Możesz pracować na chorobowym. W tych przypadkach ZUS nie ma się do czego przyczepić
Wielu Polakom wydaje się, że będąc na zwolnieniu chorobowym, nie można pracować. Takie stanowisko zdaje się mieć również ZUS. Od tej zasady są jednak wyjątki, które powodują, że zasiłek nie wyklucza pracy. Nie każda choroba sprawia, że nie można pojąć obowiązków zawodowych. Kto i w jakich przypadkach może na tym skorzystać?
Potrzeba pracy podczas choroby
Zdarzają się przypadki, gdy pracownicy rozważają podejmowanie obowiązków zawodowych, mimo wystawionego zwolnienia lekarskiego. Taka praktyka jest zabroniona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych , który jasno przekazuje, że grozi za to utrata prawa do pobierania świadczenia chorobowego , jeśli ubezpieczony niezdolny do pracy podjął się pracy zarobkowej. Od tej reguły są jednak wyjątki.
Uprzywilejowana grupa osób może korzystać na innych warunkach. Których pracowników to dotyczy?
Niezdolność do pracy a zasiłek chorobowy
Niezdolność do pracy w czasie choroby to jedna z tzw. usprawiedliwionych nieobecności w pracy pracownika. Czasowa niezdolność do pracy może wynikać z choroby, pobytu w szpitalu lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.
Niezdolność do pracy potwierdza wystawione przez ZUS zaświadczenie lekarskie. Wystawia się je również na potrzeby wypłaty zasiłku chorobowego. Najczęściej jego pobieranie wyklucza jakąkolwiek formę podjęcia pracy.
Jeżeli ubezpieczony świadczy pracę, to nie przysługuje mu zasiłek chorobowy, ponieważ za wykonaną pracę pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia - tłumaczy Interii Biznes Wojciech Dąbrówka, Rzecznik Prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Rzecznik ZUS-u przekazał także, że ubezpieczony, wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. Taka osoba będzie również zobligowana do zwrotu świadczeń, które jej nie przysługiwały.
W teorii, w czasie niezdolności od pracy nie można podejmować obowiązków zawodowych i wykorzystywać zwolnienia w sposób niedozwolony. Od zasady niepodejmowania pracy na zwolnieniu są jednak wyjątki.
W tych przypadkach ZUS przewiduje wyjątki
Czas urlopu macierzyńskiego pozwala pracownikowi nie świadczyć pracy na rzecz pracodawcy i pobierać świadczenie z ZUS. Urlop przysługuje ubezpieczonym objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. W czasie macierzyńskiego mogą pracować pracownicy na etacie, którzy jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą. Podczas urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego można założyć i prowadzić działalność gospodarczą. Swobodę prowadzenia działalności reguluje prawo.
Przedsiębiorca ma prawo w tym czasie wystawiać faktury i uzyskiwać przychody, bez ograniczeń, które dotyczą z kolei pracy na umowie o pracę czy umowach cywilnoprawnych. Może pracować i zarabiać, opłacając w tym czasie składkę zdrowotną. Co więcej, zasiłek macierzyński zwalnia przedsiębiorcę z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. W przypadku pobierania zasiłku chorobowego z ZUS nie można podejmować pracy zarobkowej, bo takie zachowanie będzie niosło ryzyko odebrania świadczenia.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie mają prawa do urlopu wypoczynkowego, okolicznościowego czy urlopu bezpłatnego, czyli praw takich, jakie mają zagwarantowane pracownicy etatowi. Ta sytuacja może przeważać na korzyść przedsiębiorcy, na przykład w przypadku pobytu w szpitalu. W takich okolicznościach również będzie mógł pracować dalej.
W przypadku „zwykłych” przypadków choroby, takich jak grypa, czy wirus, przeziębiony przedsiębiorca może udać się do lekarza i uzyskać od niego pomoc. W przypadku, gdy nie nie poprosi o wystawienie zwolnienia lekarskiego, to wciąż będzie mógł bez problemu pracować.