"Pomóc przedsiębiorcom". Senator Kwiatkowski o relacji biznesu z państwem
W zeszłym roku uchwalono 34 i pół tysiąca stron przepisów prawa — tak trudności prawne w prowadzeniu biznesu w Polsce ocenił senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. — Kierując się zasadą: uchwalasz nowe obowiązki, to inne uchylasz, a nie narzucasz dodatkowe. I cały czas trzeba myśleć, jak pomóc, a nie utrudnić życie przedsiębiorcom — mówił nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Senator Krzysztof Kwiatkowski: Prawo jest zbyt skomplikowane
Otoczenie biznesowe robi się coraz trudniejsze — podkreślił senator Krzysztof Kwiatkowski, podsumowując warunki dla przedsiębiorców w Polsce. Wiele aspektów prawnych z każdym rokiem jeszcze bardziej utrudniają prowadzenie biznesu w naszym kraju, podczas gdy, jak zaznaczył nasz rozmówca, rząd powinien dążyć do sytuacji całkowicie odwrotnej. Bo jak prowadzić biznes w sytuacji, kiedy od 2020 roku liczba przepisów wzrosła o 130 procent?
To był drugi rok, po roku 89. z największą ilością aktów prawnych i uchwalonych przepisów. No tak się nie da żyć, tak się nie da prowadzić biznesu — stwierdził nasz gość.
Przepis na dobre prawo
Krzysztof Kwiatkowski zdradził kilka sposobów, które pozwoliłyby pomóc polskim przedsiębiorcom i popchnąć polską gospodarkę do przodu. Jak podkreślił, uchwalanie kolejnych przepisów powinno odbywać się przede wszystkim na zasadzie dyskusji i porozumienia , co pomogłoby uniknąć "kuriozalnych sytuacji", jak te wynikające z wprowadzenia Polskiego Ładu.
Jak dobre prawo się tworzy? W dialogu z przedsiębiorcami, w uzgodnieniach, w konsultacjach, z rzeczowo przygotowanymi ocenami skutków regulacji — zaznaczył senator Krzysztof Kwiatkowski.
Krzysztof Kwiatkowski: "To katastrofa"
Rozmówca portalu BiznesINFO zaznaczył, że wprowadzono już kilka rozwiązań, które były krokiem w stronę pozytywnej zmiany dla przedsiębiorców , jak np. e-sąd czy internetowy dostęp do ksiąg wieczystych. Takich rozwiązań powinno być jednak znacznie więcej. Do czego powinniśmy dążyć? Jak podkreślił senator Krzysztof Kwiatkowski, przede wszystkim do obniżenia kosztów prowadzenia działalności.
To, co się stało ze składką zdrowotną, w szczególności w kontekście mikro przedsiębiorców w poprzedniej kadencji, to katastrofa — podsumował senator.
Kolejnym problemem polskich przedsiębiorców są wciąż rosnące koszty pracownicze, wynikające z kolejnych regulacji, ale także wyzwania demograficzne. Jaką postawę powinien więc przyjąć nowy rząd wobec przedsiębiorców?
Rząd, który w przedsiębiorcy widzi partnera, a nie osobę, którą trzeba strzyc, kontrolować i obdarzać brakiem zaufania na wejściu. Czyli: dialog i partnerstwo — podsumował polityk.