Kierowcy tłumnie ruszą na stacje benzynowe. "Ryzyko pozostaje minimalne"
Analitycy rynkowi podtrzymują: od początku wakacji utrzymuje się spadkowy trend cen na stacjach benzynowych w całej Polsce. Na przełomie lipca i sierpnia sytuacja ma się nie zmieniać, a ceny pozostać niższe w skali miesięcznej, jak rocznej. Ile średnio zapłacimy za benzynę i ile potrwa korzystna sytuacja?
Ceny paliw w Polsce: analitycy wprost, najbliższy tydzień korzystny dla kierowców
Ceny paliw w Polsce pozostają w - delikatnym - trendzie spadkowym od początku wakacji. Eksperci z BM Reflex oceniają, że taka sytuacja wynika wprost ze spadku cen na rynku hurtowym, przez co zyskują klienci jednostkowi.
Średnie ceny benzyny i diesla mogą spadać w przedziale od 3 do 5 groszy na litrze - czytamy w raporcie.
Taka sytuacja ma się utrzymać jeszcze przynajmniej w ostatnim tygodniu przełomu lipca i sierpnia. “ Ryzyko podwyżek cen paliw na stacjach w przyszłym tygodniu (29.07-04.08 - red.) nadal pozostaje minimalne ” - przekonują.
Zobacz tez: Polacy odwracają się od gotówki. "Kartą, czyli telefonem", NBP nie ma złudzeń, co dalej
Spadają średnie ceny paliw
Od początku sezonu wakacyjnego ceny paliw są niższe mdm. (czyli ceny z lipca względem tych z czerwca) średnio o 5 gr/l w przypadku Pb 95 i ON . Autogaz pozostaje na stabilnym poziomie - tańszy o 2 gr/l. Analiza porównawcza w skali rocznej obrazuje dużą zmianę - w lipca 2023 r. za Pb95 płaciliśmy średnoi o 17 gr./l. więcej, niż teraz. Za Pb98 i olej napędowy - więcej o 2 i 8 groszy/l.
Zobacz też: Emerytura nie wystarcza do pierwszego. Coraz więcej seniorów musi pracować
Gdzie najtaniej?
Średnie ceny pali w Polsce, po uwzględnieniu różnicowania pod względem województw, wyglądają następująco (aktualne na stan 28.07.2024 r.).
- Pb95: 6,35 zł/l.,
- Pb98: 7,04 zł/l.,
- ON: 6,35 zł/l.,
- ON+: 6,76 zł/l.,
- Autogaz: 2,62 zł/l.
Statystycznie najtaniej kierowcy zatankują w województwie podlaskim, a najdrożej - w świętokrzyskim, dolnośląskim i opolskim.