BiznesINFO.pl Praca Ustawa o reformie rynku pracy przyjęta. Większa pomoc dla bezrobotnych w drodze
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ustawa o reformie rynku pracy przyjęta. Większa pomoc dla bezrobotnych w drodze

22 lutego 2025
Autor tekstu: Maciej Olanicki

W Polsce możemy cieszyć niskim bezrobociem, co nie zmienia faktu, że wciąż można zaktywizować ponad 3/4 miliona Polaków. Posłuży temu nowa ustawa o reformie rynku pracy. Mowa o gruntownej przebudowie działania urzędów pracy i tego, jak w Polsce żyje się bezrobotnym.

Ministerstwo pracy proponuje małą rewolucję – zmiany czekają setki tysiące osób

Obyczajowe skandale nieco przyćmiły to, że podczas obrad Sejmu 21 lutego przyjęta została bardzo ważna ustawa o reformie rynku pracy. Bez przesady można powiedzieć, że nowe prawo wpłynie na życie setek tysięcy osób, zwłaszcza tych, którzy mają trudności w znalezieniu zatrudnienia .

Opracowane przez ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej regulacje zastąpią ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która ma już ponad 20 lat i była nowelizowana ponad 200 razy. Jakie zmiany przygotował resort?

Ujawnili, jak Ministerstwo Zdrowia kontroluje lekarzy spoza UE. "Zagrożenie dla pacjentów", cała Polska do kontroli
Nowy pomysł związkowców na wynagrodzenie minimalne. Tego jeszcze w Polsce nie było

Ustawa o reformie rynku pracy przyjęta w Sejmie – co się zmieni?

Nowa ustawa o reformie rynku pracy zmienia szereg mechanizmów związanych z działaniem państwowych instytucji wspomagających zatrudnienie . Gruntowną modernizację mają przejść urzędy pracy, ale tez fundusze i organizacja szkoleń mających aktywizować zawodowo.

Prawo, które zostało przyjęte w Sejmie i skierowane pod głosowanie w Senacie stanowi także o zwiększeniu kwot lokowanych w zasiłku dla bezrobotnych . Za ustawą głosowało 405 posłów , 18 było przeciw, 2 się wstrzymało. Co zmieni nowa ustawa o reformie rynku pracy?

Nowa ustawa o reformie rynku pracy – lista zmian jego długa, z korzyścią dla szukających pracy

Dla wielu najważniejsza będzie najpewniej kwestia podwyższenia kwoty zasiłku dla bezrobotnych . Gdy nowa ustawa wejdzie w życie, bezrobotni z okresem uprawniającym do otrzymywania zasiłku krótszym niż 5 lat, będą odtąd otrzymywać 100 proc. zasiłku. Wcześniej było to tylko 80 proc.

Znacznie ważniejsze na dłuższą metę okażą się jednak reformy instytucjonalne, które mają posłużyć aktywizacji zawodowej, ale też zwyczajnej wygodzie osób szukających pracy. Choćby kwestia tego, że bezrobotny będzie podlegał urzędowi pracy ze względu na miejsce zamieszkania, a nie zameldowania , może się przyczynić do efektywnego zatrudnienia.

Zobacz też: Emerytura bez pracy: spełnisz dwa proste warunki i możesz żyć na koszt państwa. Przelewy co miesiąc

Możliwość zarejestrowania się w urzędzie pracy będzie także rozszerzona na rolników. Jeśli ci mają gospodarstwo większe niż 2 hektary, a nie otrzymują stałych dochodów, będą mogli zarejestrować się jako bezrobotni.

Zmienić mają się także relacje bezrobotnych z urzędami pracy, zwłaszcza w czasie realizacji Indywidualnego Planu Działania. Ten zresztą będzie opracowywany wyłącznie dla bezrobotnych zarejestrowanych przez ponad 4 miesiące oraz dla osób młodszych niż 30 lat. Podczas realizacji IPD kontakt z urzędem będzie konieczny co 30 dni .

Usługi doradztwa zawodowego mają zostać otwarte także dla osób, które nie zostały zarejestrowane jako bezrobotne . Rozszerzona zostanie dostępności bonu na zasiedlenie – nie będą już obowiązywały cezury wiekowe. W całościowej obsłudze pierwszeństwo mają zyskać osoby z rodzin wielodzietnych oraz samotnie wychowujących dzieci.

Pieniądze trafią do szukających zatrudnienia nie tylko poprzez zasiłki. Finansowanie można będzie także otrzymać w ramach pożyczki edukacyjnej , którą można przeznaczyć na szkolenia, studia podyplomowe, programy certyfikacji etc. Kwota to nawet czterokrotność średniego wynagrodzenia.

Urzędy będą dopłacać także pracodawcom zatrudniającym osoby powyżej 50 roku życia – mowa o pokryciu 50 proc. wynagrodzenia . Bezrobotni opiekunowie niepełnosprawnych dzieci będą zaś otrzymywać refundację opieki nad dzieckiem do ukończenia przez nie 18 roku życia.

Rząd ogłosił dużą likwidację. Jest zaskakujące oświadczenie. Nieoficjalnie: Poszło o Brzoskę
W tej sytuacji możesz odmówić pracy, a pensję i tak dostaniesz. Zimą pracodawca ma specjalne obowiązki
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski i money.pl. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat