Podczas konferencji deweloperskiej I/O Google zaprezentowało nowość, która ma szansę zmniejszyć liczbę oszustw dokonywanych telefonicznie. Dzięki lokalnej sztucznej inteligencji treść rozmów będzie na bieżąco przetwarzana, a jeśli oprogramowanie rozpozna wzorzec właściwy dla oszustw, użytkownik otrzyma odpowiednie powiadomienie.
Prymus, specjalnie przygotowany model językowy AI, zdał maturę z języka polskiego w zaledwie pół godziny. Fundacja Zwolnieni z Teorii zorganizowała ten innowacyjny eksperyment, który uwidacznia potrzebę zmian w systemie edukacji.
OpenAI zaprezentowało wczoraj przedsmak nowego wariantu dużego modelu językowego GPT o nazwie GPT-4o. Według szefa OpenAI, Sama Altmana, jest to LLM, którego możliwości można porównać do Samanthy ze świetnego filmu “Her”. Mowa o nowej generacji inteligentnego asystenta, który przetwarza tekst, dźwięk i obraz wideo.
OpenAI gotowe na konfrontację z Google i Apple. Szykuje nam się detronizacja rynkowych gigantów? Na rynek wchodzi przełomowy produkt, który może dokonać rewolucji.
Większość posiadaczy smartfonów dobrze zdaje sobie sprawę, jak wielki apetyt mają korporacje big tech na nasze dane. Zbierane są zewsząd na ogromną skalę, najczęściej w celach reklamowych, lub by sprzedać je dalej, do brokerów. Najpewniej nie inaczej będzie z danymi przetwarzanymi przez Copilota w systemie Windows.
O tym, jak nudne stały się iPhone’y, najlepiej świadczy, że najgłośniej oklaskiwaną zmianą podczas premiery ostatniej generacji było gniazdo USB-C. Choć nie przeszkadza to, by każda kolejna odsłona byłą tą najlepiej się sprzedającą, to Apple poszukuje innowacji, która wprawiłaby klientów w zachwyt rodem z epoki Jobsa. Ma nią być, a jakże, sztuczna inteligencja.
Polska Policja informuje, że w Polsce odnotowano już przypadki prób dokonywania oszustw z użyciem klonowania głosów. Dzięki mechanizmom deep fake osoba dzwoniąca może brzmieć jak nasz bliski. Realizowany jest scenariusz, w którym osoby podszywające się i brzmiące jak bliscy przekonują, że brali udział w wypadku.
Najnowsze badania rzucają na współczesny internet nowe światło. Niemal każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że przemierzają go w różnych celach wszelkiej maści boty, ale niewielu wie o skali ich działalności. W 2023 r. ruch wygenerowany przez programy, a nie ludzkich internautów, stanowił blisko połowę całości.
Nadchodzą kolejne nowości w WhatsAppie - tym razem Meta pozwoli użytkownikom zaprzęgnąć sztuczną inteligencję do generowania obrazków bezpośrednio w okienku czatu. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę, a algorytmy wygenerują grafikę, którą następnie będzie można przesłać rozmówcy.
Możliwości zaawansowanego oprogramowania uczonego na dużych zbiorach danych nie umknęły uwadze banków. PKO BP ogłosił właśnie, że także w jego usługach stosowana jest swoista sztuczna inteligencja. Jej możliwości są wykorzystywane do „hiperpersonalizacji ofert”, czyli w praktyce do serwowania reklam.
Wyszukiwarka Google w zeszłym roku obchodziła 25. urodziny. Korzystanie z niej przez cały ten czas było darmowe, choć Google spieniężało oczywiście dane zebrane o użytkownikach. To jednak nie wystarcza - technologiczny gigant może kazać płacić za dostęp do części funkcji.
Integrowanie przeglądarek internetowych z możliwościami dużych modeli językowych to nic nowego. Pierwszych prób dokonywano krótko po sukcesie ChatGPT. Jednak teraz Opera zaprezentowała jako pierwsza coś zupełnie nowego.
Sam Altman, szef OpenAI, które odpowiedzialne jest za rozwój modelu GPT i bazującego na nim ChatGPT, w jednym z ostatnich wywiadów niespodziewanie krytycznie wyraził się o dokonaniach swojego zespołu. W jego ocenie bieżąca wersja dużego modelu językowego GPT4 jest… do bani.
Opublikowany przez firmę Personnel Service opublikował raport, który jednoznacznie wskazuje, że zwolnienia pracowników spowodowane automatyzacją i wdrożeniem sztucznej inteligencji nie ominęły Polski. Ba, nie jest to nawet zjawisko niszowe – do zwolnień spowodowanych wykorzystaniem SI przyznaje się nawet 37 proc. badanych przedsiębiorstw.
W Parlamencie Europejskim przegłosowano pierwsze na świecie kompleksowe ramy prawne dla rozwoju SI. Akt o sztucznej inteligencji oczywiście nie jest idealny i prędzej czy później będzie wymagał poprawek i uzupełnień, niemniej Europejczycy już teraz mogą mieć powody do dumy i zadowolenia.
Pod koniec zeszłego roku ogłoszono, że powstanie polski duży model językowy. W partnerstwie rodzimych podmiotów naukowych planowana jest budowa narzędzia porównywalnego pod względem możliwości do ChatGPT. Wokół projektu pojawiły się już jednak pierwsze wątpliwości.
Można odnieść wrażenie, że premiera ChatGPT zastała Google z ręką w nocniku. Przez cały rok 2023 korporacja próbowała doścignąć OpenAI, jednak nie uniknęła się przy tym popełnienia błędów. Jeden z nich właśnie doprowadził do wyłączenia części usług.
Mistral to w tej chwili najbardziej zaawansowany duży model językowy rozwijany w Europie. Co ważne, jest on w dużej mierze udostępniany na licencjach open source. To się może jednak szybko zmienić – Mistral nawiązał współpracę z Microsoftem, a to rodzi pewne obawy co do przyszłości europejskiego projektu.
Choć Paint przez lata mógł się wydawać narzędziem prymitywnym, które może służyć przede wszystkim dzieciom do zabawy, to jednak od premiery Windowsa 11 możliwości programu są systematycznie rozbudowywane. Dziś można już dokonywać bardziej złożonej edycji grafiki, a do Painta za moment trafią kolejne nowe funkcje.
Pojawiły się niepokojące doniesienia na temat popularnego czatbota opartego na sztucznej inteligencji, ChatGPT. Użytkownicy na różnych platformach zaczęli zgłaszać nietypowe i czasem wręcz przerażające zachowanie bota, co wywołało lawinę spekulacji i obaw.
Dziś oczywista jest skala nadużyć, jakiej dokonują serwisy społecznościowe w procederze zbierania danych o swoich użytkownikach. Szczególne obawy powszechne są wobec aplikacji chińskich, na czele z TikTokiem. Nowe informacje na ten temat płyną z Estonii.
Ostatnie kontrowersje wokół platformy społecznościowej X (dawniej znanej jako Twitter) rzucają światło na praktyki związane z weryfikacją kont oraz wykorzystaniem sztucznej inteligencji przez grupy hakerskie. Doniesienia o udzieleniu znaczników weryfikacji osobom objętym sankcjami USA oraz wykorzystanie AI do zwiększenia skuteczności ataków cybernetycznych wywołują pytania o etykę i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie.
Jeśli ktoś zastanawiał się nad niebezpieczeństwami płynącymi z popularyzacji ChatGPT czy silników generujących statyczne obrazy, to po dzisiejszej premierze silnika Sora z pewnością ciężko będzie mu zmrużyć oko. Ponad rok po premierze ChatGPT OpenAI znów uderza, tym razem ze zdwojoną siłą.
Tempo rozwoju ChatGPT w ostatnich miesiącach nieco osłabło, a jego twórcy zdawali się skupiać na problemie „lenistwa” swojego dużego modelu językowego. Teraz się to zmienia i zapowiedzieli oni nowe możliwości ChatGPT, które wzbogaci się o spersonalizowaną per użytkownik pamięć o wcześniejszych rozmów.
Google ogłosiło ważne zmiany w rodzinie swoich dużych modeli językowych udostępnianych na rynku konsumenckim. Nie tylko zmieniła się nazwa, ale udostępniono zupełnie nową aplikację mobilną pozwalającą na wchodzenie w interakcję z tzw. SI. Wiemy już także więcej o tym, ile to wszystko będzie kosztować.
W odpowiedzi na coraz powszechniejsze pojawianie się treści stworzonych przez sztuczną inteligencję na platformach społecznościowych, Meta ogłosiła nową inicjatywę mającą na celu oznaczanie tych treści. Współpracując z czołowymi firmami technologicznymi, Meta dąży do opracowania standardów, które pozwolą użytkownikom łatwo rozpoznać, czy dana treść została wygenerowana przez AI. Jakie konsekwencje ma to dla użytkowników mediów społecznościowych? Oto co trzeba wiedzieć.
Era sztucznej inteligencji nieuchronnie zmienia sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów. Wraz z premierą Samsung Galaxy S24 wkroczyliśmy w nową erę technologicznego wsparcia, gdzie sztuczna inteligencja nie tylko ułatwia codzienne czynności, ale także staje się nieodłącznym elementem naszego życia cyfrowego. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak Galaxy AI rewolucjonizuje nasze doświadczenie z użytkowaniem smartfonów.
Rok 2023 upłynął pod znakiem gigantycznego wybuchu zainteresowania dużymi modelami językowymi i silnikami przetwarzania języka naturalnego, które zbiorczo i często na wyrost zaczęto nazywać sztuczną inteligencją. Prym wiódł oczywiście ChatGPT. Teraz entuzjazm wobec SI studzi szef OpenAI odpowiedzialnego za ChatGPT, Sam Altman.