Elektroniczny dowód chwycił. Korzysta z niego już ponad 8 mln Polaków
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że mDowód w aplikacji mObywatel ma już ponad 8 milionów użytkowników. „To pokazuje, że chcemy i potrafimy korzystać z nowych technologii, które podnoszą standardy bezpieczeństwa i usprawniają codzienne życie” – ocenił Krzysztof Gawkowski.
Dowód tożsamości już od 13 lat
Z mDowodu za pośrednictwem rządowej aplikacji mobilnej mObywatel korzysta już ponad 8 milionów Polaków. Jak czytamy na stronie ministerstwa, mDowód w aplikacji mObywatel nie jest dowodem osobistym. To odrębny elektroniczny dokument tożsamości z inną serią, numerem i terminem ważności niż tradycyjny dowód. Jest to duże ułatwienie, które pozwala potwierdzać tożsamość w bezpieczny i wygodny sposób za pomocą telefonu.
Z mDowodu w aplikacji mObywatel może skorzystać każdy, kto ma:
● ukończone 13 lat,
● ważny dowód osobisty,
● profil zaufany (lub inny akceptowalny środek identyfikacji, na przykład bankowość elektroniczną),
● smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 7.0. (lub nowszej) lub z systemem iOS 15 (lub wyższym).
Tradycyjny dowód osobisty jest potrzebny tylko w dwóch sytuacjach: gdy wyjeżdżamy za granicę oraz gdy składamy wniosek o dowód osobisty.
Pobrania odzwierciedlają obraz społeczny
Cyfrowy mDowód to jedna z najważniejszych usług, które oferuje aplikacja mObywatel 2.0 . Jest ona całkowicie bezpłatna, a pobrano ja już 16 milionów razy. Warto pamiętać, że mDowód to nie to samo, co elektroniczny dowód osobisty. O ile ten pierwszy zawarty jest w aplikacji, drugi to plastikowy dokument z wbudowanym chipem, jaki zazwyczaj nosimy w portfelu.
Jak podkreśla minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, fakt tak dużej i wciąż rosnącej popularności mDowodu, to dowód postępu jaki zachodzi w polskim społeczeństwie.
mDowód to nie tylko wygodne rozwiązanie, lecz także istotny krok w stronę budowania nowoczesnego, cyfrowego społeczeństwa. To, że już 8 milionów Polek i Polaków korzysta z mDowodu, pokazuje, że chcemy i potrafimy korzystać z nowych technologii, które podnoszą standardy bezpieczeństwa i usprawniają codzienne życie. Naszym celem jest, aby cyfrowa tożsamość była tak samo powszechna, jak fizyczne dokumenty i cieszę się, że coraz więcej Polaków docenia to rozwiązanie – powiedział Gawkowski.
Inne funkcje mObywatela
Poza mDowodem plikacja mObywatel 2.0 zapewnia też dostęp do tymczasowego prawa jazdy , które w dodatku jest ważne natychmiast po zdaniu egzaminu, a przed odebraniem fizycznego dokumentu.
Dzięki niej można również zastrzec sobie numer PESEL, a także logować się do większości usług publicznych , podpisywać dokumenty oraz składać wnioski do instytucji państwowych. Od niedawna za jej pośrednictwem można również zgłaszać naruszenia środowiskowe. Dzięki ostatniej aktualizacji właściciele samochodów zyskali łatwy dostęp do informacji o badaniach technicznych pojazdu, w tym także przypomnienia push.
W przygotowaniu jest także zupełnie nowy moduł aplikacji – mStłuczka . To wyczekiwana funkcja, która w szybki i bezpieczny sposób pozwoli załatwić wszystkie formalności w przypadku kolizji. Pominięte zostaną dotychczasowe formalności, bo dzięki aplikacji wszystkie niezbędne dane i informacje pobrane zostaną z bazy danych. Premiery modułu można się spodziewać na początku 2025 roku.