Ceny podstawowych produktów rolnych lecą w dół. Epidemia znacząco wpływa na rynek w Polsce. Po wielu latach wzrostu cen te w końcu spadają. I to nawet o 40 proc. w stosunku do poprzedniego roku. O tyle mniej zapłacimy za ziemniaki. O 14,5 proc. mniej została wyceniona trzoda chlewna i drób. Mniej także kosztują zboża.
Ursus składa zażalenie na postanowienie sądu o umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego. Firma chce się dalej restrukturyzować, dlatego prosi o możliwość kontynuowania procesu. Ursus wydaje oświadczenie o odwołaniu się od sądowej decyzji. Sprawdzamy jaki plan na swoją działalność ma firma.
Ziemia przejdzie w ręce rządu, a ty będziesz otrzymywał z tego tytułu profity. Tego chce Ministerstwo Infrastruktury i obwieszcza, że kończy pracę nad specustawą o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Nowe przepisy mają uprościć i przyspieszyć wykup gruntów pod budowę polskiego megalotniska.
Dofinansowanie w ramach walki ze skutkami pandemii COVID-19 trafi także do osób zajmujących się połowem ryb. ARiMR uruchomiła właśnie procedurę przyjmowania wniosków na dofinansowanie rybołówstwa. Wnioski można składać na wsparcie kapitałowe w ramach działania unijnego programu: "Przetwarzanie produktów rybołówstwa i akwakultury”.
Rolnicy muszą nauczyć się korzystać z nowoczesnych technologii. Urzędy ARiMR będą stawiały na cyfryzację i mobilną obsługę wniosków. Szef Agencji wskazuje przy tym, że wieś chętnie korzysta z internetowych rozwiązań. Tomasz Nowakowski podkreśla, że jeszcze kilka lat temu wnioski o dopłaty bezpośrednie składane przez internet stanowiły mniej niż 1 proc. wniosków, a dzisiaj to już powszechna praktyka, by o pieniądze aplikować zdalnie.
Ziemia jest coraz droższa. Główny Urząd Statystyczny podaje dane za 2019 rok. Okazuje się, że wartość gruntów rośnie w zawrotnym tempie. Jaka jest przyczyna ostrej podwyżki? Powody mogą być dla wielu zaskoczeniem, szczególnie gdy spojrzymy na strukturę gruntów, które zaliczają najsilniejszy wzrost cen.
Giełda w Warszawie otwiera się na konopie. Na naszym rodzimym parkiecie notowane są dwie spółki związane z branżą konopną - Cannabis Poland oraz Hemp&Health. Choć jak podkreśla portal Bankier - działalność spółek konopnych w Polsce i inwestycje w ten segment rolnictwa to novum. A spółki notowane na giełdzie większość swojego majątku czerpią z zupełnie innych źródeł niż uprawa konopi. Niejasność przepisów hamuje rozwój tego segmentu na naszym rynku, wskazują eksperci. Jedyną szansą na gwałtowny rozwój rolnictwa konopnego jest dalsza liberalizacja przepisów.
Fundusze dla rolników i producentów w Polsce zatwierdzone przez UE, nawet 60 tysięcy przedsiębiorstw będzie mogło dostać dotacje. W przeliczeniu na polską walutę łączna pula dofinansowania wyniesie około 420 milionów złotych. Przyznane przez UE bezpośrednie fundusze dla rolników mają przywrócić płynność finansową u tych przedsiębiorstw rolniczych, które najwięcej straciły przez koronawirusa oraz suszę. Wypłaty środków planowane są do końca roku 2020.
Gaz produkowany przez krowy będzie zaopatrywał nasze domy w prąd? Już wkrótce Orlen może ruszyć z budową elektrowni korzystających z metanu produkowanego przez krowy. Jak zaznaczają eksperci, bydło produkuje więcej gazów cieplarnianych niż transport - a krów w Polsce mamy całkiem sporo. Pogłowie wynosi 6,3 mln sztuk. Wiele wskazuje również, że nie zaprzestaniemy konsumpcji mięsa ani nabiału. Dlaczego nie wykorzystać zatem tego "surowca" w energetyce? Takie pytanie zadał sobie PKN Orlen i doszedł do wniosku, że metan wytwarzany na wsiach jest doskonałym źródłem do produkcji prądu.
Miód będzie bardzo drogi. Wszystkiemu winne są zmiany klimatu i susza oraz powodzie, które ogarnęły Polskę w tym roku. Portal Farmer przeprowadził rozmowę z Krzysztofem Przeborowskim, prezesem Terenowego Koła Pszczelarzy w Sejnach. Jak mówi ekspert miód będzie drożał, mimo że nie ma mowy o żadnej chorobie i masowym wymieraniu pszczół, a przynajmniej w Polsce.
Niemcy po naciskach związku rolników, może rozważyć budowę stałego ogrodzenia na granicy z Polską. Niemieccy rolnicy obawiają się afrykańskiego pomoru świń, który może masowo wybijać szkodę chlewną. Przedstawiciel związkowców wypowiedział się dla Der Spiegela.
Rolnictwo oraz małe i średnie firmy technologiczne z branży rolnej i spożywczej mogą liczyć na nowe wsparcie. Powstaje fundusz, który będzie inwestował w innowacje, które mają zrewolucjonizować rynek polskiego rolnictwa. W projekt zaangażowana jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przez swoją spółkę zależną GPW Ventures oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Przyglądamy się szczegółom nowej spółki
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przejął w 1992 roku 4,5 miliona hektarów gruntów po PGR-ach. Okazuje się, że dzisiaj dysponuje tylko 125 tysiącami hektarów, to 4 procent pierwotnego stanu. Ziemia została w większości sprzedana rolnikom, którzy chcieli powiększyć swoje gospodarstwa. Część jest także dzierżawiona na podstawie wieloletnich umów. Czy uda się sprzedać pozostałą ziemię? Może być o to bardzo trudno. Przyglądamy się szczegółom.