TikTok na celowniku. Popularna aplikacja “zagraża bezpieczeństwu milionów dzieci”
Skandaliczne praktyki i nieprzestrzeganie przepisów zarzucił amerykański Departament Sprawiedliwości popularnej na całym świecie aplikacji TikTok. Kilka lat temu wydawcy aplikacji zobowiązali się do wprowadzenia konkretnych zmian, które między innymi miały na celu ochronę prywatności dzieci. Okazuje się, że najwyraźniej do tego nie doszło.
Z tego tekstu dowiesz się:
● Dlaczego TikTok może być niebezpieczny.
● Jakie dane może gromadzić aplikacja o twoim dziecku.
● Jakie zarzuty usłyszeli wydawcy TikToka.
TikTok działa z premedytacją
Przed kilkoma laty w Stanach Zjednoczonych doszło do ugody, którą wydawcy aplikacji zawarli z Federalną Komisją Handlu USA. W jej ramach TikTok zobowiązał się do wprowadzenia bardzo konkretnych zmian, które miały zapewnić dzieciom korzystających z aplikacji niezbędne bezpieczeństwo. Na początku sierpnia bieżącego roku amerykański Departament Sprawiedliwości stwierdził jednak, że TikTok nie wywiązał się z zapisów zawartych w ugodzie.
Resort zarzuca TikTokowi , że wciąż z pełną premedytacją narusza prywatność swoich nieletnich użytkowników. Przewodnicząca Federalnej Komisji Handlu Lina Khan, powiedziała wprost, że TikTok jest niebezpieczny.
TikTok świadomie i wielokrotnie naruszał prywatność dzieci, zagrażając bezpieczeństwu milionów dzieci w całym kraju – oznajmiła Lina Khan.
TikTok działa z premedytacją
Z pozwu, który Departament Sprawiedliwości złożył przeciwko TikTokowi można się dowiedzieć, że wydawcom aplikacji zarzuca się masowe zbieranie prywatnych danych jej użytkowników. Według amerykańskiego resortu TikTok gromadzi między innymi numery telefonów, adresy e-mail, a także dane lokalizacyjne. Co więcej, ignorowane są również wnioski składane przez rodziców o usunięcie informacji dotyczących ich dzieci.
TikTok użytkownikom poniżej 13 lat oferuje tak zwany ”tryb dziecięcy”. Jak jednak można dowiedzieć się ze złożonego w kalifornijskim sądzie okręgowym pozwu, w żadnym stopniu nie przekłada się to na ich bezpieczeństwo.
Świadomie pozwalał dzieciom poniżej 13. roku życia na tworzenie kont w standardowym środowisku TikTok i zbierał obszerne dane osobowe tych dzieci bez wcześniejszego powiadomienia rodziców lub uzyskania weryfikowalnej zgody rodziców – czytamy w pozwie.
TikTok: ”Jesteśmy dumni z naszych wysiłków na rzecz ochrony dzieci”
TikTok odpiera zarzuty postawione mu przez Departament Sprawiedliwości. Jak zapewnia jego rzecznik Michael Hughes, część zarzutów ma być niezgodna ze stanem faktycznym , lub dotyczy spraw, które już uregulowano.
Jesteśmy dumni z naszych wysiłków na rzecz ochrony dzieci i będziemy nadal aktualizować i ulepszać platformę. W tym celu oferujemy odpowiednie do wieku doświadczenia z rygorystycznymi zabezpieczeniami, proaktywnie usuwamy podejrzanych nieletnich użytkowników i dobrowolnie uruchomiliśmy takie funkcje, jak domyślne limity czasu ekranowego, Family Pairing i dodatkowe zabezpieczenia prywatności dla nieletnich – komentował rzecznik.