Czy roboty sprzątające mogą stanowić zagrożenie dla naszej prywatności? Ostatnie doniesienia sugerują, że te pozornie niewinne urządzenia mogą być wykorzystywane do zbierania danych wywiadowczych. Jakie konsekwencje może to mieć dla naszego bezpieczeństwa domowego?
SQUID, wiodąca firma z branży mediów i technologii, udostępnia w swojej aplikacji SQUID nową funkcjonalność związaną z podcastami dla samochodów. Premiera nastąpi podczas Mobile World Congress 2024. Nowa usługa podcastów płynnie integruje się z pojazdami za pośrednictwem Android Auto i Apple CarPlay, dzięki czemu korzystanie z podcastów w samochodach osobowych i ciężarowych jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nareszcie Użytkownicy mają szybki dostęp do swoich ulubionych podcastów, jednocześnie w pełni skupiając się na drodze.
Opuszczony dom w Londynie ujawnił niezwykłe tajemnice przeszłości, kryjące coś więcej niż tylko zapomniane przedmioty. To, co odkryła firma sprzątająca w głębi tych starych murów, zachwyciło świat i odsłoniło kluczowe chwile z historii technologii.
W odpowiedzi na coraz powszechniejsze pojawianie się treści stworzonych przez sztuczną inteligencję na platformach społecznościowych, Meta ogłosiła nową inicjatywę mającą na celu oznaczanie tych treści. Współpracując z czołowymi firmami technologicznymi, Meta dąży do opracowania standardów, które pozwolą użytkownikom łatwo rozpoznać, czy dana treść została wygenerowana przez AI. Jakie konsekwencje ma to dla użytkowników mediów społecznościowych? Oto co trzeba wiedzieć.
Wokół dobrych praktyk w zakresie ładowania elektroniki, zwłaszcza zaś smartfonów, narosło wiele mitów. Część z nich miała zastosowanie lata temu i dawno już się zaktualizowała, inne zawsze były w najlepszym wypadku półprawdami. A jednak nadal jest przynajmniej kilka czynników, które łatwo ograniczyć, a które mają negatywny wpływ na działanie urządzenia – jednym z nich jest etui.
Innowacyjny startup pochodzący z Polski, ElevenLabs, skupia się na rozwijaniu potencjału sztucznej inteligencji, wykorzystując ją do tworzenia klonów głosów. Osiągnięcia firmy przyciągnęły uwagę inwestorów, a teraz ElevenLabs dołączyło do prestiżowego grona jednorożców. To określenie jest używane w biznesie dla prywatnych firm technologicznych, które, rozpoczynając jako startupy, osiągnęły wartość rynkową przekraczającą miliard dolarów.
Pod koniec roku w działaniu GPS w regionie południowego Bałyku zaczęto odnotowywać liczne zakłócenie, co doprowadzały do znaczącego zmniejszenia jego skuteczności. Od tego czasu trwają debaty nad możliwymi przyczynami. W ostatnim czasie znów dostrzeżono poważne problemy.
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy na tyle często mieliśmy do czynienia z masowymi zwolnieniami w IT, że zaczęto sobie zadawać pytania o kondycję branży. Największe, najwyżej wyceniane korporacje pozbywały się dziesiątek tysięcy pracowników. Niestety, trend ten się jeszcze nie odwrócił – pracę stracą kolejni specjaliści.
Koszty naprawy nawet niewielkich elementów samochodów, których wymiana zdaje się mało skomplikowana, mogą przyprawiać o zawroty głowy. Choć zdaje sobie z tego sprawę większość kierowców, to cena napraw po niewielkiej stłuczce z udziałem auta marki Polestar przeszła najśmielsze oczekiwania nie tylko właściciela, ale też internautów.
Regularnie dochodzą do nas informacje o spontanicznym zapłonie smartfonów. Mogą być one spowodowane wieloma czynnikami, a ich konsekwencje mogą być niezwykle niebezpieczne, biorąc pod uwagę sposób spalania się litu. Kolejny taki przypadek odnotowano w Szczecinie.
Spływają już pierwsze raporty podsumowujące działalność grup cyberprzestępczych w minionym 2023 roku. Szczególną uwagę warto poświęcić zagrożeniu stanowionym przez oprogramowanie ransomware, które po wielkich kampaniach z poprzednich lat zdaje się być wykorzystywane mniej aktywnie. Czy słusznie?
Dobrodziejstwa szerokopasmowych łączy internetowych przyzwyczaiły nas do tego, że podczas przeglądania zasobów internetu najbardziej liczy się szybkość. Jakość połączenia to jednak nie jedyny sposób na przyśpieszenie ładowania stron. Można do tego wykorzystać funkcje ukryte w przeglądarkach internetowych.
Kierowców i właścicieli samochodów może czekać bardzo mocna niespodzianka. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ma plan, którego realizacja wpłynęłaby na życie posiadaczy aut - i nie tylko.
Region południowej części Morza Bałtyckiego, który objął także zdecydowaną większość północnej Polski został dotknięty poważnymi zakłóceniami w działaniu GPS. Liczne utrudnienia w użyciu nawigacji satelitarnej zgłaszają m.in. piloci i nawigatorzy.
Bankomat może nie chcieć oddać naszej karty płatniczej. W takiej sytuacji należy być czujnym, bo może nie być to zwykła awaria maszyny, a zamierzone działanie oszustów. Okazuje się, że potrzebny jest im tylko kawałek papieru.
Kilka dni temu informowaliśmy o pierwszym etapie migracji trzeciego multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej na standard DVB-T2/HEVC. Objął on województwa położone w zachodniej części Polski. Natomiast jutro w nocy nowy standard nadawania zostanie wprowadzony na wschodzie kraju – przypomina specjalistyczny portal wirtualnemedia.pl. Co to oznacza?
Intel zaprezentował kolejną generację swoich procesorów. Nowe urządzenia to oczywiście nowe osiągi, ale korporacja zdecydowała się także na zmianę oznaczeń poszczególnych modeli, co wymaga wyjaśnienia.
Stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji w nowym rządzie Donalda Tuska objął Krzysztof Gawkowski. Już podczas prezentacji ministrów premier zaznaczył, że priorytetem w pracach resortu będzie zwiększanie polskiego cyberbezpieczeństwa. Teraz plan swój działań zarysował sam minister.
Kolejna firma działający w branży IT zdecydowała się na grupowe zwolnienia w polskim oddziale. Holenderski producent elektroniki znany przede wszystkim z urządzeń nawigacyjnych GPS ogłosił, firma TomTom, ogłosiła, że pracę straci nawet ok. 10 proc. wszystkich zatrudnionych.
Jeden z problemów, z którymi mamy do czynienia w przypadku dużych modeli językowych i oprogramowania przetwarzającego język naturalny to ocena ich skuteczności. Brakuje nowych wariacji testu Turinga, ram czy obiektywnych benchmarków. Mimo to OpenAI odpowiedzialne za rozwój ChatGPT właśnie przyznało, że ChatGPT stało się gorsze.
Nokia kontynuuje swoje inwestycje w Polsce. We Wrocławiu powstanie kolejne centrum badań i rozwoju, gdzie opracowywane będą priorytetowe dla tej firmy sprzęt i oprogramowanie telekomunikacyjne. Decyzja o budowie R&D została sfinalizowana równolegle do trwającej fali zwolnień w Nokii, które nie ominą także Wrocławia.
Liczbę bankomatów Euronet w Polsce szacuje się na ok. 7 tys. Znaleźć można je w całym kraju, zwłaszcza tam, gdzie swoich urządzeń nie montują banki, np. pod marketami. Osoby korzystające z wypłat w bankomatach Euronetu powinni zwrócić uwagę na nowy ich interfejs. Przez nieuwagę można narazić się na dodatkowe koszty.
Z możliwości zastrzeżenia numerów PESEL, mimo że stojące za nią regulacje wejdą w życie dopiero w 1 czerwca 2024 roku, już teraz skorzystało wielu Polaków. Zwłaszcza że procedurę można także przeprowadzić przez internet. Wygląda jednak na to, że nie wszyscy każdy zdaje sobie sprawę ze wszystkich konsekwencji zastrzegania PESEL.
Zaawansowane oprogramowanie generujące obraz i dźwięk to ogrom nowych możliwości dla muzeów i instytucji kultury, czego dowodzi Muzeum POLIN. Wykorzystując nowoczesne narzędzia, udało wygenerować się niezwykłe nagranie, które stanowi unikatowe źródło o czasach największego mroku.
Rozwój techniki jest widoczny także w rozrywce i branży eventowej. Przed eksperymentami nie stronią nawet artyści estradowi o największym stażu, o czym świadczy decyzja zespołu KISS. Legendy rocka będą odtąd dawać koncerty tylko jako wirtualne awatary.
Wysokie ceny energii oraz niskie temperatury zachęcają do szukania oszczędności. Miejsca na optymalizację często szukamy na oślep, nierzadko posługując się tokiem myślenia, w którym jeśli coś jest większe, to pobiega więcej energii. W praktyce bardzo często jest zupełnie inaczej.
IKEA ogłosiła, że do oferty wprowadzone zostaną urządzenia automatyki domowej z kategorii tzw. smart home. Niewielkie czujniki mogą nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami, a ponadto będą zachęcać ceną. IKEA wyceniła je bowiem na zaledwie kilkadziesiąt złotych.
Automatyzacja pracy sprawia, że coraz głośniej mówi się o możliwości skrócenia 5-dniowego tygodnia pracy do 4 dni. Alternatywnie możliwa jest redukcja liczby godzin, jakie dziennie spędzamy na pracy. Według Billa Gatesa aktualne pomysły są jednak niedoszacowane. Według niego będziemy pracować jeszcze krócej.