BiznesINFO.pl Technologie Ziemia po raz pierwszy otrzymała w ten sposób wiadomość z kosmosu. Nadchodzi rewolucja
Wikimedia Commons / CGP Grey

Ziemia po raz pierwszy otrzymała w ten sposób wiadomość z kosmosu. Nadchodzi rewolucja

23 listopada 2023
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Sukcesem zakończył się ważny test systemu, który już w niedalekiej przyszłości może całkowicie zmienić to, jak komunikujemy się z obiektami w przestrzeni kosmicznej, także tej relatywnie odległej. NASA dowiodła, że z powodzeniem można nawiązać kontakt z miejscami oddalonymi o dziesiątki milionów kilometrów, wykorzystując w tym celu nie radio, lecz światło.

DSOC – komunikacja laserowa zamiast radia

NASA poinformowała o sukcesie trwających testów nowego sposobu na komunikację z obiektami umieszczonymi w kosmosie. System Deep Space Optical Communications (DSOC) zamiast fal radiowych wykorzystuje laser . Po raz pierwszy udało się w ten sposób nawiązać komunikacje z obiektem, który znajduje się znacznie dalej niż Księżyc, a w dodatku wciąż się oddala.

Z użyciem DSOC, który wykorzystuje laser w zakresie bliskim podczerwieni, udało się skontaktować statek z Psyche z teleskopem Hale znajdującym będącym częścią obserwatorium w hrabstwie San Diego w Kalifornii. Dystans dzielący statek i teleskop w momencie transmisji wynosił niecałe 16 mln km , czyli około 40 razy więcej niż średnia odległość pomiędzy Ziemią a Księżycem.

Starship, największa rakieta w historii, wystartowała. Nie wszystko poszło zgodnie z planem

16 mln kilometrów w 50 sekund

Test przeprowadzono 14 listopada. Co prawda już wcześniej dowiedziono skuteczności DSOC, niemniej odbywało się to znacznie krótsze odległości, które nie wymagały tak skomplikowanych operacji, jak w przypadku wysłania danych na Psyche. Dane zakodowane w wiązce światła dotarły do statku po około 50 sekundach , następnie statek odesłał komunikat na Ziemię.

Komunikacja z odległymi statkami, sondami czy stacjami z użyciem lasera w wielu aspektach ma znaczącą przewagę nad modelem bazującym na falach radiowych. Zasadniczą jest ta wynikająca z wykorzystania w optyce krótszych fal, dzięki czemu w tym samym zakresie czasowym można wysłać od 10 do 100 razy więcej informacji , niż w przypadku fal radiowych.

Co dalej z DSOC?

Udany test z połowy listopada to zaledwie kolejny etap w rozwoju komunikacji laserowej z odległymi obiektami. Będzie on ponawiany w miarę zbliżania się statku Psyche do celu swojej podroży . Jest nim asteroida o tej samej nazwie, znajdująca się w pasie pomiędzy Marsem i Jowiszem, gdzie statek ma dotrzeć w 2029 roku.

Źródło: NASA/space.com

NASA opublikowała nową aplikację. To gratka dla każdego amatora patrzenia w niebo
Polskie firmy za kilka dni wyślą w kosmos satelitę. „Zupełnie nowy obszar eksploatacji”
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie