BiznesINFO.pl Technologie Nie wszyscy muszą płacić abonament RTV. Te osoby są zwolnione z opłaty
Fot. Unsplash/Jonas Leupe

Nie wszyscy muszą płacić abonament RTV. Te osoby są zwolnione z opłaty

20 października 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Wiadomo już, że w przyszłym roku nadal będziemy zobowiązani do płacenia abonamentu RTV. Najprawdopodobniej nowa ustawa medialna stanowić będzie o finansowaniu TVP i Polskiego Radia z budżetu państwa, jednak na to przyjdzie nam poczekać. Wiemy już także, na jakie zmiany w 2025 r.  można liczyć w kwestii zwolnienia z obowiązku opłacania abonamentu.

Abonament RTV zapłacimy także w 2025 r. Zmiany nadejdą później

Abonament płaci się za posiadane urządzenia, które mogą odbierać sygnał Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W teorii także za smartfony, tablety i komputery osobiste. To jednak bez większego znaczenia, bo płacimy wyłącznie za jedno urządzenie - telewizor lub radioodbiornik - w każdym gospodarstwie domowym. W przypadku osób prywatnych uwzględniany jest jeden telewizor i jeden radioodbiornik i nieważne, jak wiele ich sztuk posiadamy, opłata będzie ta sama.

Wysokość abonamentu RTV wynosi obecnie w takiej konfiguracji 327,50 zł w skali roku . Cenę tę można obniżyć, opłacając całość z góry - otrzymujemy wówczas 10-procentową zniżkę, dzięki czemu zapłacimy łącznie 294,90 zł . Wiemy już także, że tyle trzeba będzie płacić za abonament RTV w 2025 r. - rząd nie planuje podwyżek, a w roku 2026 r. najpewniej media publiczne będą już finansowane z budżetu państwa, a to oznacza likwidację abonamentu RTV.

Seniorzy mają czas do środy. Jeśli nie zapłacą, skarbówka zmniejszy im emeryturę

Kto nie musi płacić abonamentu RTV? Lista zwolnionych na 2025 r.

Wiemy już także, że nie dojdzie zmian w systemie zwolnień z obowiązku opłacania abonamentu - w 2025 r. utrzymane zostaną zasady tożsame z tegorocznymi . Oznacza to, że z płacić nie muszą przede wszystkim seniorzy , jednak i tu są wyjątki. Zwolnieni z obowiązku opłacania abonamentu RTV są:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Ponadto z obowiązku uiszczania opłat abonamentowych są osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej i weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi. Abonamentu RTV nie płacą także zarejestrowani bezrobotni.

Jak korzystać ze zwolnienia z abonamentu RTV? Nie wystarczy spełniać warunków

Co ważne, nie wystarczy tylko spełniać warunków, aby nie płacić abonamentu RTV. Trzeba także udowodnić swoje zwolnienie z obowiązku Poczcie Polskiej , która jest w tym przypadku organem kontroli. Wystarczy przedstawić w oddziale pocztowym odpowiednie oświadczenia wraz z dokumentami, które poświadczą uprawnienia.

W przypadku osób, które ukończyły 75. rok życia, wystarczy dowód osobisty. Emeryci muszą pobrać odpowiednie zaświadczenie z kwotą świadczeń w ZUS-ie lub KRUS-ie, lub na ich stronach internetowych. Problem stanowić będzie sytuacja, w której w ramach renty wdowiej emeryt zdecyduje się na pobieranie świadczeń małżonka zamiast swoich - jak dotąd niezałatana pozostaje luka prawie , która uniemożliwia uzyskanie poświadczenia, co uniemożliwili dalsze korzystanie ze zniżek. Można jednak liczyć, że wkrótce problem zostanie rozwiązany.

Zwolnieni z abonamentu RTV będą musieli zapłacić. Zmiany już od stycznia
Abonament RTV ostatecznie przechodzi do historii. “Nie będzie żadnej daniny”
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie