Rząd chce zwolnić samorządy z obowiązku stosowania kas rejestrujących online przy sprzedaży węgla. Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy sprzedający węgiel muszą posiadać kasy fiskalne online.
Ministerstwo Aktywów Państwowych zarządzane przez Jacka Sasina, opracowało projekt, który ustala limity na ilość zakupionego węgla na gospodarstwa domowe.Chodzi o zakupy po preferencyjnej cenie. Czytając projekt dowiemy się m.in., że ilość paliwa stałego dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego, wynosi: 1) 1500 kg - do dnia 31 grudnia 2022 roku2) 1500 kg - od dnia 1 stycznia 2023 rokuWedług informacji podanych w Sejmie przez Tomasza Ławniczaka z PiS, z tego prawa może skorzystać nawet 3,6-3,8 mln gospodarstw domowych.Nowy projekt rozporządzenia został przekazany pod dalszą konsultację.- Potrzeba wprowadzenia nowego aktu prawnego wynika z bezprecedensowych zakłóceń na rynku światowym i krajowym – powiedział w Sejmie poseł PiS Tomasz Ławniczak "Projektowana ustawa ma na celu umożliwienie sprawnej dystrybucji w krótkim czasie i zakupu węgla po preferencyjnych cenach. Rozwiązanie to przyczyni się do ograniczenia negatywnych skutków sytuacji międzynarodowej dla gospodarstw domowych” – dodał.
Kryzys energetyczny sprawił, że wielu z nas stara się szukać okazji, szczególnie na tańszy węgiel, aby zaoszczędzić. Polacy są znani ze swojej zaradności i ”kombinowania”.Oczywiście w kombinowaniu nie ma nic złego, tak długo, jak niełamane jest prawo.Większość osób poświęcających swój czas na poszukiwaniu okazji, wychodzi na tym dobrze. Niestety nie wszyscy.Oszuści nie próżnują i starają się wykorzystać obecną, ciężką dla wielu osób sytuację , której efektem są wysokie ceny za energię.
Oddział niemieckiej organizacji ekologicznej BUND w Saksonii złożył w Komisji Europejskiej skargę na kopalnię Turów. Uznają, że działalność kopalni szkodzi środowisku.
Przedsiębiorstwo Polregio odwołało 7 pociągów na trasie Szczecin-Gryfino. Branżowe media podają, że ta decyzja ma związek ze zwiększeniem przewozów węgla.
Polska Grupa Górnicza wprowadza spore zmiany w swoim sklepie internetowym. Dotyczą one m.in. poprawy komunikacji z klientami. O jej poprawę zapobiegali sami klienci, którzy wysyłali do firmy dziesiątki tysięcy wiadomości i pytań.PGG, aby usprawnić komunikację, postanowiła zamieścić na stronie formularz kontaktowy. Dodana została również możliwość rozmowy online. Te dwie zmiany powinny znacząco wpłynąć na bardziej efektywną interakcję na linii klient – PGG i łatwiejsze dokonywanie zakupu węgla.Zmiana została wprowadzona w czwartek. Wcześniej na skrzynki mailowe PGG, osoby z różnymi pytaniami wysłały ponad 80 tysięcy wiadomości."Formularz daje możliwość rozmowy z klientem online, czego wcześniej nie było. Teraz jest interakcja. Można też dokładnie prześledzić, kiedy padło pytanie i kto na nie odpowiedział" - przekazał rzecznik PGG Tomasz Głogowski.- Liczymy na to, że klienci będą zadowoleni. Wprowadzone formularze to zdecydowana jakościowa różnica w komunikacji w stosunku do dotychczasowej – dodał rzecznik.
W czasach kryzysu energetycznego i węglowego, złodzieje węgla nie próżnują. Kolejna para złodziei została złapana na gorącym uczynku.Do próby kradzieży doszło w gminie Garbów. Mężczyźni zorientowali się, że na jednej z posesji znajdują się spore ilości węgla.Wdarli się na nią, i zaopatrzeni w taczkę, worki, oraz łopaty przystąpili do jego ładowania. - Mężczyźni zdążyli napełnić 28 worków i część z nich umieścili już na przyczepce samochodowej. W sumie było to blisko 800 kilogramów węgla o wartości ponad 2600 złotych - poinformowała komisarz Ewa Rejn-Kozak z Komendy Powiatowej Policji w Puławach.Cała akcja zakończyła się fiaskiem. Mężczyźni w wieku 39 i 44 lat zostali zatrzymani przez policję oraz trafili do aresztu.Policja poinformowała również, że zaledwie parę dni przez próbą kradzieży węgla, z tej samej działki ktoś ukradł jabłka.Zatrzymani mężczyźni są w tej chwili głównymi podejrzanymi.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w piątek 21 października na antenie Polsat News poinformowała, że Polacy zamierzają zastąpić brakujący węgiel drewnem. Zapytaliśmy eksperta, na co uważać podczas zakupów opału.
Związkowy z ”Sierpnia 80” deklarują, że zamurują wejście do biura Mateusza Morawieckiego znajdujące się w Katowicach.
Prezes PiS spotkał się ze swoimi sympatykami na Podkarpaciu. W miejscowości Jedlicz tłumaczył, jakie są powody dzisiejszych problemów z węglem.
Przed nowelizacją ustawy, przy składaniu wniosków dochodziło do nadużyć. Były one spowodowane pewnymi niejasnościami w przepisach. Uchwalone poprawki rozwiązują ten problem.W Polsce nie brakuje sytuacji, gdy pod jednym adresem mieszka więcej niż jedna rodzina.Przed zmianami w ustawie, w takich sytuacjach, dodatek mógł trafić tylko do jednego gospodarstwa domowego.Po wprowadzonych poprawkach, dodatek otrzyma każde gospodarstwo domowe mieszkające pod jednym adresem.
PGG przekazała, że na terenie Polski węgiel sprzedawany jest przez grupę za pośrednictwem sieci kwalifikowanych dostawców węgla, na którą składa się obecnie 90 składów. Grupa informuje, że zakup węgla za pośrednictwem KDW jest dużo korzystniejszy cenowo. PGG planuje nadal rozszerzać sieć składów, tak żeby osiągnęła co najmniej 100, mówił dla PAP rzecznik grupy Tomasz Głogowski. Przypomniał również, że PGG zaczynała od sieci kilku składów, która sukcesywnie się rozwija.
Przepisy o maksymalnej cenie węgla dla samorządów jeszcze nie weszły w życie. Tymczasem jak podaje Portal Samorządowy, gminy już przygotowują się do zaopatrywania w węgiel.
PGG wprowadziło zmiany w swoim sklepie internetowym. Komunikacja klientów ze sklepem internetowym ma przebiegać od tej pory inaczej, a mianowicie przez formularz kontaktowy. Spółka wprowadziła również możliwość rozmowy za pośrednictwem internetu. Olbrzymia liczba zapytań skłoniła PGG do zmiany sposobu komunikacji z klientami. Od tej pory ma ona przebiegać za pośrednictwem chatbota, voicebota i formularzem kontaktowym dostępnym na profilu klienta.
Sejm w czwartek uchwalił ustawę umożliwiającą samorządom sprzedaż węgla po cenie nieprzekraczającej 2 tys. złotych. Przyjął także poprawkę w dodatku węglowym.
Węglokoks podał, że zakontraktował ponad 2,7 mln ton importowanego węgla, z czego ok. 400-450 tys. ton to węgiel dla odbiorców indywidualnych.
Jak dowiedziała się PAP, Polska Grupa Górnicza podpisała list intencyjny ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów w sprawie zakupu węgla za pośrednictwem gminy. Jeśli program ruszy, mieszkańcy województwa śląskiego w trudnej sytuacji życiowej będą mogli kupić tonę węgla opałowego z Polskiej Grupy Górniczej poza sklepem internetowym.
Węgiel dostarczany do samorządów będzie miał certyfikaty zapewniające, że to dobry zakup - powiedział we wtorek w Studio PAP wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Odniósł się tym samym do obaw samorządowców o jakość kupowanego opału.
Dwóch mężczyzn, którzy musieli bardzo odczuć kryzys węglowy, postanowiło rozwiązać ten problem, zaopatrując się w węgiel z wagonów kolejowych. Problem w tym, że nie mieli zamiaru za niego zapłacić.
W Rządowym Centrum Legislacji został opublikowany projekt dotyczący sprzedaży węgla przez samorządy. Pojawiły się instrukcje, kto i pod jakimi warunkami będzie mógł kupić tani węgiel.
Właściciel kopalni węgla Budryk, która znajduje się w Ornontowicach - Jastrzębska Spółka Węglowa, od dnia 17 października 2022 roku zmniejsza limit sprzedaży węgla z 3 do 2 ton na jedno gospodarstwo domowe.
Mateusz Morawiecki oraz Jacek Sasin podczas konferencji prasowej zdradzili szczegóły ustawy dotyczącej dystrybucji węgla przez samorządy. Samorządy mogą już zająć się dystrybucją, choć ustawa jeszcze nie trafiła do Sejmu.
Jacek Sasin - wicepremier i minister aktywów państwowych, podczas najnowszego wywiadu twierdzi, że może on zagwarantować, że Polakom nie zabraknie węgla tej zimy.
13 października 2022 roku premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd opracował specjalny mechanizm, który pozwoli na obniżenie ceny węgla do 1500zł brutto za tonę.Wiele państw próbuje w tej chwili sprowadzić do siebie węgiel. Konkurencja na rynkach międzynarodowych i walka o tani oraz najlepszej jakości węgiel jest duża. Mateusz Morawiecki mówi, że już od późnej wiosny i lata płyną do nas zakontraktowane masowce z węglem.Rząd informuje, ze opracował „specjalny mechanizm” który obniży cenę węgla.Premier Morawiecki na swoim koncie na Facebooku podaje szczegóły tego mechanizmu.
PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego z kopalni w Turowie i Bełchatowie. Ekolodzy zwracają uwagę na niską kaloryczność węgla oraz skutki spalania węgla kamiennego dla środowiska.
Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla przekonuje, że prywatne firmy zajmujące się sprzedażą opału są gotowe do współpracy przy dystrybucji importowanego węgla. Jednocześnie zwraca uwagę, że zlecenie tego zadania samorządom jest pomysłem nietrafionym.
Ministerstwo Infrastruktury planuje zmienić przepisy dotyczące transportu węgla w dni wolne od pracy. Obecnie ciężarówki nie mogą przewozić towarów w niedziele i święta, rząd chce zrobić wyjątek dla transportów węgla. Obecne przepisy dotyczące przewozu opału pochodzącego od węgla uniemożliwiają przewóz drogowy w dni wolne od pracy. Taka sytuacja powoduje mniejsze możliwości przesyłu węgla do klientów indywidualnych, co ma wpływ na dostępność surowca.
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówi o tym, że importowany węgiel jest za drogi. Rząd ma pracować nad tym, aby jego cena nie przekraczała 2 tys. zł.