BiznesINFO.pl Polska i Świat Nowe dane o cenach najmu w UE. Sytuacja w Polsce jest dramatyczna
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Nowe dane o cenach najmu w UE. Sytuacja w Polsce jest dramatyczna

3 października 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Europejski program ESPON pokazał dane dotyczące tego, jak wygląda dostępność mieszkań do wynajęcia w państwach UE pod kątem finansowym. Pod uwagę wzięto ceny najmu lokali o powierzchni 100 mkw. Jak w tym zestawieniu wypada Polska? Gigantyczna drożyzna to mało powiedziane.

Nowe badania na rynku najmu bezlitosne dla Polski

ESPON to finansowany przez Unię Europejską program, w którym badacze z całej Europy otrzymują środki na inicjatywy wykorzystujące web-scrapping . Jest to pozyskiwanie danych z ogólnodostępnych źródeł internetowych na dużą skalę, następnie ESPON zestawia je, by móc adresować problemy realizacji europejskich polityk państwach UE. Jednym z programów prowadzonych przez ESPON jest House4All - tworzenie raportów dot. mieszkalnictwa.

W opublikowanym właśnie wstępnym raporcie uwagę poświecono cenom najmu, jednak tylko mieszkań o większych metrażach, które np. pozwalają założyć rodzinę, co rzecz jasna nie jest przypadkowe, gdy w wielu krajach Europy, na czele z Polską, do czynienia mamy z kryzysem demograficznym . Wyróżnikiem badań ESPON jest źródło danych - na tapet wzięto reklamy internetowe lokali, których powierzchnia wynosi 100 mkw.

Pogłębia się kryzys w mieszkalnictwie. Przestało się opłacać kupno nowych mieszkań

Ile wynagrodzeń potrzeba, by opłacić najem stumetrowego mieszkania?

Choć pełnego raportu możemy się spodziewać dopiero w przyszłym roku, to dane od kwietnia 2024 r. jasno pokazują, że w Polsce ceny najmu większych lokali są względnie najwyższe w całej Europie . O ile w wielu innych państwach kwoty dorównują polskim, tak widać to zjawisko wyłącznie regionalnie, np. w stołecznych jednostkach administracyjnych. W Polsce rekordowe ceny obejmują w zasadzie cały kraj.

Screenshot 2024-10-03 09.11.31.png
Fot. ESPON/EuroGraphics

Dane pozyskane z web-srappingu reklam internetowych zestawiono z wynagrodzeniami, by odpowiedzieć, ile pensji trzeba wydać, by wynająć stumetrowy lokal mieszkalny. W Polsce w dużej części województw konieczne są do tego od jednego do dwóch średnich wynagrodzeń . W pozostałych trzeba na to wydać od 90 do 100 proc. pensji. Dla porównania - w Czechach nie ma ani jednego takiego regionu, w Rumunii są zaledwie 3, a w Bułgarii 2.

Warto zwrócić uwagę, że regionalizacja dotyczy także wynagrodzeń - oznacza to, że przy ustalaniu dostępności finansowej brano pod uwagę lokalne zarobki, nie zaś ogólnopolskie. W efekcie tylko w jednym regionie (północno-zachodnia część województwa dolnośląskiego i południowa lubuskiego) możliwe jest wynajęcie stumetrowego mieszkania za 50-60 proc. przeciętnej tam pensji.

W Polsce ceny najmu kilkukrotnie zawyżone

W badaniu pod uwagę wzięto całościowe koszty wynajmu, czynsz, rachunki za media i dodatkowe opłaty. Wyzwaniem było określenie większości zarobków wynajmującego, jednak zabiór danych pozwolił oszacować zasadność kosztów w stosunku do wynagrodzeń na poziomie 30-40 proc . Jeśli koszt jest wyższy, to według autorów raportu, pary naukowców z Instytutu Planowania Przestrzennego z Politechniki Wiedeńskiej, ma to oznaczać, że obciążenie kosztami mieszkaniowymi jest zbyt wysokie. Przypomnijmy - w Polsce wynoszą one między 100 proc. a 200 proc.

Badacze z Wiednia wierzą, że bazująca na web-srappingu metodologia badań w wielu przypadkach da lepszy ogląd sytuacji niż tradycyjne badania, która często są zbyt mało szczegółowe. Część rządów w ogóle nie prowadzi badań nad cenami najmu z uwzględnieniem dynamiki warunków poszczególnych regionów. Naukowców czeka jeszcze zbadanie sytuacji w południowej i wschodniej części Europy, jednak już dziś mamy kolejne potwierdzenie, że sytuacja nie tylko na polskim rynku nieruchomości, ale też najmu, jest dramatyczna.

Pensja minimalna to za mało. Koszty utrzymania studentów wystrzeliły
Nowy pomysł na mieszkania. W ręce Polaków może trafić 2 mln pustostanów
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie