BiznesINFO.pl Polska i Świat CBA w Polsacie i TVP. Wielkie szkody majątkowe z czasów PiS
fot. Arkadiusz Ziolek, East News

CBA w Polsacie i TVP. Wielkie szkody majątkowe z czasów PiS

7 listopada 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Funkcjonariusze CBA na zlecenie prokuratury weszli do siedziby Polsatu, gdzie poprosili o wydanie dokumentów – informuje Onet. „Gazeta Wyborcza” równolegle donosi, że CBA pojawiło się również w centrali Telewizji Polskiej. Przedmiotem zainteresowania śledczych mają być umowy zawarte pomiędzy Polsatem a TVP podczas rządów PiS. Sprawa ma związek z meczami reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Szkoda majątkowa wielkich rozmiarów

Jak podaje Onet, prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie sprzedaży sublicencji na transmisje meczów z udziałem piłkarskiej reprezentacji Polski. Postępowanie dotyczy niedopełnienia obowiązków i nadużycia uprawnień przez ludzi, którzy w czasie rządów PiS kierowały telewizją publi czną.

Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Krośnie. Prok. Marta Kolendowska-Matejczuk poinformowała, że rezultatem działań ówczesnych władz TVP z Jackiem Kurskim na czele, były szkody majątkowe o wielkich rozmiarach poniesione przez publicznego nadawcę .

Trwają czynności, w tym w zakresie zabezpieczenia dokumentacji, w śledztwie wszczętym w dniu 29 kwietnia 2024 r. przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie — a następnie przekazanym w dniu 13 września 2024 r. do dalszego prowadzenia Prokuraturze Okręgowej w Krośnie — w sprawie działania na szkodę Telewizji Polskiej S.A., a to: niedopełnienia obowiązków i nadużycia uprawnień przez osoby obowiązane na mocy przepisów prawa do zajmowania się sprawami majątkowymi podmiotu Telewizji Polskiej S.A. poprzez brak dbałości o majątek spółki, w związku z wyrażeniem zgody i zawarciem z Telewizją Polsat sp. z o.o. umowy o sublicencji na realizację transmisji wydarzeń sportowych, czym wyrządzono Telewizji Polskiej S.A. szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, tj. o czyn z art. 296 §1 i § 3 k.k. i inne – poinformowała Kolendowska-Matejczuk z krośnieńskiej prokuratury.

Pracodawca zwleka z wypłatą? Wkrótce zapłaci za to 50 tys. zł grzywny

Umowy pod lupą prokuratury

Według informacji Onetu prokuratura w szczególności interesuje się umowami z 2018 i 2021 roku, które zwarte zostały pomiędzy Polsatem a TVP. Telewizja publiczna pod kierownictwem Jacka Kurskiego miała wówczas udzielić Polsatowi sublicencji na transmisje wydarzeń sportowych, do których wcześniej kupiła drogie prawa. W efekcie stacja Zygmunta Solorza mogła prowadzić transmisje meczów reprezentacji Polski jednocześnie z TVP.

Polsat zapłacił gotówką i jednocześnie sprzedał TVP sublicencję na realizację transmisji rozgrywek piłkarskich reprezentacji Polski mężczyzn w piłce nożnej w ramach rozgrywek Eliminacji do Mistrzostw Świata 2022 w Katarze, meczów towarzyskich rozgrywanych w marcu i listopadzie 2022 roku w ramach scentralizowanego systemu UEFA, Ligi Narodów UEFA, Eliminacji do Mistrzostw Europy UEFA 2024 roku oraz wszystkich innych oficjalnych meczów reprezentacji Polski mężczyzn rozgrywanych do dnia 31.12.2023 r., w zamian za rażąco zaniżone wynagrodzenie – czytamy w Onecie.

Polsat przekazał dokumenty CBA

Zawiadomienie do prokuratury złożył w tej sprawie Daniel Gorgosz pełniący funkcję likwidatora TVP . Wiele wskazuje bowiem na to, że w wyniku zawarcia tych umów TVP mogła stracić ogromne pieniądze. Art. 296 §1 i § 3 k.k., o którym mówiła prok. Marta Kolendowska-Matejczuk z Prokuratury Okręgowej w Krośnie świadczy o tym, że potencjalne szkody wynoszą z pewnością więcej, niż jeden milion zł.

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez serwis wynika, że w sierpniu 2021 roku wewnętrzna jednostka kontrolna TVP odradzała zawarcie umowy z Polsatem ze względu na „brak uzasadnienia ekonomicznego”. Mimo to, umowę podpisano. Polsat poinformował tymczasem, że w siedzibie stacji pojawiło się troje funkcjonariuszy CBA, a dokumentacja, o którą prosili, została im wydana.

CNN: Trump wygrał wybory. „Wiatr historii wieje jeszcze mocniej”
Wybory w USA. Na stacjach benzynowych widać "efekt Trumpa"
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie