BiznesINFO.pl Technologie Zgubiłeś smartfon z mObywatelem? Ministerstwo wyjaśnia, co musisz zrobić
Fot. materiały własne

Zgubiłeś smartfon z mObywatelem? Ministerstwo wyjaśnia, co musisz zrobić

9 maja 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Aplikacja mObywatel to jeden z najważniejszych elementów polskiej cyfryzacji, który znalazł duże uznanie wśród Polaków. Na co dzień korzystają z niego miliony użytkowników, do programu dodawane są systematycznie nowe funkcje. Ale co zrobić, gdy smartfon z zainstalowanym mObywatel przepadnie?

Zagubiony smartfon z mObywatelem - co robić?

Zagubienie czy kradzież smartfonu to zawsze duże zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa . Zainstalowana aplikacja mObywatel stwarza znalazcom czy złodziejom nowe możliwości, choć oczywiście należy pamiętać, że jest ona chroniona osobnym kodem lub biometrią . Prawdopodobieństwo, że ktoś będzie w stanie odblokować aplikację, jest niskie, ale nie zerowe.

Wystarczy, że przed kradzieżą złodziej podpatrzy wpisywane PIN-y, by dotrzeć do bardzo wrażliwych informacji i dostęp do usług publicznych, z których może korzystać w imieniu okradzionego. Może także próbować legitymować się jego dowodem osobistym w wersji elektronicznej. Co zatem zrobić, gdy utracimy smartfon z zainstalowaną aplikacją mObywatel?

Rekordowa liczba wyłudzeń kredytów. Jak zastrzec numer PESEL?

Zgłaszanie utracone smartfonu

Na koncie mObywatela w serwisie X ministerstwo cyfryzacji opublikowało oficjalne zalecenia w tej sprawie. Resort potwierdza, że w razie utraty urządzenia warto poświęcić uwagę także zablokowaniu dostępu do aplikacji. Oczywiście jeśli zdalnie zablokujemy całe urządzenie, to zmieni to niewiele, niemniej warto dmuchać na zimne i powiadomić o kradzieży lub zgubie także administrację mObywatela.

Aby tego dokonać, należy skontaktować się pod numerem telefonicznym  +42 253 54 74 . Tam wystarczy zgłosić incydent, aby w aplikacji mObywatel zainstalowanej na urządzeniu zostały ukryte wszystkie dodane do niej dokumenty. Nie będzie możliwe ich przeglądanie oraz wykorzystanie przez inne osoby.

Metoda alternatywna

Blokada dokumentów w mObywatelu za pośrednictwem infolinii nie jest jedynym sposobem zabezpieczenia aplikacji na skradzionym lub zagubionym urządzeniu. Równie skuteczne, jeśli oczywiście dysponujemy nowy czy zapasowym smartfonem , jest po prostu nowa instalacja i aktywacja na nim programu . mObywatel uniemożliwia korzystanie z dwóch instancji jednocześnie, więc jeśli aktywujemy aplikację na nowym urządzeniu, to na drugim automatycznie zostanie ona zdezaktywowana.

mObywatel nie będzie jak Linux. Kod publiczny tylko częściowo
Duże zmiany w Bank Millenium. Klienci stracą ważną funkcję
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie