BiznesINFO.pl Praca Poczta Polska podjęła decyzję. Tysiące osób stracą pracę
fot. Pxhere

Poczta Polska podjęła decyzję. Tysiące osób stracą pracę

8 stycznia 2025
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Władze państwowej spółki przekazały związkom zawodowym, że wkrótce rozpoczną się grupowe zwolnienia. Szacuje się, że w ich wyniku z pracą w Poczcie Polskiej pożegnają się tysiące pracowników. Redukcje tłumaczone są koniecznością restrukturyzacji i transformacji spółki, która w ostatnich latach przyniosła wielomilionowe straty.

Transformacja przez redukcję

Poczta Polska ogłosiła, że rozpocznie proces zwolnień grupowych. Taka decyzja ma być efektem szeroko zakrojonego programu transformacji firmy, który ma poprawić jej trudną sytuację finansową. Informację tę przekazał związkom zawodowym zarząd spółki. Zwolnienia, choć realizowane w ramach Programu Dobrowolnych Odejść (PDO), budzą kontrowersje ze względu na ich skalę oraz wpływ na funkcjonowanie spółki.

Szacuje się, że w efekcie zwolnień, pracę w Poczcie Polskiej stracą tysiące ludzi. Ile dokładnie?

Motoryzacyjny gigant w kryzysie. Pracę może stracić nawet 8 tysięcy osób

Tysiące ludzi do zwolnienia

Decyzja o masowych zwolnieniach jest związana z poważnymi problemami finansowymi spółki. Poczta Polska odnotowała w pierwszym półroczu 2024 roku stratę przekraczającą 300 mln zł, którą obecne kierownictwo tłumaczy błędami i zaniechaniami, do których doszło podczas rządów PiS. Sytuację częściowo ratuje wsparcie rządu i Komisji Europejskiej. W listopadzie 2024 roku zatwierdzono rekompensatę w wysokości 3,7 mld zł za realizację powszechnych usług pocztowych w latach 2021-2025. Mimo tego wsparcia, firma musi zmierzyć się z koniecznością dalszej optymalizacji kosztów, w tym redukcji zatrudnienia.

Transformacja Poczty Polskiej została zapowiedziana w połowie 2024 roku przez prezesa Sebastiana Mikosza. W jej ramach przewidziano redukcję zatrudnienia o 9,3 tys. etatów, co stanowi około 15 proc. całej załogi, liczącej obecnie 62 tys. pracowników. Teraz szacuje się jednak, że zwolnienia dotkną 8,5 tysiąca osób.

W pierwszym etapie PDO, przeprowadzonym pod koniec listopada, ofertę odejścia otrzymało 707 osób, z czego 73 proc. zaakceptowało propozycję. Osoby przystępujące do programu mogą liczyć na rekompensatę w wysokości równowartości 12 miesięcznych pensji oraz możliwość natychmiastowego podjęcia innej pracy. Takie rozwiązanie ma na celu łagodzenie skutków redukcji dla zwalnianych pracowników.

Infografika Poczta.png

Kosztowny obowiązek spółki

Poczta Polska jest jednym z największych pracodawców w kraju, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji. Utrzymywanie nierentownych lokalizacji jest wynikiem nałożonych przez państwo obowiązków świadczenia powszechnych usług pocztowych, co znacznie obciąża finanse spółki.

Zgodnie z przepisami unijnymi, rekompensaty mają pokrywać część strat wynikających z tych obowiązków, jednak nie są one wystarczające, by zapewnić pełną stabilizację finansową operatora.

Nadchodzi czas wielkich obietnic. Znamy datę wyborów prezydenckich
Bez tego Polacy nie wjadą do Wielkiej Brytanii. Paszport już nie wystarczy
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat