BiznesINFO.pl Finanse Twoje dane wyciekły? Jeśli nie podejmiesz tych kroków, stracisz oszczędności
Fot. Schluesseldienst/Pixabay

Twoje dane wyciekły? Jeśli nie podejmiesz tych kroków, stracisz oszczędności

20 stycznia 2025
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zabezpieczenie swoich danych. Część Polaków wie również, w jaki sposób zadbać o cyberbezpieczeństwo. Jednak rzadko zastanawiamy się nad tym, co zrobić, kiedy wrażliwe dane w jakiś sposób przedostaną się na światło dzienne. Jak zareagować? Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zdradziło szczegółową instrukcję.

Eksperci alarmują: cyberataków będzie więcej

Każdy aktywny użytkownik mediów społecznościowych i innych serwisów internetowych jest wciąż zasypywany wiadomościami dotyczącymi bezpieczeństwa danych w sieci. Nierzadko zdarza nam się je jednak ignorować, bo przecież “nic się nie stanie”. A jednak, liczba ataków hakerskich wcale nie maleje, a w 2025 cyberoszustwa mogą stać się jeszcze częstsze . Aby nie paść ich ofiarą, powinniśmy przede wszystkim stosować silne hasła i nie klikać w linki z nieznanych źródeł.

To jednak dopiero początek do prawidłowego zabezpieczenia swoich danych, a co za tym idzie — również swoich oszczędności. Co robić, kiedy mimo wszystko dojdzie do wycieku danych?

PKO BP wydał ważny komunikat. Wszyscy klienci powinni o tym wiedzieć
Klamka zapadła. Odzieżowy gigant zamyka sklep. Polacy uwielbiali robić tu zakupy

W jaki sposób ochronić pieniądze przed cyberatakiem?

O tym, jak postępować w razie podejrzenia o wycieku danych, w ostatnich dniach poinformowało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Dokładna instrukcja zawiera 9 kroków, które mogą zabezpieczyć nasze oszczędności przed oszustwami .

Przede wszystkim: powinniśmy działać natychmiast! Eksperci podkreślają, że to czas jest właśnie kluczowym elementem naszej reakcji. Powinniśmy pamiętać, by korzystać z aktualnego oprogramowania antywirusowego i tylko za pomocą tak zabezpieczonego komputera zmienić dotychczasowe hasło . Co ważne, w różnych serwisach powinniśmy korzystać z innego zabezpieczenia, ale jeśli hasło, które wyciekło, było przez nas używane na innych stronach, tam również powinniśmy je zmienić w pierwszej kolejności.

Co dalej? CBZC zaleca zastrzeżenie numeru PESEL dzięki aplikacji mObywatel, stronie mobywatel.gov.pl lub w urzędzie gminy czy banku. Warto także uruchomić logowanie dwuskładnikowe do każdego serwisu, który umożliwia skorzystanie z takiej możliwości. Powinniśmy zachować szczególną ostrożność w przypadku smsów i maili zawierających linki — nie klikać w nie i nie wykorzystywać ich do płatności elektronicznych!

Cyberoszustwo. Tutaj zgłoś atak na swoje dane!

W sytuacji, kiedy nasze dane trafią w niepowołane ręce, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Wiele zależy od tego, jakie dokładnie informacje wyciekły, ale przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze możliwość kradzieży tożsamości i utraty reputacji, ale także kradzież oszczędności i naruszenie prywatności.

Z tego powodu tak ważne jest, by w takich przypadkach zgłaszać podejrzane cyberincydenty do CSIRT NASK . W przypadku wiadomości możemy skorzystać także z numeru 8080. Warto pamiętać, by czytać alerty dotyczące prób logowania na konta. Wyciek innych danych możemy dodatkowo sprawdzić na stronie: bezpiecznedane.gov.pl .

Polacy coraz rzadziej noszą portfele. Zastąpił je inny gadżet. Niepokojące dane
e-Doręczenia działają gorzej niż tradycyjna poczta. Samorządowcy chcą wyłączenia
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat