Zima może być okazją do połączenia wypoczynku z troską o zdrowie. Seniorzy i osoby z niepełnosprawnością mają szansę na uzyskanie wsparcia finansowego, które pozwoli im na udział w specjalnych turnusach. Jakie są zasady tej pomocy? Szczegóły wyjaśniamy poniżej.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych umożliwia pobyt w sanatoriach bez ponoszenia kosztów przez pacjenta. Nie płaci się za transport do ośrodka rehabilitacyjnego, darmowy jest też pobyt, wyżywienie i leczenie. Aby to jednak było możliwe, konieczne jest spełnienie kilku warunków.
Seniorzy mogą korzystać z rozmaitych zniżek i ulg. Okazuje się, że o niektórych z nich wiele osób nawet nie ma pojęcia. Warto się zainteresować tematem, bo można naprawdę sporo zaoszczędzić. O jakie zniżki chodzi? Wyjaśniamy.
Ważna informacja dla wszystkich, którzy od 1 stycznia 2025 roku chcą ubiegać się o otrzymanie renty wdowiej. Nie mogą jej otrzymać osoby, które wcześniej nie zapewniły sobie dostępu do innego świadczenia z ZUS. Bez niego nie ma szans na otrzymanie większego wsparcia finansowego od przyszłego roku.
W Polsce przybywa bardzo niskich, a nawet groszowych emerytur, a problem ten zaczyna być coraz bardziej widoczny. Przykładem jest mieszkanka województwa kujawsko-pomorskiego, która po przepracowaniu w życiu łącznie trzech miesięcy zakończyła aktywność zawodową. Trudno uwierzyć, jaką kwotę otrzymuje teraz od ZUS – suma ta jest niemal poniżająca i godzi w ludzką godność.
Polskie uzdrowiska szykują się na rewolucję, która może zmienić sposób, w jaki funkcjonują. Czy to oznacza lepszy wypoczynek, czy nowe obowiązki dla turystów? Nadchodzące zmiany budzą sporo emocji, ale wiele szczegółów wciąż pozostaje w cieniu. Oto, co wiadomo do tej pory.
Przejście na emeryturę to moment, w którym warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim dostępnym świadczeniom i ulgom. Seniorzy w Polsce mogą liczyć na wsparcie finansowe, zwolnienia podatkowe, darmowe leki, a także zniżki na komunikację i kulturę. Nie wszyscy wiedzą, jakie przywileje im przysługują i jak je zdobyć.
14 listopada PKP Intercity oferuje specjalną promocję, umożliwiającą podróż pociągami przewoźnika za symboliczne 1 zł. Choć to wyjątkowo atrakcyjna propozycja, nie każdy będzie mógł z niej skorzystać. Jakie są warunki?
Legitymacja emeryta to dokument, z którego może korzystać wielu seniorów w Polsce - nie wszyscy w pełni zdają sobie sprawę z wielu korzyści, jakie przynosi jej posiadanie. Dokument ten jest łatwy do uzyskania, a proces wydania legitymacji został dodatkowo uproszczony w 2023 roku dzięki wprowadzeniu wersji elektronicznej.
Rząd ogłosił zmiany, które zrewolucjonizują dostęp do bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów. Dzięki nowym regulacjom recepty będą mogli wystawiać także lekarze prywatni, pielęgniarki oraz farmaceuci. Kto na tym skorzysta?
Projekt ustawy o bonie senioralnym jest coraz bliżej realizacji. Program wsparcia dla najstarszych Polaków może zmienić oblicze opieki nad seniorami, zapewniając pomoc finansową w innej niż gotówkowa formie. Jakie korzyści czekają na polskie rodziny i kto będzie mógł skorzystać z nowego bonu?
Polscy seniorzy mogą skorzystać z atrakcyjnych zniżek w czasie podróży, czy to pociągami czy komunikacją miejską. Również te ulgi mają jednak swoje ograniczenia, o których wiele osób zapomina. W jednym przypadku seniorzy nie tylko nie zaoszczędzą, ale nawet zapłacą kilkaset złotych mandatu. Sprawdziliśmy, jak tego uniknąć.
Osoby często przebywające na zwolnieniu mogą liczyć na bezpłatny pobyt w sanatorium bez wielomiesięcznego czekania. Dowiedz się, jak działa prewencja rentowa ZUS i kto może z niej skorzystać, by poprawić zdrowie bez dodatkowych kosztów.
PKP Intercity przygotowało wyjątkową ofertę dla osób powyżej 60. roku życia, z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Seniora. Dzięki promocji wszyscy seniorzy będą mogli podróżować pociągami PKP Intercity w całej Polsce, płacąc za bilet symboliczną… złotówkę! Sprawdzamy, co dokładnie kryje się za tym wyjątkowym dniem, jak seniorzy mogą skorzystać z oferty i jakie plany ma PKP Intercity na przyszłość.
Seniorzy mogą wkrótce liczyć na wyższe świadczenia wspierające, które odciążą ich domowe budżety. W nadchodzących miesiącach wdrożone zostaną przepisy, pozwalające na dodatkowe wsparcie dla osób starszych, a nowe środki mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Jakie zmiany czekają na seniorów i jak wpływają na ich codzienne życie?
Zbliżająca się uroczystość Wszystkich Świętych to czas refleksji i zadumy, w którym wiele osób odwiedza groby swoich bliskich. Przygotowania do tego dnia mogą być wyzwaniem, szczególnie dla osób starszych, które często nie mają siły na samodzielne sprzątanie nagrobków. W odpowiedzi na te potrzeby niektóre miasta w Polsce zdecydowały się na wprowadzenie bezpłatnej usługi sprzątania grobów dla seniorów. Jak z niej skorzystać?
Pojawił się projekt ustawy, która ma szansę zapewnić realnie wyższą jakość życia seniorom. W odróżnieniu od doraźnej pomocy pieniężnej bon senioralny może przełożyć się na trwałe polepszenie się sytuacji setek tysięcy osób w całym kraju. To jednak będzie wymagać dużych nakładów pracy, o czym więcej mówi ministra Marzena Okła-Drewnowicz.
Nawet najpopularniejsze sieci sklepów w całej Polsce oferują zakupy tańsze o nawet 10, 15 czy 20%, ale seniorzy całkowicie ignorują tę możliwość. Powód? Zwykle nie mają pojęcia, że taka ”promocja” jest skierowana właśnie do nich. I nic dziwnego. Obniżki oferuje bowiem program o nieco mylącej nazwie: Karta Dużej Rodziny. Kto może z niej skorzystać i w jaki sposób ją uzyskać?
Opłaty za wywóz śmieci mogą być sporym obciążeniem dla budżetu domowego, szczególnie w przypadku emerytów, którzy otrzymują niskie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ostatnio mieszkańcy wielu miast musieli zmierzyć się z niemałymi podwyżkami. Okazuje się jednak, że niektórzy są zwolnieni z opłat za śmieci. Kto konkretnie może liczyć na takie ulgi? Przedstawiamy szczegóły.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom seniorów, organizując trwające przez cały październik Dni Seniora 2024. W ramach tej inicjatywy seniorzy mają możliwość darmowej konsultacji - niektóre mogą doprowadzić do podniesienia emerytury.
Rząd przedstawił projekt ustawy wprowadzającej bon senioralny, który ma stanowić wsparcie finansowe dla rodzin opiekujących się osobami po 75. roku życia. Nowe świadczenie sięgające nawet 2150 złotych miesięcznie może stać się dużym ułatwieniem dla wielu Polaków. Kto będzie mógł z niego skorzystać i jakie warunki trzeba spełnić?
Większość długofalowych prognoz gospodarczych zakłada stale wydłużającą się średnią życia człowieka. Futuryści już teraz twierdzą, że dzisiejsi 40-latkowie będą mogli dożywać nawet 150. urodzin. Najnowsze badania wskazują jednak na coś innego - zjawisko ciągłego wydłużenia średniej długości życia hamuje.
Seniorzy przeznaczają sporą część świadczeń emerytalnych na pokrycie podstawowych potrzeb związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Jedną z nich są zakupy spożywcze i to zdecydowanie one pochłaniają znaczną część pieniędzy. Istnieje jednak prosty i skuteczny sposób, by zaoszczędzić. Zakupy mogą być nawet o 15 proc. tańsze! Przedstawiamy szczegóły.
Pobyt w domu pomocy społecznej to dla wielu rodzin konieczność, ale też spory wydatek. Koszty sięgają kilku tysięcy złotych miesięcznie, często przewyższając emeryturę seniora. Kto jest odpowiedzialny za te opłaty i co zrobić, gdy rodzina nie jest w stanie pokryć kosztów? Wyjaśniamy, jak wygląda system finansowania DPS-ów i na jakie wsparcie można liczyć.
Polskim seniorom przysługują rozmaite zniżki oraz ulgi. Aby móc z nich korzystać, konieczne jest posiadanie jednego kluczowego dokumentu. Warto wspomnieć, że wyrobienie go jest całkowicie darmowe. Co więcej, nie trzeba nawet posiadać tego dokumentu w formie fizycznej. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy.
Spora grupa Polaków ma szansę na otrzymanie nawet 4 tys. złotych miesięcznie. Dodatkowe pieniądze na konto dostaną Ci, którzy po ukończeniu 55 lat mają odpowiedni staż pracy. Wypłaty przeznaczone są jedynie dla jednej grupy zawodowej, a kwota świadczenia jest różni się w zależności od kwoty środków przekazanych z budżetu państwa. Komu przysługuje?
Jesienne turnusy w sanatoriach będą droższe. Ministerstwo Zdrowia już zapowiedziało wzrost opłat, a nowy cennik wejdzie w życie lada moment. Czy wyjazd na leczenie uzdrowiskowe wciąż pozostanie atrakcyjny finansowo?
Rząd nie zapowiada na razie podwyższenia wieku emerytalnego, ale będą nagrody dla tych, którzy dobrowolnie podejmą decyzję, żeby pracować dłużej. "Fakt" opisał szczegóły nowego programu Emerytura plus. Jeżeli będziemy pracować przez pięć lat dłużej, na nasze konto wpłynie pokaźna suma.