BiznesINFO.pl Technologie Tego dnia koniecznie popatrz w niebo. Nie pożałujesz, okazja nigdy się nie powtórzy
fot. Star Walk, X

Tego dnia koniecznie popatrz w niebo. Nie pożałujesz, okazja nigdy się nie powtórzy

11 października 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Zupełnie wyjątkowe i piękne zjawisko będzie można zaobserwować na naszym niebie i to już lada dzień. Do Ziemi zbliża się bowiem kometa o bardzo długim, świetlistym warkoczu, która naszą planetę minie tylko raz, po czym odleci w nieznane. Będzie jednym z najjaśniejszych punktów na naszym niebie. Podpowiadamy kiedy warto spojrzeć w niebo.

Zjawiskowa podróżniczka: kometa C/2023 A3

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) jest wyjątkowa pod wieloma względami. Przede wszystkim wrażenie robi jej zjawiskowy wygląd. Kosmiczna podróżniczka ma wyjątkowej urody długi, świetlisty warkocz, który kiedy tylko się pojawi, zdominuje nocne niebo, przyciągając uwagę obserwatorów.

Z astronomicznego punktu widzenia równie, jeśli nie bardziej interesujący jest fakt, że obiekt porusza się w kierunku przeciwnym do większości obiektów znajdujących się w Układzie Słonecznym. Dzieje się tak dlatego, że C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) ma wsteczną orbitę.

Przełomowe odkrycie naukowców. Wszystko zaczęło się dużo wcześniej niż myśleliśmy

Jedyna okazja by ją zobaczyć na własne oczy

Gdy zbliży się do naszej planety, będzie ją można zobaczyć gołym okiem. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) będzie bowiem jaśniejsza od wszystkich gwiazd zgromadzonych na nieboskłonie . W zasięgu ludzi pokaże się tylko raz i nigdy więcej jej już nie zobaczymy.

Kometa leci w naszą stronę z krańców Układu Słonecznego. Według obliczeń astronomów, kometa C/2023 A3 leci w naszym kierunku z Obłoku Oorta. On z kolei może się składać nawet z bilionów ogromnych lodowych kawałków oraz zestalonych gazów, z których większość ma wielkość góry. Obłok Oorta jest bardzo stary. Stanowi bowiem pozostałość po tworzeniu się Układu Słonecznego.

Kiedy i gdzie obserwować niebo?

Z obserwacji astronomicznych wynika, że kometa w doskonałej formie przeszła przez peryhelium , czyli największe zbliżenie do słońca. Stało się to 27 września 2024 roku . To oznacza, że obiekt będzie można obserwować w pełnej krasie już 13 października, czyli w najbliższą niedzielę. Kometa minie Ziemię w odległości około 70,7 mln km. Widoczna powinna być od 12 do 30 października po zmroku.

Kometę C/2023 A3 po raz pierwszy zauważono 9 stycznia 2023 w chińskim Obserwatorium Purple Mountain. 22 lutego 2023 roku zarejestrowano ją ponownie przez teleskop Atlas w RPA. Znajdującą się w gwiazdozbiorze Lwa kometę pierwotnie uznano za planetoidę, jednak dalsze jej badania rozwiały wszelkie wątpliwości.

Serwis National Geographic podaje w tym kontekście, że kometę można zobaczyć nad ranem - tuż przed wschodem Słońca, ale w momencie, kiedy niebo jest jeszcze “w miarę ciemne” (z oczywistych przyczyn). Natomiast już po 13 października - komety należy wypatrywać wieczorem, tuż po zachodzie Słońca .

kometa fot stellarium-web org.png

fot. stellarium-web.org

Mieli poważną usterkę. To dzięki niej zrobili zdjęcia, jakich świat jeszcze nie widział
Największy polski satelita ma poważne problemy. ”Misja EagleEye jest w trudnej sytuacji”
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie