Nowy Rok oznaczał wejście w życie wielu zmian finansowych. Jedna z nich dotyczyła kwestii emerytur. Nowość jest na tyle spora, że wskazuje na nią sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Aby otrzymać świadczenie emerytalne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeba spełnić konkretne warunki. Wysokość emerytury także zależy od kilku ważnych czynników. Wiele osób z pewnością zastanawia się, w jaki sposób wylicza się świadczenia i co liczy się do stażu pracy. Przedstawiamy szczegóły.
Pobieranie podwójnej emerytury to wymarzony scenariusz dla wielu seniorów. Jak się okazuje, taka możliwość istnieje naprawdę i wybrane osoby mogą otrzymywać pieniądze z dwóch instytucji - ZUS i KRUS. Kto może liczyć na podwójne świadczenie?
Moment przejścia na emeryturę paradoksalnie ma bardzo duży wpływ na wysokość świadczenia, jakie będzie otrzymywał nowy emeryt. Kiedy najlepiej złożyć wniosek, a jakich terminów unikać, aby cieszyć się wyższą emeryturą?
Zapowiedziane przez premiera Donalda Tuska zmiany w zasiłku chorobowym mogą mieć poważne skutki uboczne dla polskich pracowników. Chodzi bowiem o wysokość wypłat, za które po nowelizacji ma odpowiadać tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Emerytura opiewająca nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych? Właśnie takie świadczenia otrzymują polscy rekordziści. Najwyższe z nich przewyższają nawet wynagrodzenie premiera. Oto sposób na wysoką emeryturę.
Emerytura honorowa, która jest wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi w tym momencie ponad 5 tysięcy złotych. Jest ona wypłacana do końca życia, a to to, do kogo trafi zależy od wieku. Poza tym jest już tylko jeden warunek. Sprawdź, czy masz do niej prawo.
Przejście na emeryturę w większości przypadków dotyczy osób, które mają za sobą spory staż pracy. Mało kto jednak wie, ile konkretnie lat trzeba przepracować, aby móc pobierać minimalne świadczenie. Czy 35 lat jest stażem wystarczającym?
Wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać do swoich członków dość ważne powiadomienia. Zawierają one kluczowe informacje o składkach, które są wpłacane na konta w ZUS.
Coraz więcej Polaków pobiera ,,mikroemerytury”. Problem jest większy niż można się spodziewać. I trzeba go szybko rozwiązać. Jest już na to pomysł.
Emerytów, jak co roku, znowu czekają kolejne zmiany. Sprawdzamy, czego mogą się spodziewać seniorzy. Chodzi nie tylko o waloryzację.
,,To, co robię, jest ważne dla obywateli”, mówiła w poniedziałkowym wywiadzie dla ,,Rzeczpospolitej” prezes ZUS. We wtorek wpłynął wniosek o usunięcie jej ze stanowiska.
Już podczas kampanii wyborczej padły zapowiedzi sporych zmian w zasiłkach chorobowych. Teraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, nowa szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej ma przedstawić nowe założenia dotyczące wypłacania chorobowego. Co planuje nowy rząd?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że istnieje pewien sposób na podwyższenie świadczenia emerytalnego. Wystarczy tylko skrupulatnie przejrzeć stare dokumenty od pracodawców. To właśnie one mogą sprawić, że seniorzy otrzymają większą emeryturę.
W 2024 roku do 800 plus ma być szacunkowo uprawnionych 6,6 mln dzieci. Po podwyżce budżet programu wynosi 64 mld złotych. Kolejne pieniądze trafią do rodziców jeszcze w tym tygodniu.
Prace nad wakacjami od ZUS ruszyły. Projekt ma być odpowiedzią na problemy przedsiębiorców i może wystartować jeszcze w tym roku. Eksperci jednak już alarmują: to nie jest taki dobry pomysł.
Stare świadczenie w nowej wysokości ma dopiero tydzień stażu, ale już znaleźli się oszuści, którzy usiłują wykorzystać niewiedzę Polaków. MRPiPS wydało oświadczenie w tej sprawie. Doszło już do wyłudzeń.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca przeróżne świadczenia, które kojarzą niemal wszyscy. Jednak okazuje się, że nie wszystkie dodatki finansowe są tak znane. Idealnym tego przykładem jest renta szkoleniowa, z której może skorzystać naprawdę wiele osób. Komu się należy to świadczenie?
Wielu emerytów zastanawia się nad tym, jak mogą podwyższyć swoje świadczenie w prosty sposób. Okazuje się, że ten podsuwa im sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który gwarantuje podwyżkę emerytury. Potrzebne jest spełnienie tylko jednego warunku.
Jak się okazuje, Zakład Ubezpieczeń Społecznych po śmierci bliskiej osoby może zwrócić nam środki, które przez lata gromadziły się w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Podpowiadamy, w jaki sposób można otrzymać te pieniądze.
Wielu Polaków otrzyma bardzo ważne listy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Korespondencja będzie dotyczyła rozliczeń za 2023 rok i należy się z nią dokładnie zapoznać. Niektórzy bowiem będą mogli liczyć na zwrot nawet do kilkuset złotych.
Co zrobić, by otrzymać pieniądze z cudzej emerytury? Nie każdy wie, że składki emerytalne także podlegają dziedziczeniu, a na subkontach czeka średnio 29 tysięcy zwrotu. Oto jak się o nie upomnieć.
Niewiele jest świadczeń, które może otrzymać spora grupa osób. Jedno z nich opiewa na sumę 553,30 zł na miesiąc. Aby otrzymać pieniądze, konieczne jest spełnienie warunków i złożenie wniosku.
Okazuje się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zwrócić bliskim osoby zmarłej, która była członkiem OFE niemałe pieniądze. Kwoty mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przedstawiamy szczegóły.
Ostatnio nowy minister rozwoju Krzysztof Hetman zapowiedział wprowadzenie wakacji od składek ZUS. Serwis “Fakt” skrupulatnie przeanalizował, jak będzie wyglądało to rozwiązanie i ile Polacy mogą na nim zyskać. Wszystko wskazuje na to, że program zawiera pewne haczyki.
W piątek ruszyła wysyłka specjalnych listów przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ci, którzy nie odbiorą przesyłek i ich nie przeczytają, mogą sobie narobić kłopotów - nie warto zatem ich ignorować.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie poinformował, że zaczął rozsyłać do płatników specjalne zawiadomienia. Nie będą to jednak listy, które otrzymamy za pośrednictwem poczty, ale w portali PUE ZUS. Należy mieć się na baczności, bo jeśli nie przeczytamy wiadomości, zapłacimy odsetki.
Na horyzoncie zamajaczyła szansa spełnienia obietnicy wyborczej złożonej przez Koalicję Obywatelską i Lewicę. Zasiłek pogrzebowy ma być wyższy — i prawdopodobnie będzie. Kto go dostanie?