Gigantyczna liczba zwolnień w służbach. Ministerstwo zapowiada systemowe zmiany
Liczba wakatów w polskich służbach zwraca szczególną uwagę społeczeństwa. Politycy zaczynają alarmować, że ten fakt może rzutować na bezpieczeństwo. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wdraża procedury. Systemowe zmiany mają zachęcić do wstąpienia do służb.
Liczba wakatów w służbach jest niepokojąca
Media obiegają kolejne niepokojące komunikaty dotyczące olbrzymiej liczby wakatów w polskich służbach . Te informacje zdaniem posłanki Prawa i Sprawiedliwości mają być zauważalne nawet dla obywateli, a “brak ukompletowania stanu etatowego formacji przekłada się na obniżone bezpieczeństwo ludzi i mienia” , czytamy w interpelacji poselskiej.
Najgorzej jest w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości, gdzie nieobsadzonych jest blisko połowa stanowisk. W służbie kontrterrorystycznej brakuje blisko 20 proc. funkcjonariuszy. W Akademii Policji w Szczytnie i w służbie śledczej brakuje kilkunastu procent stanu. Podobnie jest w policyjnej służbie prewencji - opisała posłanka Agnieszka Ścigaj.
O wakatach w służbach w różnych częściach kraju słyszymy od dłuższego czasu. W marcu 2024 roku Michał Domaradzki, dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, przekazał w rozmowie z TVN24, że w stołecznej policji brakuje 1,6 tysiąca funkcjonariuszy, natomiast w całym w garnizonie warszawskim jest nawet 2,5 tysiąca wakatów .
Znane są powody takiego stanu rzeczy , Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało plan. Zmiany mają być systemowe.
Gigantyczne zwolnienia w służbach
Interpelacja posłanki Prawa i Sprawiedliwości doczekała się odpowiedzi ze strony Czesława Mroczka z MSWiA. Przekazał on, że liczba wakatów w służbach mundurowych ma silny związek z faktem, że w 2023 roku wielu funkcjonariuszy odeszło .
Stan kadr służb resortu spraw wewnętrznych i administracji w 2023 r. doświadczył niespotykanej w dotychczasowej historii liczby zwolnień ze służby, co przyczyniło się do niskiego ukompletowania stanu kadr w 2024 roku - czytamy.
W dalszej części dokumentu znajdujemy informację, że w samym 2023 roku ze służby zwolnionych zostało 12 430 funkcjonariuszy, w tym:
- w Policji – 9 458,
- w Straży Granicznej (SG) - 1 338,
- w Państwowej Straży Pożarnej – 1 444,
- w Służbie Ochrony Państwa – 190.
Największa liczba odejść ze służby przypadła na dwa pierwsze miesiące 2023 r.
Wiele wskazuje na to, że przyjęcie nowych funkcjonariuszy nie jest najłatwiejszym zadaniem. Absolwenci warszawskich szkół mundurowych rzadko rozpoczynają pracę w służbach .
Tylko cztery procent absolwentów klas mundurowych finalnie trafia do służb mundurowych. Trwają prace, aby maksymalnie ten potencjał wykorzystać. Bo czasy, kiedy do policji było kilkanaście osób na jedno miejsce, nie są aktualne - mówił dla TVN24 dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.
Aby zmienić stan rzeczy, wprowadzone zostaną duże zmiany . Czesław Mroczek z MSWiA opisał je w odpowiedzi na interpelację poselską.
Zobacz: Możesz pracować na chorobowym. W tych przypadkach ZUS nie ma się do czego przyczepić
Ministerstwo zapowiada zmiany
Z odpowiedzi na interpelację posłanki Agnieszki Ścigaj wynika, że już po zmianie rządu podjęto pilne prace, które mają na celu odwrócić trend i zredukować liczbę wakatów do minimum , nacisk zostanie położony szczególnie na funkcjonariuszy Policji, a także Straży Granicznej. Aby to doszło do skutku, zaczęto już wprowadzać konieczne zmiany w prawie .
Czesław Mroczek podkreślił, że jednym z takich dokumentów jest ustawa z dnia 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej .
Dla absolwentów działających w liceach i technikach oddziałów o profilu mundurowym zostały stworzone dogodne warunki postępowania kwalifikacyjnego do Policji oraz SG tak, aby było ono dla nich możliwie najkrótsze i preferencyjne. Regulacje obejmujące kandydatów-absolwentów szkół ponadpodstawowych, kończących klasy o profilu mundurowym, pozwalają na skrócenie postępowania kwalifikacyjnego - czytamy.
Ustawa wprowadziła również zmiany w Prawie oświatowym , umożliwiając utworzenie oddziałów o profilu mundurowym w szkołach , a także w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych, dając prawo ministrowi do wspierania oddziałów za pomocą dotacji. Przewidziano także ułatwienie byłym funkcjonariuszom ścieżki powrotu do zawodu, a także umożliwienie przyjmowania kandydatów do służby kontraktowej w Policji i SG .
Czesław Mroczek dodaje, że wszystkie rozwiązania mają charakter systemowy, a celem jest przede wszystkim osiągnięcie za ich pośrednictwem wyższego stopnia profesjonalizacji Policji i Straży Granicznej .