Zbliża się wypłata 14. emerytury. Bez tego dokumentu nie dostaniesz świadczenia
14. emerytura już niebawem trafi do seniorów. Niektórzy z nich dostaną dodatkowe pieniądze jeszcze w sierpniu. Czternastka zostanie przekazana na konta beneficjentów lub przekazem pocztowym. W przypadku tej drugiej grupy, konieczne może być pokazanie jednego dokumentu. Jeśli tego nie zrobią, nie dostaną świadczenia. Przedstawiamy szczegóły.
Wypłata 14. emerytury coraz bliżej
13. i 14. emerytura to dodatkowe świadczenia, które są wypłacane polskim seniorom. Jeśli chodzi o trzynastkę, to trafiła na konta beneficjentów już jakiś czas temu. Czternasta emerytura natomiast zostanie przyznana wraz z podstawowymi świadczeniami we wrześniu.
Okazuje się, że spora część emerytów dostanie dodatkową wypłatę jeszcze pod koniec sierpnia. Warto wspomnieć, że ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia w stałych terminach. Jeśli jednak data wypłaty przypada na dzień wolny, to pieniądze są przekazywane wcześniej. 1 września to niedziela, więc pierwsze czternastki zostaną wypłacone w piątek, 30 sierpnia.
Tyle wyniesie 14. emerytura w 2024 r.
Co istotne, 14. emerytura jest wypłacana automatycznie. Oznacza to, że emeryci i renciści nie muszą składać żadnego dodatkowego wniosku, by ZUS przyznał im dodatek. Jeśli chodzi o wysokość czternastej emerytury, to standardowo jest wypłacana w wysokości świadczenia minimalnego.
Istnieje możliwość podwyższenia dodatku, z której skorzystano w ubiegłym roku. Tym razem jednak beneficjenci otrzymają 1780,96 zł brutto . Nie dla wszystkich jednak będzie wynosiło tyle samo. To dlatego, że pełna kwota należy się tylko tym, których świadczenia podstawowe nie przekraczają 2900 zł. Jeśli ktoś otrzymuje wyższe wypłaty, to 14. emerytura zostanie zmniejszona “złotówka za złotówkę”.
Emeryci muszą pokazać ten dokument
Zdecydowana większość emerytów otrzymuje swoje świadczenia w formie przelewu na konto bakowe. Sporo osób jednak wciąż woli dostawać pieniądze przekazem pocztowym. Zgodnie z przepisami, listonosz wręczający wypłaty, ma prawo do wylegitymowania beneficjenta w celu potwierdzenia jego tożsamości.
Oczywiście taka sama zasada będzie obowiązywała podczas wrześniowych wypłat czternastej emerytury. Jeśli wówczas listonosz będzie chciał sprawdzić tożsamość emeryta, wystarczy pokazać dowód osobisty . Dzięki temu pocztowiec będzie miał możliwość zweryfikowania danych, takich jak imię i nazwisko, numer dowodu osobistego oraz PESEL.
Warto wspomnieć, że listonosz ma prawo do sprawdzenia dokumentu tożsamości podczas wydawania pieniędzy, ale w niektórych przypadkach nie musi tego robić. Chodzi tu o sytuacje, gdy na przykład nadawcą jest urząd i pocztowiec zna adresata.