Twórcy ChatGPT wyposażyli swój produkt w nowe funkcje. Ucieszą one szczególnie osoby korzystające z aplikacji za pośrednictwem Androida oraz systemu iOS. Co nowego oferuje chatbot, który zrewolucjonizował rynek?
Temat sztucznej inteligencji sporo kontrowersji. Wielu ludziom nie podoba się perspektywa ingerencji AI w ich życie. Okazuje się, że nie inaczej jest z użytkownikami Instagrama, którzy ostatnio masowo usuwają popularną aplikację. O co chodzi?
Doczekaliśmy się - Google udostępniło w Polsce aplikacje Gemini umożliwiającą korzystanie z dużego modelu językowego o tej samej nazwie. Sztuczna inteligencja może już zastępować asystenta Google, ale też oferuje wiele nowych, całkiem zaawansowanych funkcji.
OpenAI ogłosiło premierę ChatGPT Edu - dużego modelu językowego skrojonego na miarę potrzeb szkół i uczelni. Całość bazuje na GPT-4o i ma zaoferować możliwości nie tylko przetwarzania różnych rodzajów danych, ale też budowania własnych LLM-ów. Edu ma być wyjątkowe także za sprawą ochrony danych użytkowników.
Elon Musk jesienią przyszłego roku ma zamiar otworzyć nowe centrum danych, które - jak przystało na inicjowane przez niego przedsięwzięcia - ma być jedyne w swoim rodzaju. “Gigafabryka mocy obliczeniowej”, bo tak ma nazywać projekt Musk, może mieć jednak rozmach nieproporcjonalny do zastosowań.
Użytkownicy Facebooka i Instagrama nie będą zadowoleni. Platformy społecznościowe właśnie zaczęły wysyłać komunikaty, zgodnie z którymi publikowane przez nas posty będą wykorzystywane do szkolenia sztucznej inteligencji. Istnieje “prawo do sprzeciwu”, jednak jego wybranie w rzeczywistości nie przyniesie żadnych skutków.
Nowe badania rzucają światło na to, co wiedzą Polacy o sztucznej inteligencji oraz jak zapatrują się na przyszłość jej rozwoju. Pod uwagę wzięto także nasze oczekiwania co do wpływu SI m.in. na rynek pracy. Wnioski mogą zaskakiwać - Polacy są np. zwolennikami dodatkowego opodatkowania pracy zaawansowanych algorytmów.
Odróżnienie automatów od prawdziwych osób będzie jeszcze trudniejsze niż dziś. Podczas trwającej konferencji deweloperskiej Ignite Microsoft zaprezentował rezultaty partnerstwa z izraelską firmą Truecaller. Dzięki niej firmy będą mogły klonować głosowy prawdziwych osób i wykorzystywać je w np. kampaniach telemarketingowych.
Minął tydzień od prezentacji GPT-4o, nowego dużego modelu językowego firmy OpenAI, który wyróżniać ma głos. Zaawansowany asystent może przemawiać do nas z poziomu aplikacji, co od razu wzbudziło skojarzenia z filmem “Her”. Grająca w nim aktorka oskarżyła właśnie OpenAI o bezprawne wykorzystanie jej głosu.
Duże wydarzenie Microsoftu już za nami. Zgodnie z oczekiwaniami korporacja zaprezentowała nową klasę laptopów, w której główną rolę będzie odgrywała sztuczna inteligencja. Zmiany zajdą też w samym Windowsie - SI będzie śledzić wszystkie nasze ruchy i przetwarzać je na swoje potrzeby.
Gmail od lat stanowi narzędzie nie tylko do swobodnej komunikacji, ale i pracy dla milionów użytkowników. Tą powszechnie używaną pocztę już w lipcu czeka prawdziwa rewolucja, wszystko za sprawą gigantycznej aktualizacji o nazwie Gemini. Dzięki niej skrzynki mają zostać wzbogacona o trzy nowe funkcje AI i ”CliffsNotes”. Co jeszcze się zmieni?
Podczas inauguracji konferencji Google I/O zaprezentowano być może najważniejszą zmianę w wyszukiwarce Google w całej jej historii. Do silnika wszyty zostanie duży model językowy, który zamiast stron z wynikami sam będzie serwował nam odpowiedzi. Dobre wieści są takie, że zapewniona zostanie alternatywa.
Głośna premiera GPT-4o, nowego asystenta bazującego na dużym modelu językowym, zbiegłą się z przetasowaniami kadrowymi w OpenAI. Najważniejsza zmiana to ta na stanowisko dyrektora naukowego, osoby kluczowej dla przedsięwzięć organizacji. Ze stanowiska ustąpił Ilya Sutskever, a jego miejsce zajął Polak, Jakub Piechocki.
Podczas konferencji deweloperskiej I/O Google zaprezentowało nowość, która ma szansę zmniejszyć liczbę oszustw dokonywanych telefonicznie. Dzięki lokalnej sztucznej inteligencji treść rozmów będzie na bieżąco przetwarzana, a jeśli oprogramowanie rozpozna wzorzec właściwy dla oszustw, użytkownik otrzyma odpowiednie powiadomienie.
Prymus, specjalnie przygotowany model językowy AI, zdał maturę z języka polskiego w zaledwie pół godziny. Fundacja Zwolnieni z Teorii zorganizowała ten innowacyjny eksperyment, który uwidacznia potrzebę zmian w systemie edukacji.
OpenAI zaprezentowało wczoraj przedsmak nowego wariantu dużego modelu językowego GPT o nazwie GPT-4o. Według szefa OpenAI, Sama Altmana, jest to LLM, którego możliwości można porównać do Samanthy ze świetnego filmu “Her”. Mowa o nowej generacji inteligentnego asystenta, który przetwarza tekst, dźwięk i obraz wideo.
OpenAI gotowe na konfrontację z Google i Apple. Szykuje nam się detronizacja rynkowych gigantów? Na rynek wchodzi przełomowy produkt, który może dokonać rewolucji.
Większość posiadaczy smartfonów dobrze zdaje sobie sprawę, jak wielki apetyt mają korporacje big tech na nasze dane. Zbierane są zewsząd na ogromną skalę, najczęściej w celach reklamowych, lub by sprzedać je dalej, do brokerów. Najpewniej nie inaczej będzie z danymi przetwarzanymi przez Copilota w systemie Windows.
O tym, jak nudne stały się iPhone’y, najlepiej świadczy, że najgłośniej oklaskiwaną zmianą podczas premiery ostatniej generacji było gniazdo USB-C. Choć nie przeszkadza to, by każda kolejna odsłona byłą tą najlepiej się sprzedającą, to Apple poszukuje innowacji, która wprawiłaby klientów w zachwyt rodem z epoki Jobsa. Ma nią być, a jakże, sztuczna inteligencja.
Polska Policja informuje, że w Polsce odnotowano już przypadki prób dokonywania oszustw z użyciem klonowania głosów. Dzięki mechanizmom deep fake osoba dzwoniąca może brzmieć jak nasz bliski. Realizowany jest scenariusz, w którym osoby podszywające się i brzmiące jak bliscy przekonują, że brali udział w wypadku.
Najnowsze badania rzucają na współczesny internet nowe światło. Niemal każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że przemierzają go w różnych celach wszelkiej maści boty, ale niewielu wie o skali ich działalności. W 2023 r. ruch wygenerowany przez programy, a nie ludzkich internautów, stanowił blisko połowę całości.
Nadchodzą kolejne nowości w WhatsAppie - tym razem Meta pozwoli użytkownikom zaprzęgnąć sztuczną inteligencję do generowania obrazków bezpośrednio w okienku czatu. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę, a algorytmy wygenerują grafikę, którą następnie będzie można przesłać rozmówcy.
Możliwości zaawansowanego oprogramowania uczonego na dużych zbiorach danych nie umknęły uwadze banków. PKO BP ogłosił właśnie, że także w jego usługach stosowana jest swoista sztuczna inteligencja. Jej możliwości są wykorzystywane do „hiperpersonalizacji ofert”, czyli w praktyce do serwowania reklam.
Wyszukiwarka Google w zeszłym roku obchodziła 25. urodziny. Korzystanie z niej przez cały ten czas było darmowe, choć Google spieniężało oczywiście dane zebrane o użytkownikach. To jednak nie wystarcza - technologiczny gigant może kazać płacić za dostęp do części funkcji.
Integrowanie przeglądarek internetowych z możliwościami dużych modeli językowych to nic nowego. Pierwszych prób dokonywano krótko po sukcesie ChatGPT. Jednak teraz Opera zaprezentowała jako pierwsza coś zupełnie nowego.
Sam Altman, szef OpenAI, które odpowiedzialne jest za rozwój modelu GPT i bazującego na nim ChatGPT, w jednym z ostatnich wywiadów niespodziewanie krytycznie wyraził się o dokonaniach swojego zespołu. W jego ocenie bieżąca wersja dużego modelu językowego GPT4 jest… do bani.
Opublikowany przez firmę Personnel Service opublikował raport, który jednoznacznie wskazuje, że zwolnienia pracowników spowodowane automatyzacją i wdrożeniem sztucznej inteligencji nie ominęły Polski. Ba, nie jest to nawet zjawisko niszowe – do zwolnień spowodowanych wykorzystaniem SI przyznaje się nawet 37 proc. badanych przedsiębiorstw.
W Parlamencie Europejskim przegłosowano pierwsze na świecie kompleksowe ramy prawne dla rozwoju SI. Akt o sztucznej inteligencji oczywiście nie jest idealny i prędzej czy później będzie wymagał poprawek i uzupełnień, niemniej Europejczycy już teraz mogą mieć powody do dumy i zadowolenia.