Wygląda na to, że w finansowym kryzysie Poczty Polskiej rozpoczął się nowy rozdział. Teraz spółka rozpoczęła sprzedaż mieszkań i działek. Niektóre z nich są w naprawdę atrakcyjnych cenach, jest jednak haczyk.
Ulgi podatkowe, które pozwalają na obniżenie wysokości PIT, należy zawrzeć w deklaracji podatkowej za 2023 rok. Poza najpopularniejszymi kategoriami ulgi (modernizacyjna czy dla wspólnie rozliczających się małżonków), warto zwrócić uwagę także na inne odliczenia. Przykładem może być ulga mieszkaniowa – w niej zawrzeć możemy nawet zakup lodówki, zmywarki czy pralki.
Z początkiem nowego roku ceny najmu mieszkań znów zostały podniesione przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Eksperci ostrzegają, że to jeszcze nie koniec podwyżek czynszów. Wyjaśniają, co jest tego powodem.
Okazuje się, że możemy kupić od Poczty Polskiej rozmaite nieruchomości w bardzo atrakcyjnych cenach. Większość z nich znajduje się nawet w świetnej lokalizacji, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że jest pewien haczyk. O co dokładnie chodzi?
Ogłoszenia wrzucane do skrzynek pocztowych są już dosłownie plagą. Stylem przypominają odręcznie pisane prośby, zawierają również numer telefonu jako prośbę o kontakt. Jak się jednak okazuje, jest to bardzo niebezpieczny przekręt.
Jesteś w trudnej sytuacji materialnej i ledwo starcza ci na utrzymanie mieszkania czy domu? Być może jesteś w grupie osób, którym należy się tzw. dodatek mieszkaniowy. Taka forma wsparcia znacznie pomaga uporać się z kosztami związanymi z utrzymaniem zajmowanej nieruchomości. Chodzi m.in. o opłaty za czynsz, prąd czy gaz. Podpowiadamy, co zrobić, by otrzymać pieniądze.
Wysokie kwoty opłat związanych z mieszkaniem potrafią przyprawić o ból głowy zwłaszcza seniorów. Okazuje się jednak, że wsparcia w tym kontekście nie trzeba daleko szukać - co więcej, można je zdobyć w bardzo prosty sposób.
Rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 procent ma w tym roku ustąpić miejsca nowej inicjatywie. Chociaż nie podano jeszcze zbyt wielu szczegółów, jedno jest już pewne. Budżet będzie mniejszy.
Koszty życia emerytów w stosunku do kwot otrzymywanych przez nich emerytur mogą wzbudzić poważny niepokój - zwłaszcza, jeżeli chodzi o kwestie mieszkaniowe. Tymczasem sami seniorzy mogą skorzystać ze wsparcia przeznaczonego właśnie na opłaty związane z mieszkaniem. Obowiązują jednak warunki.
Mieszkańcy osiedli bloków załamują ręce. Po raz kolejny w ciągu ostatnich kilku lat będą musieli płacić znacznie więcej - zarówno za czynsz, jak i media. Sytuacja już teraz jest zła, i nic nie wskazuje na to aby tendencja w najbliższym czasie uległa zmianom.
Pierwsze mieszkanie to marzenie wielu młodych singli oraz rodzin, ale mało kto może sobie na nie pozwolić. Rozwiązaniem problemów przynajmniej części z nich miał być Bezpieczny Kredyt 2 proc. Ten cieszył się wielkim zainteresowaniem, ale właśnie dlatego obawiano się, że kwota finansowania nie sprosta oczekiwaniom chętnych. W piątek 1 grudnia zapadła ostateczna decyzja w sprawie dalszych losów rządowego programu. Co postanowiono?
Obecność byłego prezydenta Lecha Wałęsy w mediach społecznościowych jest już czymś zupełnie normalnym. Publikuje on zdjęcia z każdego miejsca w którym się pojawia i wydarzenia, w którym uczestniczy. Wielu będzie jednak zaskoczonych tym, jak obecnie wygląda dom, w którym mieszka była głowa państwa.
Coraz częściej możemy spotkać się z odręcznie napisanymi ogłoszeniami o chęci zakupu mieszkania za gotówkę, które pojawiają się w naszych skrzynkach pocztowych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, kto tak naprawdę je tam wrzuca i jakie ma intencje.
Polskie Koleje Państwowe zdecydowały się wystawić na sprzedaż kilka mieszkań kolejowych. Większość z nich jest zlokalizowana przy stacjach kolejowych. Ich ceny są jednak zaskakujące nawet dla starych znawców tematu.
Rynek mieszkaniowy w Polsce jest trudny. Ceny nieruchomości poszybowały w górę, przez co wiele osób nie może sobie pozwolić na zakup własnego m4. Co więcej, Polacy często nie posiadają wystarczających środków, żeby pokryć wymagany wkład własny. Z tego powodu wielu z nich decyduje się na wynajem mieszkań. Okazuje się, że części z nich mogą przysługiwać dopłaty.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec 2022 roku w Polsce studiowało ponad 1,2 mln osób. Wielu studentów decyduje się kształcić na uczelniach zlokalizowanych w miastach znacznie oddalonych od ich rodzinnych miejscowości, a to wiąże się z koniecznością znalezienia mieszkania, pokoju bądź miejsca w akademiku. Polski Związek Firm Deweloperskich sprawdził, co dzieje się w sektorze mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Wnioski nie napawają optymizmem.
Dla właściciela mieszkania długoterminowy wynajem swojego lokum wiąże się z gwarancją stałych przychodów i zmniejszeniem liczby obowiązków związanych z szukaniem najemcy czy sprzątaniem. Po kilku latach wynajmowania mieszkania na osiedlu 1000-lecia w Katowicach jego właścicielka zdecydowała się je sprzedać. Gdy wreszcie otworzyła drzwi do swojego lokum, osłupiała.
W rankingu liczby pokoi na osobę, w którym pod uwagę wzięto 27 państw europejskich, Polska zajmuje czwarte miejsce – niestety od końca. Z wyliczeń Eurostatu opartych na wskaźnikach z 2020 roku wynika, że w naszym kraju na każdego mieszkańca przypada 1,2 pokoju. Dane nie napawają więc optymizmem. Brakuje nam nie tylko miejsca w mieszkaniach, ale również… samych mieszkań. Luka może wynosić od 2 do 3 mln lokali – informuje nas Polski Związek Firm Deweloperskich.
W okresie od stycznia do lipca br. deweloperzy rozpoczęli budowę o 28,4 proc. mniej mieszkań niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Z drugiej strony, jeśli porównamy tylko lipcowe wyniki 2023 i 2022, to okazuje się, że w zeszłym miesiącu rozpoczęto budowę o 10,4 proc. więcej lokali. Skąd to wynika i co czeka polski rynek mieszkaniowy?
Kupno nowego mieszkania to dopiero początek wielkich wydatków. Wśród kolejnych zobowiązań finansowych wciąż jest także chociażby zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wkrótce część nabywców będzie z niego zwolniona, dzięki czemu zaoszczędzą naprawdę konkretne sumy. Kto zatem już może zacząć się cieszyć?
W pierwszym półroczu br. deweloperzy rozpoczęli budowę 33 proc. mieszkań mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ujęciu miesiąc do miesiąca spadek sięgnął aż 43,4 proc. – informuje Polski Związek Firm Deweloperskich. Czy najgorsze jest już za nami?
Trzy tygodnie po starcie rządowego programu “Bezpieczny kredyt 2 proc.” widać jego kolejne efekty. Niestety, oprócz sukcesu w postaci sporego zainteresowania, objawił się jeszcze jeden - ceny nieruchomości poszły ostro w górę.
Polski Związek Firm Deweloperskich twierdzi, że TAURON Dystrybucja hamuje rozwój budownictwa mieszkaniowego na Śląsku. W związku z tym organizacja zwróciła się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz do Urzędu Regulacji Energetyki z prośbą o podjęcie interwencji. Są zarzuty, jest też obrona – o stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy również firmę TAURON.
W czwartek, 13 lipca, w czasie posiedzenia Sejmu, minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, podała dane Eurostatu dotyczące realizacji w Polsce programu "Czyste Powietrze”. Interia informuje, że przy okazji, ponownie odnosząc się do danych Eurostatu, stwierdziła, że utrzymanie mieszkania w Polsce "jest bardzo tanie”.
W poniedziałek, 26 czerwca, „Rzeczpospolita” donosi, że w kilkunastu polskich miastach kupno mieszkania na 2-proc. kredyt będzie bardziej opłacalne niż jego wynajem.
Mimo że jeszcze czeka na publikację w Dzienniku Ustaw, ustawa wprowadzająca kredyt 2 proc. ma wejść w życie wraz z początkiem lipca. Same wnioski będzie można składać od 3 lipca.
Serwis money.pl podaje, że ruszył proces dewelopera, który nie dokończył budowy domów dla ponad 40 rodzin w Kaliszu. W efekcie jego działań wiele z nich spłacało kredyty na mieszkania, których nie mieli. Mężczyzna usłyszał 3 zarzuty.
W Sądzie Okręgowym w Kaliszu jutro rozpocznie się proces dewelopera Sebastiana O. Chodzi o sprawę niedokończonej budowy domów na Osiedlu Dębowym. Przedsiębiorca inwestycji nie dokończył, a rodziny, które wpłaciły pieniądze, znalazły się w dramatycznej sytuacji – przekazała PAP adwokat Karolina Skrzypczyńska, która reprezentuje poszkodowanych. Wielu spośród nich cała sprawa kosztowała nie tylko pieniądze, ale i zdrowie.