BiznesINFO.pl Finanse Niemiec odwiedził Warszawę, zaskoczyła go jedna kwestia: "jakimś cudem to wciąż działa"
Fot. Kacper Chrzanowski/Unsplash

Niemiec odwiedził Warszawę, zaskoczyła go jedna kwestia: "jakimś cudem to wciąż działa"

6 lutego 2025
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Mimo wciąż ogromnych różnic Polska bodaj nigdy nie była poziomem cywilizacyjnym tak bliska Niemiec, jak dziś. Potwierdzają to sami sąsiedzi odwiedzający nasz kraj. Mimo ogólnie pozytywnych wrażeń Europejczykom z Zachodu nie daje spokoju jedna kwestia, nad którą zastanowić powinni się także Polacy.

Polskie kompleksy wobec zachodnich sąsiadów mają prawo słabnąć

Niemcy to już nie to, co kiedyś – takie opinie pojawiają się w Europie coraz częściej, o czym świadczy popularność książki "Kaput: The End of the German Miracle". Przespanie cyfryzacji, chybiony strategiczny sojusz z Rosją, odejście od energetyki jądrowej – decyzji kształtujących przekonanie o pauperyzacji życia za Odrą nie brakuje.

Słabnące kompleksy wobec zachodnich sąsiadów widać także w Polsce. Nowe światło na różnice i podobieństwa rzucił Ole Lehman, twórca i przedsiębiorca internetowy, który w ostatnim czasie odwiedził Warszawę . Jego szczególną uwagę zwróciła kwestia stricte ekonomiczna.

Skandal wokół CPK. Koalicja rekomenduje "zmielenie" obywatelskiego projektu
Nowe dane o zarobkach. Polacy na szarym końcu Europy

Niemiec odwiedził Warszawę. Odebrało mu mowę

Lehman jest internetową osobowością jakich wiele – dał się poznać jako założyciel firm działających w obszarze kryptowalut, sztucznej inteligencji, mediów społecznościowych czy łańcuchów blokowych. Pochodzi z Hamburga , lecz deklaruje, że na co dzień żyje na Cyprze.

Jego działalność zapewne nie zostałaby dostrzeżona w Polsce, gdyby nie wizyta, jaką złożył w Warszawie. Miała ona charakter bardziej turystyczny, niż biznesowy, a swoimi wrażeniami Lehman podzielił się w nitce opublikowanej w serwisie X.

Na jej podstawie można stwierdzić, że jest on dobrym, wnikliwym obserwatorem, a jego wnioski z wizyty powinny dać do myślenia także, a raczej zwłaszcza tym, którzy w Polsce żyją na stałe. Co takiego dostrzegł Niemiec, co umyka większości Polaków?

iwona-castiello-d-antonio-KWcQ6_dk_OM-unsplash.jpg
Fot. Iwona Castiello d'Antonio/Unsplash

"Polska jest za nami" – nasz kraj wymyka się zachodnim stereotypom

Lehman nie ukrywa, że do Polski przyjechał z bagażem stereotypów. Spodziewał się wschodnioeuropejskiego państwa, które znacząco odbiega od standardów zachodnich. Pokutuje wciąż rzekomo obecne w Niemczech przekonanie, że "Polska jest za nami" .

Obok różnych celnych spostrzeżeń dot. kultury, wśród doświadczeń opisywanych przez Lehmana nie zabrakło uwag dot. standardów życia w Polsce. Przede wszystkim ogromne wrażenie zrobiła na turyście nowoczesność Warszawy, która "zostawiła go bez słowa".

Wieżowce, popularność płatności zbliżeniowych, branża IT , która może śmiało konkurować z berlińską, sprawiły, że w oczach Lehmana stolica nie ma już nic wspólnego z zachodnimi stereotypami rodem z epoki postsowieckiej. "To europejska stolica pędząca ku przyszłości" - twierdzi Niemiec.

Uwagę zwróciło także szerokie przyjęcie przez Polskę gospodarki cyfrowej . Lehman po raz kolejny zwraca uwagę na osiągnięcia fintechowe , które poskutkowały znaczącą eliminacją transakcji gotówkowych. Według Niemca nowoczesne systemy płatności to coś, czego Niemcy mogłyby od Polski się uczyć.

1_kupuj-oczami_płać-spojrzeniem_proces.jpg
Polski fintech PayEye od lat umożliwia płacenie po zeskanowaniu tęczówki, fot. PayEye.

Niemiec o majętności Polaków: "jakimś cudem to wciąż działa"

Najważniejszą kwestią, którą poruszył Ole Lehman, są jednak koszty życia. Zaskoczyło go to, jak drogo żyje się w Polsce, choć oczywiście trzeba brać pod uwagę, że miał na myśli przede wszystkim Warszawę:

Koszty życia mnie zaskoczyły. Spodziewałem się typowych cen z Europy Wschodniej, a okazało się, że ceny posiłków czy apartamentów są na poziomie Berlina. Co jest niesamowite, średnio Polacy zarabiają około 1/3 tego, co Niemcy, lecz jakimś cudem to wciąż działa?

W ten sposób dochodzimy do bolesnej diagnozy końca pierwszego ćwierćwiecza XXI w. w Polsce. Jesteśmy już najprawdopodobniej 20. gospodarką świata, a wysokość skorygowanych średnich zarobków w Polsce jest według Eurostat nadal 5. najniższa w Unii Europejskiej.

Jeśli więc gdzieś widać w Polsce powszechną w zachodniej optyce stereotypową postsowieckość to właśnie w majętności przeciętnego Polaka. Jak to możliwe, że zarabiając 1/3 tego, co Niemcy oczekuje się od nas płacenia tyle samo za podstawowe koszty życia?

average_annual_full_time_salary_2023_933b0a8f19.jpg
Skorygowane średnie roczne zarobki w UE w 2023 r., fot. Eurostat.

Z pomocą może przychodzić komentarz aktywistki Zenobii Żaczek, która wskazuje na postsowiecką mentalność, dzięki której mimo przeciwności Polakom wiele udaje się "załatwić":

Sprawiamy, że to działa, idąc na skróty i dzięki kulturze opartej na "załatwić". Tego słowa nie da się przetłumaczyć. Oznacza "załatwianie spraw", często przy użyciu kreatywności, osobistych kontaktów i niekonwencjonalnych metod. Zasadniczo oznacza oszukiwanie na ubezpieczeniach społecznych i podatkach, co jest powszechne.

W październiku 2024 r. prognozę rozwoju gospodarczego dla Polski opublikował Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wyłuszczono tam problem de facto degresywnego systemu podatkowego , co wynika z samozatrudnienia osób najbogatszych. Podobnie jest ze zryczałtowaną partycypacją w systemie ubezpieczeń społecznych.

MFW prognozuje, że jeśli problem ten nie zostanie w najbliższym czasie rozwiązany, do roku 2029 wzrost gospodarczy Polski będzie się utrzymywał poniżej 3 proc.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy: bogaci w Polsce muszą płacić wyższe podatki, inaczej nadejdzie spowolnienie
Komputerowy armagedon nadejdzie jesienią. Do wymiany nawet 40 proc. pecetów
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski i money.pl. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat