BiznesINFO.pl Finanse Wyjeżdżasz za granicę? Abonament RTV Cię nie ominie, sąd zdecydował
Fot. Pixabay/renateko

Wyjeżdżasz za granicę? Abonament RTV Cię nie ominie, sąd zdecydował

16 sierpnia 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kabot

Abonament RTV to kontrowersyjna opłata, która jest obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radiowych. Sąd ostatnio wydał zaskakujący wyrok, zgodnie z którym wyjazd za granicę nie zwalnia z opłaty. Serwis forsal.pl przytacza sytuację pewnego małżeństwa, które wyjechało z kraju i zabrali ze sobą telewizor, ale przestali płacić abonament RTV. Decyzja sądu będzie niemałym zdziwieniem dla wielu osób.

Wyjechała za granicę i nie płaciła abonamentu RTV. Komornik zajął jej konto

Jak opisuje portal forsal.pl, pewna kobieta wraz z mężem wyjechała na kilka lat do Belgii. Małżeństwo do innego kraju zabrało ze sobą telewizor, ale przestali płacić abonament RTV. Później okazało się, że komornik zajął jej konto przez to, że nie uiszczała opłaty. Wszystko dlatego, że przed wyjazdem z kraju nie wyrejestrowała swojego odbiornika. Serwis podaje, że poprosiła ona swojego syna, by dopełnił niezbędnych formalności, ale nie posiada dokumentu, który by potwierdził jej słowa.

Rolnicy pracują ciężej niż inni? Chcą wyższych emerytur i obniżki wieku emerytalnego

Wyjeżdżasz za granicę? Abonament RTV Cię nie ominie

Sąd zajął się sprawą kobiety, która po wyjeździe za granicę nie płaciła abonamentu RTV. Zgodnie z wyrokiem, zajęcie konta przez komornika było słuszne. To dlatego, że według polskiego prawa, wykazanie pobytu za granicą nie jest powodem do zwolnienia z opłaty abonamentowej. Konieczne jest bowiem wyrejestrowanie odbiornika.

Strona skarżąca w przypadku zaprzestania używania odbiorników telewizyjnych czy też odbiornika radiowego winna dopełnić w placówce pocztowej formalności związane z wyrejestrowaniem odbiorników - brzmi fragment wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego SA w Gliwicach.

Abonament RTV wzbudza wiele kontrowersji

Abonament RTV to opłata, którą powinni uiszczać wszyscy posiadacze odbiorników radiowych i telewizyjnych. Ten obowiązek od wielu lat wzbudza wiele kontrowersji wśród polskiego społeczeństwa. Spora część Polaków go unika.

Abonament RTV należy zapłacić do 25. dnia każdego miesiąca . Jeżeli chodzi o aktualne stawki, to za samo radio należy zapłacić 8,70 zł miesięcznie. Za telewizor lub radio i telewizor trzeba zapłacić natomiast 27,30 zł co miesiąc.

Darowizny od rodziców pod lupą fiskusa. Pamiętaj o tym, by uniknąć podatku
Ruszają masowe kontrole. Tusk bierze na celownik Imperium Rydzyka
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kabot

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką psychologii na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. W wolnym czasie lubię czytać książki i oglądać filmy związane z tematyką kryminalną.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie