BiznesINFO.pl Finanse Zastrzeż numer PESEL! Resort wydał pilny komunikat, przestrzega przed ”haczykiem”
Fot. Pixabay/rupixen

Zastrzeż numer PESEL! Resort wydał pilny komunikat, przestrzega przed ”haczykiem”

26 lipca 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Z początkiem czerwca Polacy zyskali nowe zabezpieczenie dla swoich danych i pieniędzy. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji przypomina i zachęca do zastrzeżenia numeru PESEL. Przypomina jednak o ważnej komplikacji. Wszyscy muszą o tym pamiętać, zwłaszcza przed wizytą w banku.

Ministerstwo apeluje: zastrzeż numer PESEL!

W czwartek, 25 lipca, Ministerstwo Cyfryzacji wydało komunikat w sprawie zastrzeżenia numeru PESEL . Resort niezmiennie zachęca Polaków do skorzystania z tej możliwości. Cały proces jest szybki i łatwy, a jednocześnie nie blokuje nam korzystania z własnego PESELu np. przy okazji rejestracji do lekarza. Aby zastrzec numer PESEL wystarczy skorzystać z portalu gov.pl lub aplikacji mObywatel. Takie działanie pozwoli nam zwiększyć bezpieczeństwo naszych danych. Jest jednak jeden ”haczyk”.

Niemal 1800 złotych miesięcznie dla seniorów, ale nie emerytów. ZUS wypłaci świadczenie ochronne

Czy można cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?

Oczywiście, zastrzeżenie numeru PESEL nie jest nieodwracalne . PESEL będziemy musieli ”odblokować” jeśli zdecydujemy się wziąć pożyczkę, zrobić zakupy na raty czy wypłacić większą kwotę z konta bankowego . Takie zamieszanie to z pewnością niewielka cena za pewność, że nikt inny nie weźmie na nas kredytu. Warto jednak pamiętać, że cofnięcie zastrzeżenia, jak i jego wznowienie, wymaga czasu , i to od 30 minut do nawet 12 godzin. Na skorzystanie z PESELu warto się więc przygotować, a po dokonaniu transakcji — ponownie zabezpieczyć numer.

Dlaczego PESEL nie może zostać odblokowany od razu? Istnieje ku temu bardzo ważny powód.

Ministerstwo wyjaśnia ”system dla Ani i Marcina”

Tłumacząc powód, dla którego cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL jest czasochłonne, resort przytoczył przykładową sytuację małżeństwa, Ani i Marcina . Oboje skorzystali z możliwości zastrzeżenia swoich danych, później jednak, kiedy chcieli wykorzystać pełnię możliwości numeru PESEL, musieli wykazać się cierpliwością.

W pierwszej sytuacji opisanej przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ania musiała zaczekać na możliwość ponownego zastrzeżenia numeru. Taka przerwa to niezbędne zabezpieczenie przed nadużyciami, np. przed próbą uniknięcia spłaty kredytu . W drugim przypadku Marcin musiał zaczekać na odblokowanie numeru PESEL, by wypłacić z banku niemal 13 tys. złotych. Powód? Czas oczekiwania na odblokowania PESELu to z kolei bariera przed oszustwem ”na wnuczka” . Kilka godzin wystarczy nam, by przemyśleć decyzję o wypłacie pieniędzy. Dzięki temu mamy możliwość zweryfikowania sytuacji w razie ”prośby o pożyczkę”, nie zadziałamy też pod wpływem emocji.

Tego nie tknie nawet komornik. Te pieniądze na koncie są nie do ruszenia
Skarbówka śledzi przelewy. Pod lupą nawet darowizny od najbliższej rodziny
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie