BiznesINFO.pl Finanse Tytuł przelewu może Cię kosztować fortunę. W tych przypadkach urzędnik potrąci procent
fot. Pxhere

Tytuł przelewu może Cię kosztować fortunę. W tych przypadkach urzędnik potrąci procent

27 września 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Nikogo nie dziwi, że w Polsce darowizny od osób najbliższych są zwolnione z podatku. Wiele osób może jednak zdziwić fakt, że by rzeczywiście nie musieć go opłacać, trzeba zadbać o prawidłowe udokumentowanie przelewu. Jeśli nie wpiszesz tytuły przelewu, lub popełnisz błąd wpisując nie taki, jaki powinien być, w najlepszym razie narażasz się na kontrolę skarbówki. W gorszym – za nieuwagę słono zapłacisz.

Zwolnienie z podatku? Tak, ale to nie takie proste

Przepisy w Polsce potrafią zaleźć za skórę, szczególnie te dotyczące finansów oraz podatków. Warto im jednak czasem poświęcić odrobinę czasu, by później nie musieć poświęcać części swoich pieniędzy. Jednym z takich przypadków jest ustawa o podatku od spadków i darowizn. Według jej zapisów, osoby, które otrzymały darowiznę i chcą być zwolnione z odprowadzenia podatku, muszą udokumentować otrzymanie pieniędzy „dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym”.

To oznacza, i tu też wiele osób może być zaskoczonych, że zgodnie z ustawą, zwolniony z podatku może być przelew do bliskiej osoby, natomiast już na przykład nie pieniądze wręczone w gotówce. Ponadto, zgodnie z prawem zwolnienie z płacenia podatku w przypadku przekazu pieniężnego obowiązuje jedynie w przypadku najbliższej rodziny. Jeśli przelew wykona dalsza rodzina, trzeba już będzie odstąpić część darowizny Urzędowi Skarbowemu. Wysokość takiego podatku zależy od stopnia pokrewieństwa i wynosi od 3 proc. aż do 20 proc. przekazanej kwoty.

Fiskus zajrzy do ślubnych kopert? Jeśli o tym zapomnisz, możesz zapłacić surową karę

Tytuł przelewu jest bardziej istotny niż myślisz

Najprościej rzecz ujmując, wykonując przelew do bliskiej osoby, naprawdę warto pamiętać o tym, że jego tytuł może być równie ważny jak samo przelanie pieniędzy. Jeśli w tytule przelewu wyraźnie nie zaznaczymy, że chodzi o darowiznę, Urząd Skarbowy może nabrać podejrzeń, że zarejestrowana operacja finansowa jest na przykład pożyczką albo spłatą długu.

Jeśli wykonując przelew, w jego tytule wpiszesz na przykład ”na urodziny”, ”na ślub”, lub choćby ”z okazji rocznicy”, może się to skończyć niespodziewaną kontrolą urzędników fiskusa. Specjaliści podkreślają, że w tytule przelewu warto również konkretnie określić stopień pokrewieństwa. Jeśli napiszemy więc ”Darowizna – na wczasy dla córki”, urzędnicy nie będą mieli wątpliwości ani żadnych podstaw do podjęcia działań, które mogłyby się dla nas zakończyć utratą pieniędzy.

Konto odbiorcy – przelew musi być bezpośredni

Ostatnią rzeczą, o której trzeba pamiętać przelewając darowiznę dla kogoś bliskiego jest to, by wpłacić ją bezpośrednio na rachunek osoby obdarowywanej. Nie można jako darowizny traktować środków, które w imieniu obdarowanego członka najbliższej rodziny trafią na przykład na konto biura podróży czy domu weselnego. Można zatem wyjść z założenia, że w darowiznach jest jak w życiu – najlepiej zawsze omijaj pośredników, bo może się okazać, że coś poszło zupełnie inaczej, niż można by się spodziewać.

Pary jednopłciowe. Polacy zabrali głos, wynik dla wielu będzie szokujący. Oto zmiana czasów
Pieniądze dosłownie leżą na ziemi. Na kasztanach zarobisz kokosy
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie