Zastrzeż numer PESEL! Resort wydał pilny komunikat, przestrzega przed ”haczykiem”
Z początkiem czerwca Polacy zyskali nowe zabezpieczenie dla swoich danych i pieniędzy. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji przypomina i zachęca do zastrzeżenia numeru PESEL. Przypomina jednak o ważnej komplikacji. Wszyscy muszą o tym pamiętać, zwłaszcza przed wizytą w banku.
Ministerstwo apeluje: zastrzeż numer PESEL!
W czwartek, 25 lipca,
Ministerstwo Cyfryzacji
wydało komunikat
w sprawie zastrzeżenia numeru PESEL
. Resort niezmiennie zachęca Polaków do skorzystania z tej możliwości. Cały proces jest szybki i łatwy, a jednocześnie nie blokuje nam korzystania z własnego PESELu np. przy okazji rejestracji do lekarza. Aby zastrzec numer PESEL wystarczy skorzystać z portalu gov.pl lub aplikacji mObywatel. Takie działanie
pozwoli nam zwiększyć bezpieczeństwo naszych danych. Jest jednak jeden ”haczyk”.
Czy można cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?
Oczywiście, zastrzeżenie numeru PESEL nie jest nieodwracalne . PESEL będziemy musieli ”odblokować” jeśli zdecydujemy się wziąć pożyczkę, zrobić zakupy na raty czy wypłacić większą kwotę z konta bankowego . Takie zamieszanie to z pewnością niewielka cena za pewność, że nikt inny nie weźmie na nas kredytu. Warto jednak pamiętać, że cofnięcie zastrzeżenia, jak i jego wznowienie, wymaga czasu , i to od 30 minut do nawet 12 godzin. Na skorzystanie z PESELu warto się więc przygotować, a po dokonaniu transakcji — ponownie zabezpieczyć numer.
Dlaczego PESEL nie może zostać odblokowany od razu?
Istnieje ku temu bardzo ważny powód.
Ministerstwo wyjaśnia ”system dla Ani i Marcina”
Tłumacząc powód, dla którego cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL jest czasochłonne, resort przytoczył przykładową sytuację małżeństwa, Ani i Marcina . Oboje skorzystali z możliwości zastrzeżenia swoich danych, później jednak, kiedy chcieli wykorzystać pełnię możliwości numeru PESEL, musieli wykazać się cierpliwością.
W pierwszej sytuacji opisanej przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ania musiała zaczekać na możliwość ponownego zastrzeżenia numeru. Taka przerwa to niezbędne zabezpieczenie przed nadużyciami, np. przed próbą uniknięcia spłaty kredytu . W drugim przypadku Marcin musiał zaczekać na odblokowanie numeru PESEL, by wypłacić z banku niemal 13 tys. złotych. Powód? Czas oczekiwania na odblokowania PESELu to z kolei bariera przed oszustwem ”na wnuczka” . Kilka godzin wystarczy nam, by przemyśleć decyzję o wypłacie pieniędzy. Dzięki temu mamy możliwość zweryfikowania sytuacji w razie ”prośby o pożyczkę”, nie zadziałamy też pod wpływem emocji.