Rewolucja w usługach cyfrowych: skorzystają m.in. przedsiębiorcy, pacjenci i właściciele pojazdów
726 mln zł - tyle Centrum Projektów Polska Cyfrowa rozdysponuje pomiędzy dziewięcioma instytucjami w ramach zwiększania dostępności usług publicznych. Bez przesady można powiedzieć, że zapowiadane nowości stanowią dla cyfryzacji w Polsce nowe otwarcie: przez internet załatwimy sprawy sądowe, związane z komunikacją, zdrowiem i wiele innych.
725 mln zł na nowe usługi cyfrowe i rozbudowę działających systemów
Rządowe Centrum Projektów Polska Cyfrowa informuje o zakończeniu zawierania umów i porozumień ws. przekazania środków w ramach programu Działania FERC 02.01 - Wysoka jakość i dostępność e-usług publicznych . Dzięki temu do ministerstw, instytucji i urzędów trafią środki, dzięki którym obywatele zyskają dostęp do zupełnie nowych narzędzi. Wiele z nich nie było w żadnej postaci dostępnych przez internet wcześniej i daje realną szansą na przyśpieszenie niektórych procedur.
Wpisuje się to w założenia i cele samego programu - priortetem jest rozbudowa portfolio cyfrowych usług publicznych w Polsce, tak aby jednocześnie odciążyć tradycyjną administrację, jak dostarczyć obywatelom solidne aplikacje , z których korzystać będzie można bezpłatnie oraz niezależnie od lokalizacji.
Nowe usługi cyfrowe w publicznej opiece zdrowotnej, sądach i edukacji
Inicjatywy są różnorodne i sięgają od edukacji, przez transport, usługi dla przedsiębiorców do publicznej opieki medycznej. Część stanowi rozwinięcie już dostępnych narzędzi, inne są zupełnie nowy. Bodaj największe nadzieje można żywić wobec przedsięwzięcia Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU 3.0), którego opis daje nadzieję na pewne postępy w wymianie informacji pomiędzy obywatelami i sądami. W ramach EPU 3.0 zyskamy możliwość wnoszenia pozwów przez osoby fizyczne i masowycy przez internet oraz dostęp do cyfrowych akt sprawy.
Kolejnym ważnym projektem jest integracja zasobów geodezyjnych i kartograficznych , dzięki czemu w ramach jednej usługi cyfrowej będzie można uzyskać wypisy, wyrysu, oraz kopie materiałów, raportów, rejestrów, kartotek i wykazów. Zyskać mamy także cyfrowy dostęp do orzeczeń Urzędu Patentowego RP, cyfrowych zasobów Biblioteki Narodowej.
Dla wielu ważniejsze mogą się jednak okazać postępu w cyfryzacji opieki medycznej. W ramach programu dotacji przyznawanych przez CPPC środki zostaną przekazane na aż trzy związane ze zdrowiem projekty. Powstać ma nowy rejestr podmiotów medycznych, nowa platforma gromadzenia zasobów o zdarzeniach medycznych (znajdziemy tam cyfrowe karty ciąży, zdrowia dziecka czy zlecenia na badania ) oraz nowy system obsługi list refundacyjnych.
Nowe platformy internetowe dla przedsiębiorców i właścicieli pojazdów
W ramach FERC pieniądze trafią także na cele związane z budową usług cyfrowych dla przedsiębiorców. Będą mogli skorzystać z narzędzi pozwalających na obsługę kadrową firm, łącznie z zawieraniem przez internet umów o pracę i umów zleceń . Ponadto rozbudowane zostaną możliwości wymiany informacji z Krajową Administracją Skarbową oraz System Obsługi Szkód i Regresów umożliwiający obsługę spraw związanych z wypłatą odszkodowań.
Dofinansowanie uzyskała także adresowana do właścicieli pojazdów platforma eUFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dzięki niej możliwe będzie pobranie umowy kupna-sprzedaży pojazdu, elektroniczne podpisanie jej i przesłanie zarówno do odpowiedniego Wydziału Komunikacji, jak i Zakładu Ubezpieczeń. Co jednak może się okazać najważniejsze, za pośrednictwem eUFG można będzie pobrać historię szkód pojazdów .
Kwota przeznaczona na cyfryzację usług publicznych została spożytkowana na bardzo różnorodne inicjatywy, które same w sobie często są bardzo rozbudowane. Trzeba jednak pamiętać, że przy tak złożonych projektach od zawarcia umów na przekazanie dofinansowania funkcjonującej usługi publicznej jest jeszcze bardzo daleko. Zwłaszcza że CPPC zdaje się adresować środki w taki sposób, że poszczególne systemy nie będą współdzielić infrastruktury czy już opracowanych frameworków.