Polska będzie trzecim krajem w Europie, w którym uruchomiona zostanie usługa World ID. Za jej sprawą Polacy otrzymają dostęp do tak zwanego cyfrowego paszportu – wirtualnego dokumentu, który w nadchodzącej przyszłości może stać się nie tylko dziwną ciekawostką, ale i przykrą koniecznością. W celu przyznania kontrowersyjnego ”paszportu” trzeba poddać się skanowaniu tęczówki oka. Sprawie przygląda się już Urząd Ochrodny Danych Osobowych. Na czym to polega, do czego służy i czy będzie obowiązkowe?
Zaledwie 3 proc. Polaków obawia się, że sztuczna inteligencja może odebrać im pracę. Tymczasem według ostatnich badań, rewolucja technologiczna może sprawić, że w przeciągu najbliższych lat zastąpionych może zostać ponad 5,5 mln pracowników w naszym kraju. Jednocześnie dla niektórych zmiana zapowiada się korzystnie – zyskają więcej wolnego czasu i będą lepiej zarabiać.
Wszystkie osoby, które boją się wizyt w gabinetach stomatologicznych już niebawem mogą zatęsknić za ludzkimi dentystami. Wiele wskazuje bowiem na to, że pewnymi krokami nadchodzi czas robotów-stomatologów. Jedna z takich maszyn, obdarzona sztuczną inteligencją, wykonała właśnie pierwszy na świecie zabieg na żywym człowieku. Co więcej, zrobiła to osiem razy szybciej niż człowiek. Nagranie robi wrażenie.Z tego tekstu dowiesz się:● Jak działa robot-dentysta,● Jaki zabieg przeprowadził,● Jakich technologii używa,● Co może zmienić,● Zobaczysz jak przebiegła operacja.
Tego lata nie możemy narzekać na niskie temperatury, nie brakuje jednak opadów i burz. Naprzemienność występowania skrajnych zjawisk pogodowych wiąże się ze zmianami klimatycznymi, podobnie jak gwałtowność zachodzących w pogodzie zmian. To obniża skuteczność prognoz pogody. Jak się jednak okazuje, nawet jeśli prognozy się sprowadzają, to nie każdy zdaje sobie sprawę, jak je odczytywać. W serwisie X zdobył popularność wątek, w którym wielu użytkowników przyznaje, że przed zapoznaniem się z nim błędnie odczytywało informacje dotyczące opadów. Jak zatem rozumieć prognozę pogody i co oznacza “prawdopodobieństwo opadów”?
Już od jakiegoś czasu Apple zapowiada, że nowe nowe urządzenia pracujące w systemie iOS będą mogły cieszyć się rewolucyjną funkcją. Apple Intelligence, bo tak ją nazwano, to sztuczna inteligencja, która ma odmienić korzystanie z iPhone’ów, iPad’ów oraz Mac’ów. Okazuje się jednak, że na zapowiedziach może się skończyć. Przynajmniej na razie.
Tegoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu mogą przejść do historii jako najbardziej zaawansowane technicznie pod względem nadzoru wizyjnego nad wydarzeniem. A to nie lada osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że poprzednie odbywały się w Pekinie. Francuzi doświadczeni przez krwawe ataki terrorystyczne mieli zaprząc do przetwarzania obrazu z kamer najnowsze zdobycze techniki rodem z prozy Philipa K. Dicka. Bezpieczeństwo zapewniane m.in. przez sztuczną inteligencję bierze górę nad najpierwszą wartością z dewizy Republiki.
Unia Europejska w Dzienniku Urzędowym opublikowała ważne regulacje prawne dotyczące sztucznej inteligencji, których celem jest przede wszystkich ochrona obywateli. Nowe przepisy będą obowiązywały również w Polsce. Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przedstawił plany dotyczące wprowadzenia ich w naszym kraju. To pierwsze na świecie kompleksowe przepisy dotyczące sztucznej inteligencji.
Nowa wyszukiwarka zaprezentowana przez OpenAI ma zrewolucjonizować sposób, w jaki szukamy treści w internecie. Oparta na sztucznej inteligencji przeglądarka SearchGPT oferuje możliwości, o których 25-latka może póki co jedynie marzyć. Czy to oznacza koniec dominacji Google?
Microsoft zapowiadał, że do 2030 roku nie tylko zredukuje własną emisję CO2 do zera, ale osiągnie wręcz ujemny poziom emisyjności. Firma chwaliła się, że będzie usuwać z atmosfery więcej zanieczyszczeń, niż sama produkuje. Tymczasem okazuje się, że… poziom emisji Microsoftu wzrósł o jedną trzecią.
WhatsApp już niebawem doczeka się prawdziwej rewolucji związanej z funkcjonalnością aplikacji. Trwają bowiem prace nad szeregiem zupełnie nowych rozwiązań. Jedno z nich zdecydowanie ułatwi komunikację międzynarodową. Komunikator wprowadza bowiem tłumaczenie wiadomości na żywo.
Jedziesz autobusem, kiedy nagle znajomy wysyła ci wiadomość na WhatsAppie. Niestety okazuje się, że zamiast napisać, nagrał wiadomość głosową. Znajomy być może ma do przekazania coś istotnego, ale z drugiej strony słynie z… oryginalnego poczucia humoru. Wzdychasz głęboko i na wszelki wypadek decydujesz się nie odsłuchiwać wiadomości. Właśnie dla takich osób WhatsApp szykuje nową funkcję.
Chiński producent elektroniki zbudował nową fabrykę. Będzie działała na okrągło – przez wszystkie dni w roku, w niedziele, święta, dniem i nocą. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że warunki pracy nikt się nie będzie skarżył. W nowym zakładzie Xiaomi nie będą bowiem pracować ludzie, tylko maszyny. Jest to fabryka w pełni zautomatyzowana i autonomiczna.
Gdy jedni obawiają się o utratę pracy za sprawą sztucznej inteligencji, tożsamość i praca innych są z jej użyciem fałszowane. Popularyzacja dużych modeli językowych właśnie poskutkowała narodzinami nowego zagrożenia - fikcyjnym przywracaniem z martwych całych przedsiębiorstw, które zakończyły działalność przed laty.
W 2007 r. Google pochwaliło się historycznym osiągnięciem. Korporacja stała się wówczas neutralna węglowo. Dziś wiemy już, że był to tylko greenwashing, a zysk zawsze jest najważniejszy, bo z deklarowania zerowego śladu węglowego korporacja właśnie wycofuje się rakiem.
OpenAI, producent dużego modelu językowego GPT oraz czatbota ChatGPT padł przed rokiem ofiarą ataku hakerskiego. Informacja ta była skrzętnie ukrywana przed światem, choć napastnikom udało się pozyskać wiele niejawnych informacji dot. technicznych aspektów rozwoju sztucznej inteligencji.
Popularna platforma komunikacyjna WhatsApp ogłosiła, że dobiegają końca prace nad nową jej funkcją. Aplikacja skorzysta ze sztucznej inteligencji oraz wybranych przez użytkownika zdjęć. W jakim celu?
Muzyczni giganci pozywają startupy od sztucznej inteligencji. Chodzi o naruszanie praw autorskich na gigantyczną skalę, w grę wchodzą kosmiczne pieniądze. Największe wytwórnie zarzucają pozwanym, że ich SI kradły utwory, by prezentować podobną muzykę swoim użytkownikom. Giganci domagają się aż 150 000 dolarów odszkodowania za każdy ”pożyczony” utwór. Wyrok będzie brzemienny w skutkach.
Ponad 80 proc. wniosków kredytowych składanych do PKO BP jest analizowanych przez sztuczną inteligencję. Bank pochwalił się stosowaniem modeli oceny ryzyka bazujących na uczeniu maszynowym i zapowiada rozwój w tym kierunku. Zaawansowane oprogramowanie współdecyduje także w sprawie wniosków o kredyty hipoteczne.
Ostatnie miesiące mijają nam w IT pod znakiem coraz dalej idącej integracji oprogramowania z możliwościami dużych modeli językowych. Właśnie zaprezentowano kolejną - tym razem najpopularniejsza do usługi pocztowej Gmail dodano integrację z SI Gemini.
Sztuczna inteligencja błyskawicznie zdobywa nowe zastosowania i niezbyt dziwi, że część z nich wiąże się z branżą pornograficzną. Nie chodzi jednak tylko o generowanie filmów, ale też o takie modyfikowanie zdjęć prawdziwych osób, aby pozbawić je ubrań. Problem widoczny jest w mediach społecznościowych, a walkę z nim zapowiedziało m.in. Google.
Apple Intelligence, czyli implementacja w iPhone’ach możliwości dużych modeli językowych nazywanych dziś sztuczną inteligencją, nie będzie dostępna w Europie. A przynajmniej nie jesienią, kiedy korzystać zacznie z niej korzystać reszta świata. Producentowi nie udało się zapewnić zgodności z europejskim aktem o rynku cyfrowym.
Autorzy ChatGPT zapowiadają przeskok w możliwościach oferowanych przez ich sztuczną inteligencję. Najnowszy model – GPT-5 będzie zdaniem twórców prezentował możliwości zbliżone w określonych sytuacjach do doktora nauk. Jednocześnie już wkrótce niektóre zawody mogą ich zdaniem… zniknąć.
Autorzy ChatGPT zapowiadają rewolucję w rozwoju swojej sztucznej inteligencji. Jeśli ich przechwałki okażą się zgodne z rzeczywistością, może się okazać, że najnowszy model – GPT-5 będzie prezentował poziom doktora nauk. Przynajmniej… pod pewnymi względami.
Rzecznik Praw Pacjenta zawiadomił organy ściągania o działalności usługi LekarzAI, która okazała się interfejsem na duży model językowy ChatGPT. W ocenie RPP stwarza ona nie tylko zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów, ale też stanowi naruszenie praw konsumentów.
Ileż to prognoz i analiz po premierze ChatGPT pod koniec 2022 r. wieszczyło rychły wybuch bezrobocia technologicznego. Wielkie korporacje zwietrzyły szansę na optymalizację kosztów i szybko rozpoczęły eksperymentalne wdrożenia. Po 1,5 roku powoli się z nich wycofują.
Uber zawdzięcza spore grono użytkowników temu, że sporej ich części zdarza się być w stanie, w którym nie mogą prowadzić pojazdów. Ta grupa nie jest jednak dla Ubera cenna - korporacja chce rozpoznawać nietrzeźwych użytkowników i umożliwiać kierowcom odmowę ich obsługi.
Już dziś początek mistrzostw Europy w piłkę nożną. Rywalizacja zacznie się od meczu między Niemcami a Szkocją o 21, a my już teraz możemy poznać drużynę, która - przynajmniej w teorii - zwycięży w turnieju. Jak to możliwe? Za sprawą zaawansowanego oprogramowania rzecz jasna.
W Turcji doszło do nietypowego incydentu podczas egzaminu kończącego szkołę średnią. Uczeń postanowił wykorzystać zaawansowaną technologię AI, aby uzyskać przewagę na egzaminie. Dzięki multimodalnemu modelowi GPT-4o, w połączeniu z ukrytymi kamerami i urządzeniami Wi-Fi, próbował oszukać system edukacyjny.