W 2007 r. Google pochwaliło się historycznym osiągnięciem. Korporacja stała się wówczas neutralna węglowo. Dziś wiemy już, że był to tylko greenwashing, a zysk zawsze jest najważniejszy, bo z deklarowania zerowego śladu węglowego korporacja właśnie wycofuje się rakiem.
OpenAI, producent dużego modelu językowego GPT oraz czatbota ChatGPT padł przed rokiem ofiarą ataku hakerskiego. Informacja ta była skrzętnie ukrywana przed światem, choć napastnikom udało się pozyskać wiele niejawnych informacji dot. technicznych aspektów rozwoju sztucznej inteligencji.
Popularna platforma komunikacyjna WhatsApp ogłosiła, że dobiegają końca prace nad nową jej funkcją. Aplikacja skorzysta ze sztucznej inteligencji oraz wybranych przez użytkownika zdjęć. W jakim celu?
Muzyczni giganci pozywają startupy od sztucznej inteligencji. Chodzi o naruszanie praw autorskich na gigantyczną skalę, w grę wchodzą kosmiczne pieniądze. Największe wytwórnie zarzucają pozwanym, że ich SI kradły utwory, by prezentować podobną muzykę swoim użytkownikom. Giganci domagają się aż 150 000 dolarów odszkodowania za każdy ”pożyczony” utwór. Wyrok będzie brzemienny w skutkach.
Ponad 80 proc. wniosków kredytowych składanych do PKO BP jest analizowanych przez sztuczną inteligencję. Bank pochwalił się stosowaniem modeli oceny ryzyka bazujących na uczeniu maszynowym i zapowiada rozwój w tym kierunku. Zaawansowane oprogramowanie współdecyduje także w sprawie wniosków o kredyty hipoteczne.
Ostatnie miesiące mijają nam w IT pod znakiem coraz dalej idącej integracji oprogramowania z możliwościami dużych modeli językowych. Właśnie zaprezentowano kolejną - tym razem najpopularniejsza do usługi pocztowej Gmail dodano integrację z SI Gemini.
Sztuczna inteligencja błyskawicznie zdobywa nowe zastosowania i niezbyt dziwi, że część z nich wiąże się z branżą pornograficzną. Nie chodzi jednak tylko o generowanie filmów, ale też o takie modyfikowanie zdjęć prawdziwych osób, aby pozbawić je ubrań. Problem widoczny jest w mediach społecznościowych, a walkę z nim zapowiedziało m.in. Google.
Apple Intelligence, czyli implementacja w iPhone’ach możliwości dużych modeli językowych nazywanych dziś sztuczną inteligencją, nie będzie dostępna w Europie. A przynajmniej nie jesienią, kiedy korzystać zacznie z niej korzystać reszta świata. Producentowi nie udało się zapewnić zgodności z europejskim aktem o rynku cyfrowym.
Autorzy ChatGPT zapowiadają przeskok w możliwościach oferowanych przez ich sztuczną inteligencję. Najnowszy model – GPT-5 będzie zdaniem twórców prezentował możliwości zbliżone w określonych sytuacjach do doktora nauk. Jednocześnie już wkrótce niektóre zawody mogą ich zdaniem… zniknąć.
Autorzy ChatGPT zapowiadają rewolucję w rozwoju swojej sztucznej inteligencji. Jeśli ich przechwałki okażą się zgodne z rzeczywistością, może się okazać, że najnowszy model – GPT-5 będzie prezentował poziom doktora nauk. Przynajmniej… pod pewnymi względami.
Rzecznik Praw Pacjenta zawiadomił organy ściągania o działalności usługi LekarzAI, która okazała się interfejsem na duży model językowy ChatGPT. W ocenie RPP stwarza ona nie tylko zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów, ale też stanowi naruszenie praw konsumentów.
Ileż to prognoz i analiz po premierze ChatGPT pod koniec 2022 r. wieszczyło rychły wybuch bezrobocia technologicznego. Wielkie korporacje zwietrzyły szansę na optymalizację kosztów i szybko rozpoczęły eksperymentalne wdrożenia. Po 1,5 roku powoli się z nich wycofują.
Uber zawdzięcza spore grono użytkowników temu, że sporej ich części zdarza się być w stanie, w którym nie mogą prowadzić pojazdów. Ta grupa nie jest jednak dla Ubera cenna - korporacja chce rozpoznawać nietrzeźwych użytkowników i umożliwiać kierowcom odmowę ich obsługi.
Już dziś początek mistrzostw Europy w piłkę nożną. Rywalizacja zacznie się od meczu między Niemcami a Szkocją o 21, a my już teraz możemy poznać drużynę, która - przynajmniej w teorii - zwycięży w turnieju. Jak to możliwe? Za sprawą zaawansowanego oprogramowania rzecz jasna.
W Turcji doszło do nietypowego incydentu podczas egzaminu kończącego szkołę średnią. Uczeń postanowił wykorzystać zaawansowaną technologię AI, aby uzyskać przewagę na egzaminie. Dzięki multimodalnemu modelowi GPT-4o, w połączeniu z ukrytymi kamerami i urządzeniami Wi-Fi, próbował oszukać system edukacyjny.
Twórcy ChatGPT wyposażyli swój produkt w nowe funkcje. Ucieszą one szczególnie osoby korzystające z aplikacji za pośrednictwem Androida oraz systemu iOS. Co nowego oferuje chatbot, który zrewolucjonizował rynek?
Temat sztucznej inteligencji sporo kontrowersji. Wielu ludziom nie podoba się perspektywa ingerencji AI w ich życie. Okazuje się, że nie inaczej jest z użytkownikami Instagrama, którzy ostatnio masowo usuwają popularną aplikację. O co chodzi?
Doczekaliśmy się - Google udostępniło w Polsce aplikacje Gemini umożliwiającą korzystanie z dużego modelu językowego o tej samej nazwie. Sztuczna inteligencja może już zastępować asystenta Google, ale też oferuje wiele nowych, całkiem zaawansowanych funkcji.
OpenAI ogłosiło premierę ChatGPT Edu - dużego modelu językowego skrojonego na miarę potrzeb szkół i uczelni. Całość bazuje na GPT-4o i ma zaoferować możliwości nie tylko przetwarzania różnych rodzajów danych, ale też budowania własnych LLM-ów. Edu ma być wyjątkowe także za sprawą ochrony danych użytkowników.
Elon Musk jesienią przyszłego roku ma zamiar otworzyć nowe centrum danych, które - jak przystało na inicjowane przez niego przedsięwzięcia - ma być jedyne w swoim rodzaju. “Gigafabryka mocy obliczeniowej”, bo tak ma nazywać projekt Musk, może mieć jednak rozmach nieproporcjonalny do zastosowań.
Użytkownicy Facebooka i Instagrama nie będą zadowoleni. Platformy społecznościowe właśnie zaczęły wysyłać komunikaty, zgodnie z którymi publikowane przez nas posty będą wykorzystywane do szkolenia sztucznej inteligencji. Istnieje “prawo do sprzeciwu”, jednak jego wybranie w rzeczywistości nie przyniesie żadnych skutków.
Nowe badania rzucają światło na to, co wiedzą Polacy o sztucznej inteligencji oraz jak zapatrują się na przyszłość jej rozwoju. Pod uwagę wzięto także nasze oczekiwania co do wpływu SI m.in. na rynek pracy. Wnioski mogą zaskakiwać - Polacy są np. zwolennikami dodatkowego opodatkowania pracy zaawansowanych algorytmów.
Odróżnienie automatów od prawdziwych osób będzie jeszcze trudniejsze niż dziś. Podczas trwającej konferencji deweloperskiej Ignite Microsoft zaprezentował rezultaty partnerstwa z izraelską firmą Truecaller. Dzięki niej firmy będą mogły klonować głosowy prawdziwych osób i wykorzystywać je w np. kampaniach telemarketingowych.
Minął tydzień od prezentacji GPT-4o, nowego dużego modelu językowego firmy OpenAI, który wyróżniać ma głos. Zaawansowany asystent może przemawiać do nas z poziomu aplikacji, co od razu wzbudziło skojarzenia z filmem “Her”. Grająca w nim aktorka oskarżyła właśnie OpenAI o bezprawne wykorzystanie jej głosu.
Duże wydarzenie Microsoftu już za nami. Zgodnie z oczekiwaniami korporacja zaprezentowała nową klasę laptopów, w której główną rolę będzie odgrywała sztuczna inteligencja. Zmiany zajdą też w samym Windowsie - SI będzie śledzić wszystkie nasze ruchy i przetwarzać je na swoje potrzeby.
Gmail od lat stanowi narzędzie nie tylko do swobodnej komunikacji, ale i pracy dla milionów użytkowników. Tą powszechnie używaną pocztę już w lipcu czeka prawdziwa rewolucja, wszystko za sprawą gigantycznej aktualizacji o nazwie Gemini. Dzięki niej skrzynki mają zostać wzbogacona o trzy nowe funkcje AI i ”CliffsNotes”. Co jeszcze się zmieni?
Podczas inauguracji konferencji Google I/O zaprezentowano być może najważniejszą zmianę w wyszukiwarce Google w całej jej historii. Do silnika wszyty zostanie duży model językowy, który zamiast stron z wynikami sam będzie serwował nam odpowiedzi. Dobre wieści są takie, że zapewniona zostanie alternatywa.
Głośna premiera GPT-4o, nowego asystenta bazującego na dużym modelu językowym, zbiegłą się z przetasowaniami kadrowymi w OpenAI. Najważniejsza zmiana to ta na stanowisko dyrektora naukowego, osoby kluczowej dla przedsięwzięć organizacji. Ze stanowiska ustąpił Ilya Sutskever, a jego miejsce zajął Polak, Jakub Piechocki.