BiznesINFO.pl Polska i Świat Ceny kawy mocno w górę. Tak drogo nie było od 50 lat
Fot. Pixabay/Alexas_Fotos

Ceny kawy mocno w górę. Tak drogo nie było od 50 lat

28 listopada 2024
Autor tekstu: Sebastian Mikiel

Uwielbiana przez miliony Polaków kawa może wkrótce stać się towarem luksusowym. Ceny ziaren wzrosły na światowych rynkach do poziomów niespotykanych od niemal pół wieku. Co powoduje te zmiany i jak wpłyną one na nasze portfele? Odpowiedź zaskakuje.

Ceny kawy najwyższe od 1977 roku

Ceny kawy od kilku miesięcy notują dynamiczne wzrosty, które mogą odbić się na kieszeniach konsumentów. Na światowych giełdach notowania arabiki – jednego z najpopularniejszych gatunków kawy – wzrosły w 2024 roku o blisko 70% , osiągając najwyższy poziom od 1977 roku. Również tańszy gatunek robusta bije rekordy, co ma kluczowe znaczenie, ponieważ to z niego powstaje wiele popularnych mieszanek i kaw rozpuszczalnych.

Według analityków przyczyną podwyżek są zakłócenia w krajach produkujących najwięcej kawy . W Brazylii, która odpowiada za około jedną trzecią światowej produkcji, wystąpiły jednocześnie dwa poważne zjawiska: rekordowa susza i rozległe pożary upraw. Dodatkowo Wietnam, drugi największy producent kawy na świecie, zmaga się z falami upałów i długotrwałym brakiem opadów, co znacząco wpłynęło na wielkość zbiorów robusty.

To jasne i oczywiste, że to będzie miało znaczący wpływ na klientów. Duże koncerny przerzucą wyższe koszty na konsumentów - podkreśla John Plassard, analityk z banku Mirabaud dla agencji AFP

PGG zaskakuje na Black Week. Węgiel w obniżonych cenach, ale trzeba się spieszyć
Tyle zapłacimy za prąd w 2025 r. Sejm zdecydował ws. mrożenia cen

Mniejsze opakowania, wyższe ceny – strategia producentów

Producenci kawy już reagują na pogarszającą się sytuację. Największy światowy koncern kawowy, Nestlé, zapowiedział zmniejszenie pojemności opakowań przy jednoczesnym podnoszeniu cen. To strategia, którą eksperci nazywają „downsizingiem”. Konsument zyska mniej produktu za wyższą cenę, a firmy zminimalizują wpływ rosnących kosztów surowców.

Nie bez znaczenia pozostają także inne czynniki ekonomiczne. Zakłócenia transportowe , takie jak problemy z przeprawami przez Morze Czerwone, oraz nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące przeciwdziałania wylesianiu, wpływają na globalny rynek kawy. Regulacje te ograniczą import ziaren z regionów niespełniających wymogów środowiskowych, co dodatkowo może podnieść ceny detaliczne.

Kawa luksusem? Polacy zmierzą się z wyzwaniem

Rosnące ceny kawy to wyzwanie szczególnie dla tych, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez porannej filiżanki ulubionego napoju. Eksperci przewidują, że wielu konsumentów może zmienić swoje przyzwyczajenia, szukając tańszych alternatyw lub ograniczając spożycie kawy.

Zjawisko to wpisuje się w szerszy trend, w którym produkty codziennego użytku stają się coraz droższe , nie tylko ze względu na zmiany klimatyczne i kryzysy logistyczne, ale również przez politykę globalnych koncernów. Dla Polaków, którzy w ostatnich latach wydają coraz więcej na produkty spożywcze, wzrost cen kawy może być kolejnym dotkliwym obciążeniem dla domowego budżetu.

Czy kawa rzeczywiście stanie się dobrem luksusowym? Wszystko wskazuje na to, że odpowiedź na to pytanie zależy od sytuacji klimatycznej, polityki handlowej oraz globalnej gospodarki. Jedno jest pewne – z każdą filiżanką tego napoju Polacy będą coraz bardziej odczuwali gorzki smak rosnących cen.

Zmiany klimatyczne, problemy transportowe i decyzje producentów wywołały kryzys na rynku kawy, którego skutki mogą być długotrwałe. Rosnące ceny zmuszają do refleksji nad przyszłością tego popularnego napoju, który dla wielu może wkrótce stać się nieosiągalny. Jak pokazują ostatnie miesiące, nawet najprostsze przyjemności mają swoją cenę – i ta cena właśnie gwałtownie wzrosła.

Tak naprawdę wygląda kontrola abonamentu RTV. Polacy powinni o tym wiedzieć
ZUS podnosi poprzeczkę. Więcej kar, mimo że mniej kontroli. Tak sprawdzają pracowników
Obserwuj nas w
autor
Sebastian Mikiel
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat