BiznesINFO.pl Polska i Świat Unia szykuje odpowiedź na cła Trumpa. ”Konsekwencje będą tragiczne dla milionów ludzi"
Ursula von der Leyen. Fot. NICOLAS TUCAT/AFP/East News

Unia szykuje odpowiedź na cła Trumpa. ”Konsekwencje będą tragiczne dla milionów ludzi"

3 kwietnia 2025
Autor tekstu: Sylwia Nowosińska

Donald Trump zatrząsnął światową gospodarką, podpisując rozporządzenie o cłach wzajemnych na różne towary dla 180 krajów. Minimalna stawka dla wszystkich krajów wynosi 10 proc., a w krajach Unii Europejskiej będzie to 20 proc. Na odpowiedź UE nie trzeba było długo czekać. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyjaśniła, jaka będzie reakcja na decyzję prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wskazała również konsekwencje, z jakimi muszą się liczyć wkrótce zwykli obywatele.

Biały Dom rusza na wojnę celną. Oto szczegóły rozporządzenia

Biały Dom poinformował, że rozporządzenie podpisane przez Donalda Trumpa zacznie częściowo obowiązywać już w sobotę, 5 kwietnia o północy. Tego dnia wejdzie w życie podstawowa stawka celna dla produktów importowanych ze wszystkich krajów, która wyniesie 10 proc. Kilka dni później - 9 kwietnia cła zostaną nałożone na państwa, z którymi USA mają największe deficyty handlowe. Wśród nich jest Unia Europejska , której kraje zostaną objęte dodatkowym 20-procentowym cłem i raz Chiny , dla których cła będą wynosić 34 proc. Wśród państw, na które nałożono cła znalazła się też Ukraina, ale na liście próżno szukać Rosji. Unia Europejska szykuje w związku z decyzją Donalda Trumpa tzw. środki zaradcze. Na czym będą polegały?

Czytaj więcej: Donald Trump ogłasza światowe cła: "Zaczniemy od północy". W USA zaczął się Dzień Wyzwolenia

Żarty się skończyły, Europa wstrzymuje oddech. Decyzja Trumpa zachwieje gospodarczym porządkiem świata
Tych produktów już nie będzie w sklepach. Andrzej Duda podpisał ustawę, niektórych to zaboli

Ursula von der Leyen: światowa gospodarka znacznie ucierpi

Szefowa Komisji Europejskie nie ma złudzeń. W oświadczeniu wydanym w czwartek, 3 kwietnia przyznała, że na decyzji Donalda Trumpa ucierpi światowa gospodarka. Unia nie zamierza jednak czekać bezczynnie. Planuje już odpowiedź gospodarczą na działania Białego Domu.

Ursula von der Leyen
Komisja Europejska przygotowuje się do ochrony unijnej gospodarki przed cłami. Fot. JOHN THYS/AFP/East News

Kończymy pierwszy pakiet środków zaradczych w odpowiedzi na cła USA na stal, przygotujemy kolejne, by chronić nasze interesy - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Szefowa KE wskazała na możliwe konsekwencje decyzji Donalda Trumpa dla światowej gospodarki.

Światowa gospodarka znacznie ucierpi. Niepewność nakręci spiralę i spowoduje wzrost protekcjonizmu. Konsekwencje będą tragiczne dla milionów ludzi na całym świecie. Również dla najbardziej wrażliwych krajów, które są obecnie objęte jednymi z najwyższych amerykańskich ceł - wyjaśniła Ursula von der Leyen.

Decyzja Donalda Trumpa: "Wszystkie firmy - duże i małe - ucierpią od pierwszego dnia"

Decyzje Amerykanów odczujemy wszyscy podczas codziennych zakupów. Potwierdziła to Ursula von der Leyen. Szefowa KE dodała, że taryfy celne zaszkodzą również konsumentom na całym świecie.

Będzie to odczuwalne natychmiast. Miliony obywateli będą musiały zmierzyć się z wyższymi rachunkami za artykuły spożywcze. Leki będą droższe, podobnie jak transport. Inflacja wzrośnie. Ucierpią na tym w szczególności obywatele znajdujący się w najtrudniejszej sytuacji. Wszystkie firmy - duże i małe - ucierpią od pierwszego dnia - wyliczyła Ursula von der Leyen.

Wskazała też na inne konsekwencje takie jak uciążliwa biurokracja i zakłócenie łańcuchów dostaw oraz drastyczny wzrost kosztów prowadzenia interesów ze Stanami Zjednoczonymi.

Donald Trump
Unijni urzędnicy chcą negocjować z Amerykanami po decyzji Donalda Trumpa o nałożeniu ceł. Fot. SAUL LOEB/AFP/East News

Ursula von der Leyen zapowiedziała też, że unijny komisarz ds. handlu, Maros Šefčovič, jest stale zaangażowany w rozmowy ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami. Dodała, że nigdy nie jest za późno na negocjacje, które pozwoliłyby odwrócić skutki tych decyzji.

Takiej pensji można tylko pozazdrościć. Ujawniono zarobki prezesa NBP
Wiadomo, ile zarobił Rafał Brzoska. Jego wynagrodzenie co roku rośnie
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Nowosińska

Dziennikarka, absolwentka politologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w "Dzienniku Polskim" i “Fakcie”. Zajmuje się tematami m.in. z zakresu prawa, polityki społecznej, gospodarki i nieruchomości.

Kontakt:

sylwia.nowosinska@biznesinfo.pl

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat