Zakład Ubezpieczeń Społecznych może już niedługo wypłacać każdemu obywatelowi dodatkowe 1300 zł. Bezwarunkowy dochód podstawowy rozważany był jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19, był już także testowany m.in. we Włoszech i Francji. Temat powrócił do Polski po odblokowaniu pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Wakacje na terenie Unii Europejskiej w zasadzie nie wymagają biurokracji, a jedynie transportu z miejsca na miejsce. Podróżując po Europie pamiętamy zwykle o dowodzie osobistym lub paszporcie. Rzadziej pamiętamy o Karcie EKUZ, a jej brak może wpłynąć na znaczne zwiększenie kosztów wyjazdu. Czym jest Karta EKUZ, do czego uprawnia, kto może ją otrzymać i jak to zrobić?
Polski rząd ma przed sobą trudną decyzję, która wpłynie na finansowy los wszystkich mieszkańców. Decyzję dzielą ze sobą wszystkie kraje członkowie Unii Europejskiej. Od stycznia 2025 r. w życie wejdzie nowa dyrektywa dotycząca stawek VAT na niektóre produkty i usługi. Każdy rząd ma możliwość m.in. wybrania, które produkty zwolni z podatku. Ale uwaga. W zasadzie nie ma dobrego rozwiązania.
Wybory do europarlamentu w Polsce przeprowadzone zostaną już w niedzielę 9 czerwca. Polacy wybiorą 53 swoich przedstawicieli, którzy będą reprezentować ich w Parlamencie Europejskim. Kampania trwa, a rywalizacja dotyczy nie tylko wpływu na kształtowanie polityki Unii Europejskiej, ale i apanaży, które na przeciętnym polskim portfelu robią ogromne wrażenie. Ile zarabia europoseł?
Jak w okresie destabilizacji świata ma odnaleźć się Polska? Przed naszym krajem stoją wielkie wyznania. Dr Jacek Bartosiak z Strategy & Future rozmawiał z Mikołajem Dowejko z portalu Goniec. - Polska musi znaleźć swoje miejsce w Europie […] i dalej się rozwijać - powiedział ekspert.
- Jest to kolejny dowód na to, że jesteśmy w stanie wojny hybrydowej - powiedziała Anna Kalczyńska odnosząc się do zamachu na życie premiera Słowacji, Roberta Fico. Dziennikarka w rozmowie z Gońcem odniosła się do kilku istotnych kwestii związanych z aktualną sytuacją polityczną.
Nowe informacje na temat podatku od aut spalinowych. Minister limitu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, iż Unia Europejska wyraziła w renegocjacjach zgodę na to, aby nie wprowadzać dodatkowej opłaty w Polsce. Pomysł jest inny.
Jesteśmy wspólnotą wielkiego sukcesu i musimy o to dbać i utrzymać ten sukces - tak o osiągnięciach Unii Europejskiej mówił Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Morze komunizmu, a my w tym morzu komunizmu w hali Oliwii w Gdańsku na pierwszym zjeździe Solidarności mówiliśmy o samorządnej Rzeczpospolitej - wspominał korzenie ustawy samorządowej nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Przedstawili plan dla Europy, czyli przedstawili to, co jako Unia Europejska prawdopodobnie będziemy realizować przez najbliższe pięć lat — skomentował wystąpienia Donalda Tuska i Ursuli von der Leyen, prezes PTWP Wojciech Kuśpik. Jako Polska skorzystaliśmy pod każdym względem na tym, że jesteśmy w Europie, jesteśmy częścią Europy — podsumował 20 lat Polski w Unii Europejskiej nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Polskiej legislacji, pod względem znakowania zwierząt, wymyka się sektor prywatny; indywidualnych właścicieli psów i kotów. Ustawy nakładają obowiązki wyłącznie na hodowców, ale ma się to zmienić. Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak potwierdza - trwają prekonsultacje nad nowym prawem, konsultowanym ze strukturami UE. Będzie obowiązek czipowania zwierząt domowych?
Komisja Europejska, przy pomocy krajowych organów ścigania, wszczęła śledztwo ws. 20 linii lotniczych, które miałyby wprowadzać klientów w błąd, stosując praktyki greenwashingu. Niedługo później wyciekły nazwy przewoźników, którzy podlegają kontroli. To najwięksi gracze branży.
Pieniądze pozyskane z Krajowego Planu Odbudowy odblokują łącznie 56 inwestycji, jednak program nie dotyczy wyłącznie dotacji. W planach rządu jest wprowadzenie 55 reform wspomagających cele zielonej transformacji, rozwoju transportu, czy cyfrowych innowacji. Zmian doczekać ma się także służba zdrowia – pomoc obejmie ponad 25 tys. studentów kierunków medycznych.
Niewiele tematów w ostatnich latach tak bardzo elektryzowało opinię publiczną, jak Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Czym jednak jest tak często przywoływany KPO i jakie będzie miał skutki dla polskiej gospodarki?
Unia Europejska stawia na transport i to transport zrównoważony. Ten czynnik jest dla wspólnoty kluczowy z punktu widzenia gospodarczego. Zasady nowej generacji transportu są trzy. Ma on być wydajny, przyjazny dla środowiska oraz bezpieczny. Przyjęto już pierwsze pakiety wniosków. Cele stawiane przed krajami członkowskimi - w tym Polską - są ambitne.
Choć długo na to czekaliśmy, w Polsce są już pierwsze pieniądze wypłacone w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Ich największa część przeznaczona ma zostać na realizację celów klimatycznych, w tym np. program “Czyste powietrze”. Ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków, co tylko powinno cieszyć. Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego studzą jednak entuzjazm, wskazując na wiele wciąż nierozwiązanych problemów i braki w polskim KPO, mogące skutecznie zatrzymać zieloną transformację.
W ostatnim czasie coraz więcej Polaków znajduje w swoich skrzynkach pisma od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W listach jest mowa o wizytach ankieterów, którzy mają pytać mieszkańców między innymi o dochody czy sytuację materialną. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy.
Już 7-9 maja przedsiębiorcy, specjaliści w dziedzinie biznesu oraz politycy pojawią się na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Wśród gości znajdują się m.in. premier Donald Tusk i Ursula von der Leyen. O tym, jak kluczowym wydarzeniem dla Polski jest EEC (European Economic Congress), opowiedział Wojciech Kuśpik, polski przedsiębiorca i inicjator kongresu.
Widmo nowych ograniczeń w płatnościach gotówkowych wciąż budzi niepokój wśród Polaków. Również eksperci nie są zgodni co do tego, czy większy nacisk na korzystanie z karty to dobry pomysł. Czego się obawiają?
Choć płatności elektroniczne zdobyły ogromną popularność, to wśród Polaków wciąż są zwolennicy płacenia gotówką. Wkrótce w tej kwestii mogą zajść spore zmiany. W środę 24 kwietnia odbędzie się ważne głosowanie odnośnie limitów tradycyjnych transakcji. Jakich zmian chce UE?
Luka płacowa zniknie razem z niewybrednymi ofertami rekrutacyjnymi “tylko dla pań” czy “studentów” - będą nielegalne. Potencjalny pracodawca nie będzie mógł spytać o obecny poziom zarobków, a Polska, jako kraj członkowski UE, będzie zobligowana do raportowania o wykonaniu tych praw przed Komisją Europejską. Czasu jest coraz mniej.
Już za kilka miesięcy we wszystkich sklepach w Polsce w życie miała wejść wielka zmiana. Napoje miały być droższe ze względu na wprowadzenie systemu kaucyjnego. Wygląda jednak na to, że resort planuje zamiast tego zamiany w jego wdrażaniu. Jak zapowiada się przyszłość systemu kaucyjnego?
Podróżujesz pociągiem? Możesz otrzymać bilet na przejazd od Unii Europejskiej całkowicie za darmo. Zwycięzcy otrzymają także specjalną kartę, która pozwala na zniżki na m.in. zakwaterowanie czy wyżywienie. Z akcji może skorzystać aż 35 tys. osób, które spełnią trzy warunki. Warto się śpieszyć – termin na składanie wniosków niedługo mija.
Już niebawem system kaucyjny, działający obecnie w 11 krajach Unii Europejskiej, wejdzie w życie również w Polsce. Zmiana ta dotknie klientów wszystkich sklepów. Ale czy będzie aż tak dotkliwa? Jakie koszty poniosą konsumenci? Sprawdzamy szczegóły.
Zmiana czasu na letni czeka nas za kilka dni i chociaż wiele osób niecierpliwie czeka na zniesienie tego przepisu, zazwyczaj aż tak nie przejmujemy się koniecznością przestawienia zegarków. Wiele z nich i tak przestawi się automatycznie. Wciąż jednak warto nie zapomnieć o jednej rzeczy.
Parlament Europejski przegłosował już dyrektywę budynkową. To zła wiadomość dla wszystkich, którzy ogrzewają domy węglem i gazem. Branżę czekają wielkie zmiany w całej UE.
Parlament Europejski przyjął dyrektywę związaną z ogrzewaniem domów. Zarówno te stare, jak i nowe budynki będą musiały spełniać odpowiednie normy energetyczne, a ich właściciele będą musieli zlikwidować kotły na węgiel i gaz. Unia Europejska poinformowała, kiedy zmiany wejdą w życie. Przedstawiamy szczegóły.
Unia Europejska nie zamierza przykładać ręki do postępujących zmian klimatu i dyscyplinuje kraje członkowskie. W tym celu prężnie pracuje nad zmianami w systemie ETS, który wkrótce zastąpi nowa wersja zwana ETS 2. W wyniku wejścia w życie nowych przepisów, na wielu m.in. Polaków może zostać wówczas nałożony podatek od ogrzewania. Podpowiadamy, kto powinien zacząć się obawiać i co zrobić, aby uniknąć dodatkowych kosztów.
W Belgii szykuje się wielka zmiana dla całej Unii Europejskiej. Ten zakaz wpłynie na życie codzienne każdego z nas, w tym na sposób, w jaki robimy zakupy. Rewolucja ma objąć m.in. jednorazowe plastikowe woreczki, ale na tym nie koniec.