BiznesINFO.pl Finanse Ile zarobisz po powrocie z L4? Wynagrodzenie i zasiłek chorobowy
Fot. Pixabay/Canva, ArturLuczka

Ile zarobisz po powrocie z L4? Wynagrodzenie i zasiłek chorobowy

29 lipca 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Komu przysługuje wynagrodzenie chorobowe? Kiedy wypłacany jest zasiłek? Ile wynosi pensja za okres choroby? Wielu pracowników przed pójściem na L4 zadaje sobie te pytania. Sprawdziliśmy wszystkie najważniejsze zasady. Zdradzamy też, w jaki sposób ustalić wysokość wynagrodzenia.

Komu przysługuje wypłata na L4?

Każdemu z nas, niezależnie od branży, w której pracujemy i zajmowanego stanowiska, zdarza się czasem zachorować. Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie przyjść do pracy, w większości przypadków za ten okres przysługuje nam wynagrodzenie — oczywiście pod warunkiem, że otrzymaliśmy odpowiednie zaświadczenie od lekarza i jesteśmy zatrudnieni w ramach umowy o pracę. Osoby na zleceniu nie mają już tego przywileju.

Poza odpowiednią umową, pracownicy muszą spełnić również cały szereg warunków , a i wtedy ich wynagrodzenie będzie niższe niż to wypłacane zazwyczaj. Jest jednak kilka przypadków, kiedy pensja w okresie choroby będzie taka sama jak podstawowa wypłata .

Prezydent spoliczkował dziecko, które nie ucałowało mu dłoni. Następnie zaczął grozić wojną

Jak działa wynagrodzenie chorobowe?

Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie jest dosyć skomplikowana. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że w czasie choroby otrzymujemy środki z dwóch źródeł: przez pierwsze 33 dni od pracodawcy w ramach wynagrodzenia chorobowego, później zaś z ZUS-u, z tytułu zasiłku chorobowego. W przypadku osób powyżej 50. roku życia, okres ten skraca się do 14 dni, a w przypadku większych firm — wszystkie koszta pokrywane są z kieszeni pracodawcy .

Aby otrzymać wynagrodzenie za czas, kiedy jesteśmy niezdolni do pracy, w pierwszej kolejności musimy jednak przepracować 30 dni w ramach tzw. okresu wyczekiwania . Wyjątek w tej kwestii stanowią osoby, które są niezdolne do pracy z powodu wypadku w pracy lub w drodze do pracy i pracowników posiadających ubezpieczenie chorobowe od co najmniej 10 lat. Okres wyczekiwania nie jest wymagany również w przypadku absolwentów szkół oraz szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu,  a także posłów oraz senatorów, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od końca kadencji.

Ile wynosi wynagrodzenie chorobowe?

W większości przypadków wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy stanowią 80% naszej podstawowej pensji . Kwota ta nie zmienia się, niezależnie od tego, jaki podmiot wypłata pieniądze. W niektórych sytuacjach wysokość wynagrodzenia i zasiłku może się jednak zmienić, np. jeśli poinformujemy pracodawcę o chorobie zbyt późno, to jest po upływie siedmiu dni. Wówczas możemy stracić kolejne 25% pensji.

Przepisy uwzględniają jednak również przypadki, kiedy wypłata za czas choroby wynosi dokładnie tyle, co podstawowe wynagrodzenie . Dotyczy to pracowników , które chorują w czasie ciąży, doświadczył wypadku w drodze do pracy, poddają się zabiegom lub badaniom lekarskim w celu pobrania komórek, tkanek lub narządów.

Setki pracowników na bruk? Amerykańskiego giganta z Płocka zastąpi biznesmen ze Zgierza
Emerytura nie wystarcza do pierwszego. Coraz więcej seniorów musi pracować
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie