To koniec abonamentu RTV? Padła konkretna data
Klaruje się przyszłość finansowania mediów publicznych w Polsce. Chociaż opłata audiowizualna jest jednym z pomysłów na zastąpienie abonamentu RTV, szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu ujawnił, że rozważane są także inne opcje. Wyjawił także terminy wejścia w życie zmian.
Co dalej z abonamentem RTV?
Mimo wielu propozycji dotyczących finansowania mediów publicznych wciąż nie zapadła żadna decyzja w tej sprawie. Sytuacja jest kuriozalna, bo z jednej strony część abonentów chciałaby opłacić abonament RTV z góry (z 10-procentową zniżką), ale z drugiej wciąż nie wiadomo, czy abonament w ogóle będzie pobierany . Dodatkowo chaos potęguje fakt, że media publiczne są w likwidacji.
Pod koniec 2023 roku szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Bogdan Zdrojewski, mówił o pomyśle zastąpienie abonamentu RTV opłatą audiowizualną. Opłata ta byłaby pobierana z PIT-em lub CIT-em od wszystkich podatników i podmiotów, a jej wysokość wynosiłaby 8-9 zł. Podobny pomysł przedstawiło niedawno grono ekspertów, w tym byli szefowie TVP. Dziś wiemy więcej na temat tych planów.
Koniec abonamentu RTV? Na stole dwa rozwiązania
Jak donosi „Super Express”, w ostatnim czasie w rozmowie z Radiem Plus Bogdan Zdrojewski stwierdził, że rozważaną alternatywą jest finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa – w budżecie byłaby po prostu zaplanowana kwota w postaci gwarantowanego minimalnego odsetka, który docelowo całkowicie wyeliminowałby konieczność utrzymywania system pobierania abonamentu RTV .
Na tym ostatnim Zdrojewski nie zostawił suchej nitki, potwierdzający tym samym konieczność szybkiego zastąpienia abonamentu nowym modelem finansowania. Przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu stwierdził, że „abonament jest archaiczny, niesprawiedliwy, słabo ściągalny i kosztowny”. Niestety nie oznacza to, że pozbędziemy się go lada dzień.
Koniec abonamentu RTV? Termin wprowadzenia zmian
Według Zdrojewskiego realistycznym terminem wejścia w życie nowego systemu finansowania mediów publicznych jest 1 stycznia 2025 roku . „Myślę, że determinacja jest taka, aby 1 stycznia 2025 abonament zniknął z naszej przestrzeni, ale po to, żeby on zniknął, trzeba wprowadzić alternatywy” – stwierdził poseł.
Źródło: se.pl/radioplus.pl