Nie wszyscy muszą płacić abonament RTV. Te osoby są zwolnione z opłaty
Wiadomo już, że w przyszłym roku nadal będziemy zobowiązani do płacenia abonamentu RTV. Najprawdopodobniej nowa ustawa medialna stanowić będzie o finansowaniu TVP i Polskiego Radia z budżetu państwa, jednak na to przyjdzie nam poczekać. Wiemy już także, na jakie zmiany w 2025 r. można liczyć w kwestii zwolnienia z obowiązku opłacania abonamentu.
Abonament RTV zapłacimy także w 2025 r. Zmiany nadejdą później
Abonament płaci się za posiadane urządzenia, które mogą odbierać sygnał Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W teorii także za smartfony, tablety i komputery osobiste. To jednak bez większego znaczenia, bo płacimy wyłącznie za jedno urządzenie - telewizor lub radioodbiornik - w każdym gospodarstwie domowym. W przypadku osób prywatnych uwzględniany jest jeden telewizor i jeden radioodbiornik i nieważne, jak wiele ich sztuk posiadamy, opłata będzie ta sama.
Wysokość abonamentu RTV wynosi obecnie w takiej konfiguracji 327,50 zł w skali roku . Cenę tę można obniżyć, opłacając całość z góry - otrzymujemy wówczas 10-procentową zniżkę, dzięki czemu zapłacimy łącznie 294,90 zł . Wiemy już także, że tyle trzeba będzie płacić za abonament RTV w 2025 r. - rząd nie planuje podwyżek, a w roku 2026 r. najpewniej media publiczne będą już finansowane z budżetu państwa, a to oznacza likwidację abonamentu RTV.
Kto nie musi płacić abonamentu RTV? Lista zwolnionych na 2025 r.
Wiemy już także, że nie dojdzie zmian w systemie zwolnień z obowiązku opłacania abonamentu - w 2025 r. utrzymane zostaną zasady tożsame z tegorocznymi . Oznacza to, że z płacić nie muszą przede wszystkim seniorzy , jednak i tu są wyjątki. Zwolnieni z obowiązku opłacania abonamentu RTV są:
- osoby, które ukończyły 75 rok życia,
- osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.
Ponadto z obowiązku uiszczania opłat abonamentowych są osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej i weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi. Abonamentu RTV nie płacą także zarejestrowani bezrobotni.
Jak korzystać ze zwolnienia z abonamentu RTV? Nie wystarczy spełniać warunków
Co ważne, nie wystarczy tylko spełniać warunków, aby nie płacić abonamentu RTV. Trzeba także udowodnić swoje zwolnienie z obowiązku Poczcie Polskiej , która jest w tym przypadku organem kontroli. Wystarczy przedstawić w oddziale pocztowym odpowiednie oświadczenia wraz z dokumentami, które poświadczą uprawnienia.
W przypadku osób, które ukończyły 75. rok życia, wystarczy dowód osobisty. Emeryci muszą pobrać odpowiednie zaświadczenie z kwotą świadczeń w ZUS-ie lub KRUS-ie, lub na ich stronach internetowych. Problem stanowić będzie sytuacja, w której w ramach renty wdowiej emeryt zdecyduje się na pobieranie świadczeń małżonka zamiast swoich - jak dotąd niezałatana pozostaje luka prawie , która uniemożliwia uzyskanie poświadczenia, co uniemożliwili dalsze korzystanie ze zniżek. Można jednak liczyć, że wkrótce problem zostanie rozwiązany.