym czasie zadłużenie w bankach wyniosło 709,8 mld zł, z czego aż 70 proc. stanowiły kredyty hipoteczne. To właśnie posiadacze tych kredytów, ze zmiennym oprocentowaniem, jak na szpilkach oczekują każdej kolejnej decyzji Rady Polityki Pieniężnej dot. stóp procentowych. Teraz z Narodowego Banku Polskiego popłynęły kluczowe informacje na temat tego, co czeka kredytobiorców w przyszłości – donosi money.pl.
Powyborczy krajobraz nie zawiera dobrych widoków dla kredytobiorców. Brak zmian stóp procentowych, wzrost wskaźnika WIBOR oraz niepewność co do przyszłorocznych wakacji kredytowych wskazują, że kredyty szybko nie staną się tańsze.
Pojawiła się długo wyczekiwana przez wiele osób oficjalna informacja o tym, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone na kolejny rok. Rzecznik rządu Mueller w Radiu Plus zapowiedział, że ustawa zostanie skierowana do Sejmu.
Alior Bank jakiś czas temu informował o zmianach dotyczących wyliczania zdolności kredytowej. Chodziło o to, że miało zostać wstrzymane uwzględnianie jednoosobowej działalności gospodarczej. Teraz bank poinformował TVN24 Biznes, że zmienił zdanie w tej sprawie.
Kolejna decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych zbliża się wielkimi krokami. Każda decyzja może mieć znaczny wpływ na raty kredytów, toteż kredytobiorcy z niecierpliwością czekają na najbliższe posiedzenie Rady. Eksperci przewidują, co RPP może w tej sprawie zdecydować.
Kredytobiorcy, którzy liczyli na poprawę swojej sytuacji w 2024 roku, muszą się przygotować na trudne czasy. Zapowiedź ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy nie pozostawia bowiem wątpliwości co do sytuacji osób z kredytami mieszkaniowymi.
Przełomowe postanowienie Sądu Okręgowego w Kaliszu. Pod koniec października organ wydał decyzję, zgodnie z którą na czas trwania procesu sądowego kredytobiorcy zostali całkowicie zwolnieni z obowiązku spłaty rat kredytu. Sprawa dotyczy unieważnienia umowy kredytu złotowego o zmiennym oprocentowaniu w związku z, jak twierdzą wnioskodawcy, “wadami WIBOR-u”. Wyrok może zapaść jeszcze przed końcem roku.
Wakacje kredytowe w roku 2024 roku nie będą opcją dla wszystkich Polaków. Jak wynika z informacji udostępnionej na stronie internetowej Kancelarii Premiera, powinny zostać ograniczone do kredytobiorców posiadających zobowiązania do 400 tys. zł. Co jeszcze się zmieni?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, banki muszą dostosowywać swoje oferty produktowe, aby pozostać konkurencyjnymi i zabezpieczyć interesy swoich klientów oraz akcjonariuszy. Od 5 października 2023 r., PKO Bank Polski wprowadza zmiany w oprocentowaniu wybranych produktów kredytowych.
W obecnie obowiązującej ustawie o wakacjach kredytowych, mają się pojawić spore zmiany dla uczestniczących w tym programie kredytobiorców. O zmianach poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller, wyjaśniając również jak duże będzie grono osób, których dotkną zmiany.
Złe informacje dla wszystkich spłacających pożyczki. Jakie będą raty kredytów w 2024 roku? NBP zapowiedziało plany dotyczące stóp procentowych. Jest źle, a może być jeszcze gorzej.
Czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone? Deklaracja premiera Matusza Morawieckiego wskazuje jasno, że tak. Wprowadzono jednak nowe kryterium, które sprawi, że nie wszyscy będą mogli zaoszczędzić. Kto zostanie wykluczony po zmianie w wakacjach kredytowych?
Emerytka z Kielc padła ofiarą oszustwa, które może sporą ją kosztować. Niepewny los zafundowała jej wnuczka, która w nikczemny sposób posłużyła się danymi seniorki. 77-letnia pani Krystyna zgłosiła sprawę na policję. Wówczas okazało się, że to nie pierwszy taki przypadek.
Z kradzieżą tożsamości mamy do czynienia, gdy osoba nieuprawniona wejdzie w posiadanie danych osobowych innej osoby i wykorzysta je wbrew jej woli, np. do wzięcia kredytu. Do takich sytuacji dochodziło w Zabrzu w biurze pośrednictwa kredytowego i punkcie ksero. Kobieta wraz ze współpracownicą wyłudzała pożyczki w kwotach od 1,5 do nawet 10 tys. złotych.
Prawo i Sprawiedliwość przed wyborami wyciąga pomocną dłoń do frankowiczów. Partia Jarosława Kaczyńskiego zapowiedziała uruchomienie szybkiej ścieżki sądowej dla posiadaczy kredytów frankowych i przerzucenie ciężaru dowodu z obywateli na banki. Zapowiedziano reformę Sądu Najwyższego, a planowane regulacje mają dotknąć też windykatorów.
W okresie od stycznia do lipca br. deweloperzy rozpoczęli budowę o 28,4 proc. mniej mieszkań niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Z drugiej strony, jeśli porównamy tylko lipcowe wyniki 2023 i 2022, to okazuje się, że w zeszłym miesiącu rozpoczęto budowę o 10,4 proc. więcej lokali. Skąd to wynika i co czeka polski rynek mieszkaniowy?
W ubiegłym miesiącu Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość jednego z polskich banków. Koniec działalności instytucji nie oznacza jednak końca problemów osób, które zaciągnęły w niej kredyt, zwłaszcza frankowy. To właśnie ci klienci mają coraz mniej czasu na bezpłatne zgłoszenie wierzytelności. Później będą już musieli zapłacić.
Po czwartkowym ogłoszeniu upadłości Getin Noble Banku, w opałach znaleźli się ci klienci, którzy posiadali w nim kredyt w frankach szwajcarskich. W obecnej sytuacji zostały im bowiem tylko dwa wyjścia.
Od poniedziałku 3 lipca osoby do 45. roku życia, które nie mają domu/mieszkania własnościowego ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu, mogą ubiegać się o “bezpieczny kredyt” 2 proc. Opcja ta jest już dostępna w czterech bankach, a kolejne placówki finalizują zawarcie umowy w tej sprawie – informuje PAP.
W poniedziałek, 26 czerwca, „Rzeczpospolita” donosi, że w kilkunastu polskich miastach kupno mieszkania na 2-proc. kredyt będzie bardziej opłacalne niż jego wynajem.
Eksperci szacują, że po ostatnim wyroku TSUE ws. frankowiczów, nawet 30-40 proc. kredytobiorców, którzy jeszcze nie dochodzili swoich praw, ruszy do sądów. Już wcześniej, przez braki kadrowe, problemem była przewlekłość postępowań.
W czwartek, 15 czerwca, Trybunał Sprawiedliwości UE wydał dwa wyroki w sprawach, które konsumenci wytoczyli bankom. Chodzi o kredyty denominowane we frankach szwajcarskich.
Przed wybuchem pandemii Covid-19 kredyt gotówkowy online był dostępny w ofercie niewielu banków. Obecnie sytuacja jest zupełnie odmienna, ponieważ większość banków posiada w swoich propozycjach kredyt online.Kredyt gotówkowy dostępny drogą elektroniczną można uzyskać między innymi w:Alior Banku,Banku Millenium,mBanku,Credit Agricole,PKO BP,Santander Bank Polskaczy w ING banku Śląskim.
Mimo że jeszcze czeka na publikację w Dzienniku Ustaw, ustawa wprowadzająca kredyt 2 proc. ma wejść w życie wraz z początkiem lipca. Same wnioski będzie można składać od 3 lipca.
Frankowicze którzy wzięli kredyty w Getin Noble Banku muszą się śpieszyć. Jak wynika z medialnych doniesień, sytuacja banku jest zła - i jeżeli klienci chcą unieważnienia umów, to muszą to zrobić jak najszybciej.
W poniedziałek 29 maja minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że trzy największe banki zadeklarowały chęć i gotowość do wprowadzenia do swoich ofert produktu „Bezpieczny kredyt”. Rządowe rozwiązania przewidziane w programie „Pierwsze mieszkanie” mają wejść w życie już 3 lipca.
PAP zapytał 10 popularnych banków, czy analizują wprowadzenie do swojej oferty rządowego programu - „bezpieczny kredyt”. Z uzyskanych odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że większość z nich czeka na finalny kształt przepisów, ale są też takie instytucje, które już teraz deklarują chęć zawarcia umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.