Fundusze dla rolników i producentów w Polsce zatwierdzone przez UE, nawet 60 tysięcy przedsiębiorstw będzie mogło dostać dotacje. W przeliczeniu na polską walutę łączna pula dofinansowania wyniesie około 420 milionów złotych. Przyznane przez UE bezpośrednie fundusze dla rolników mają przywrócić płynność finansową u tych przedsiębiorstw rolniczych, które najwięcej straciły przez koronawirusa oraz suszę. Wypłaty środków planowane są do końca roku 2020.
Ubezpieczenie z firmy AXA jak i cała grupa znikają z Europy Wschodniej. Ubezpieczyciel otrzymał zgodę Komisji Europejskiej na wycofanie się z rynków Polski, Republiki Czeskiej i Słowacji. Klientów oraz majątek firmy w naszym regionie przejmie Uniqa. Proces wycofania się Francuzów z tej części rynku został wyceniony na grube miliardy euro.
Niemiecka prasa pisząc o Polsce ,nie szczędzi krytyki na temat praworządności i sytuacji w UE. Philipp Fritz, publicysta "Die Welt" uważa, że Polska wraz z Węgrami "ośmieszają UE" przez sprzeciwianie się łączenia budżetu UE z przestrzeganiem zasad praworządności. Zwłaszcza że problem trwa już od kilku lat.
Firmy transportowe mają zaledwie kilka tygodni na dostosowanie się do najnowszych regulacji prawnych. Pierwsze przepisy z tak zwanego pakietu mobilności zaczną obowiązywać już w sierpniu. Sprawdzamy zmiany, które dotkną tysięcy pracowników branży transportowej. Nowości jest wiele, nie wszyscy będą zachwyceni z uchwalonego prawa.
Podatki nie są płacone w Polsce - alarmują eksperci. Jak podaje portal Interia tylko w 2018 roku luka w podatku CIT wyniosła aż 22 miliardy złotych. Była ona niższa niż 4 lata temu, gdy wyniosła około 35 miliardów złotych. Jak wskazują analitycy, podatek CIT stanowił 5 procent przychodów państwa i był znacznie niższy niż unijna średnia, która wynosi 7 procent.
PKP Polskie Linie Kolejowe ruszają z projektem remontu linii kolejowej 49 ze Śniadowa do Łomży. Inwestycja pozwoli na przywrócenie pasażerskiego ruchu z Łomży do Białegostoku oraz Warszawy. Środki na ten cel mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, a więc są to pieniądze z Unii Europejskiej.
Polska bardzo szybko nadrabia dystans do pozostałych krajów Unii Europejskiej. Niestety, chodzi tu o aspekt cen. Nadal jesteśmy jednym z najtańszych krajów, ale wydatki, które ponosimy podczas codziennych zakupów rosną jak szalone. Wkrótce Polska może uplasować się w europejskiej średniej pod względem poziomu cen. Przyglądamy się danym Eurostatu. Nie napawają optymizmem.
Coraz częściej w internecie, a szczególnie na Facebooku pojawiają się oferty promocyjnych kursów nauki języków obcych. Kursy te mają być dotowane, dlatego ich cena jest tak zachęcająca. Radzimy być ostrożnym przy aplikowaniu. Nie do końca wiadomo skąd pochodzą te dotacje, kto prowadzi kursy, ale przede wszystkim gdzie trafiają dane osobowe uczestników. Mało tego, reklamy, korzystając z algorytmu Facebooka, są coraz lepiej dopasowane, zatem będąc w Rzeszowie pojawi się informacja, że kurs jest refundowany wyłącznie dla mieszkańców Podkarpacia. Mieszkańcy Szczecina na swoich ekranach zaś dowiedzą się, że refundacja obejmuje jedynie Pomorze Zachodnie. A wszystko na tej samej grafice, z łudząco przypominającymi flagę Unii Europejskiej gwiazdkami.