BiznesINFO.pl Technologie Polacy wyprodukują sztuczne mięso. Miliony dofinansowania od rządu
fot. Pxhere/DALL-E

Polacy wyprodukują sztuczne mięso. Miliony dofinansowania od rządu

27 lipca 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Polska firma otrzymała pieniądze na rozwój technologii produkcji mięsa komórkowego. Dotąd projekt finansowano ze środków prywatnych. Dzięki dofinansowaniu od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, firma LabFarm będzie mogła rozwijać badania, zwiększyć możliwości produkcyjne, a także tworzyć nowe produkty ze sztucznego mięsa. Jakie konkretnie i dla kogo przeznaczone?

Mięso z probówki

Na całym świecie do tematu produkcji mięsa w laboratorium podchodzi się z coraz większą powagą. To rozwiązanie, dzięki któremu można myśleć o osiągnięciu kompromisu pomiędzy konsumpcyjnymi przyzwyczajeniami lub potrzebami człowieka, dbaniem o dobrostan zwierząt i ochroną środowiska. Należy bowiem pamiętać, że hodowla zwierząt na wielką skalę znacznie przyczynia się do powstawania gazów cieplarnianych.

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, zwierzęta gospodarskie odpowiadają aż za 14,5 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. Produkcja mięsa komórkowego może się więc przyczynić się do znacznego ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.

Masz Thermomixa? Cena abonamentu mocno pójdzie w górę

LabFarm

Polska firma LabFarm swoje badania rozpoczęła pod koniec 2022 roku, a pierwsza faza obejmuje dwa dwa lata prac rozwojowo badawczych. W ich ramach zawiera się między innymi hodowla mięsa w bioreaktorach o pojemności do 200 litrów. Firma osiąga postępy, udało jej się już zaprezentować wyprodukowany przez siebie prototyp… pulpecika drobiowego.

Obecnie LabFarm starała się o 16 milionów złotych dofinansowania na prowadzone przez siebie badania i rozwój. Ostatecznie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zdecydowało o przyznaniu grantu w wysokości ponad 9 milionów złotych. Finansowanie rozpocznie się 1 sierpnia 2024 roku. Dzięki przyznanym środkom firma zwiększy moce produkcyjne, zatrudnienie oraz zintensyfikuje prace nad recepturami i produkcją mięsa. Głównym inwestorem LabFarmu jest Jarosław Krzyżanowski, właściciel KPS Food i jeden z największych hodowców drobiu w Polsce.

Plany obejmują nie tylko ludzi

Firma zapowiedziała także zaawansowane prace nad mokrą karmą dla zwierząt, zarówno we współpracy z brytyjskim producentem karmy dla psów oraz samopdzielnie – wprowadzając na polski rynek nową markę własną.

Od początku lipca LabFarm jest członkiem międzynarodowej koalicji, która zrzesza przedsiębiorstwa zaangażowane w budowanie zrównoważonego łańcucha produkcji żywności Cellular Agriculture Europe.

Akt o sztucznej inteligencji. Polska zdecydowała: nie będzie inwigilacji, ani punktowania obywateli jak w Chinach
Epokowe odkrycie na Marsie. ”To nasz najlepszy dowód”
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat