Bank wydał komunikat, w którym ostrzega swoich klientów przez oszustami, którzy dzwoniąc do ludzi, podają się za pracowników PKO BP. Wyłudzają dane, a następnie kradną środki z konta. Na szczęście bank udostępnia narzędzie do łatwej weryfikacji tego, kto dzwoni.
Państwowa instytucja ostrzega przed sponsorowanymi postami na Facebooku i oszustami podającymi się za znane sklepy. Jako przykład podawana jest rzekoma kampania promocyjna na tanie namioty oferowane przez sieć Decathlon. W rzeczywistości, zamiast namiotu można zyskać jedynie problemy.
O tym, że lato jest czasem wyjątkowej aktywności oszustów, informowaliśmy już nie raz. Złodzieje wciąż opracowują nowe sposoby na to, by zdobyć zaufanie ofiar oraz przekonać ich do oddania swoich oszczędności. Ich skuteczność potwierdza przykład seniorki, która straciła 100 tysięcy złotych. Kobieta padła ofiarą metody ”na prokuratora”.
CERT Polska, zespół powołany przy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej potwierdza wcześniejsze nieoficjalne dane: do sieci wyciekły tysiące danych polskich modelek i modeli zarejestrowanych w sieci. Zespół publikuje serwis, za pomocą którego możesz sprawdzić, czy Twoje dane znalazły się w wycieku.
Rozsyłają wiadomości o rzekomych paczkach czekających na odbiór, a CSIRT KNF ostrzega – to kolejna próba oszustwa, a stracić można wszystkie oszczędności. Jednocześnie… oszuści nie mogą się zdecydować kogo właściwie udają.
Bank ING wydał komunikat, w którym ostrzega przed niebezpiecznymi połączeniami telefonicznymi. Oszuści udają pracowników banku i wyłudzają dane ofiar lub pieniądze. Schematy ich postępowania są typowe.
Złodzieje podszywają się pod hotele, ośrodki wypoczynkowe oraz właścicieli lokali do wynajęcia. Naciągają na opłaty, a następnie znikają, lub korzystając z kontaktu, usiłują wydobyć wrażliwe dane. NASK – Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie, przed wakacyjną falą oszustw.
Ta aplikacja generuje kody jednorazowe używane do logowania dwuskładnikowego. W swojej kategorii cieszy się wyjątkową popularnością wśród użytkowników. Miała zapewniać im bezpieczeństwo, a sama stała się zagrożeniem.
Latem działania oszustów w sieci przybierają na intensywności. Oszukanym można zostać podczas wyboru wakacyjnych ofert, wykonywania przelewów, łączenia się z siecią bezprzewodową, a nawet podczas poszukiwania wakacyjnej pracy. Podpowiadamy, jak nie stać się ofiarą cyberprzestępców.
Telegram wśród wielu osób słynie jako bezpieczny komunikator, który zapewnia jego użytkownikom względną anonimowość i nie naraża ich na zewnętrzne zagrożenia. Tymczasem okazuje się, że na jego wizerunku może pojawić się głęboka rysa. Telegram ma bowiem umożliwiać… śledzenie.
Internetowi oszuści starają się wykorzystać każdą możliwą sytuację, by naiwność niektórych użytkowników sieci przekuć w swoje zyski. Tym razem na cel wzięli sobie strony rządowe i dotacje dla mieszkańców Polski. Sprawdź jak nie dać się naciągnąć.
WeTranfer każdego dnia ułatwia pracę przedstawicielom rozmaitych branż. Do krótkich linków kierujących nas do pożądanego pliku zdążyliśmy się już przyzwyczaić i nie traktujemy ich jako potencjalne zagrożenie. ESET ostrzega jednak, że cyberprzestępcy wzięli się również za nie.
W sieci pojawia się coraz więcej zapytań o numer, który nęka Polaków. Dzwoniący z numeru +48 732 202 060 wciąga w rozmowę i obiecuje pieniądze. W rzeczywistości to kolejne oszustwo.
Klienci sieci Agata Meble właśnie otrzymali pilną wiadomość. Chodzi o atak hakerski, którego ofiarą niedawno padła firma. Właściciel sklepów meblowych poinformował, że hakerzy wzięli na celownik system informatyczny. Oznacza to, że ryzykiem wycieku są objęte poufne dane klientów.
Według opublikowanego raportu Thales Imperva Bad Bot ruch generowany w sieci przez wszelkiego rodzaju boty osiągnął właśnie rekordowy wynik. Dane są wstrząsające, a fakty odbijają się negatywnie na wszystkich. Może poza tymi, którzy na botach zarabiają.
Lato to dla cyberprzestępców czas żniw. Jak przekonuje Bank Pekao, oszuści korzystają z całej palety możliwości, które oferuje sezon wakacyjny. Z jednej strony korzystają z mniejszej czujności potencjalnych celów, a z drugiej opierają swoje oszustwa na całkiem naturalnej chęci niedrogiego wypoczynku w atrakcyjnym miejscu. Wszystko zaczyna się najczęściej od mediów społecznościowych.
Rząd Stanów Zjednoczonych zabrania Amerykanom korzystania z oprogramowania firmy Kaspersky Lab. Administracja Joe Bidena ma podejrzenia, że Kreml mógł wykorzystywać dane gromadzone przez rosyjskie programy do szpiegostwa i cyberataków.
Nerwy kibiców piłkarskich, którzy mecz Polska – Austria rozgrywany w ramach Euro 2004, postanowili oglądać w internecie na stronie TVP Sport lub w aplikacji, ponownie zostały wystawione na poważną próbę. Zaraz po starcie spotkania wystąpiła awaria, która uniemożliwiła oglądanie meczu.
Eksperci z CERT Orange Polska ostrzegają przed nową metodą oszustów. Wszystko zaczyna się od tajemniczego połączenia. Gdy je odbierzemy, usłyszymy prośbę o dodatnie kontaktu w aplikacji WhatsApp. Jeśli damy się nabrać, zaczną się problemy.
Telefoniczne oszustwa mnożą metody, ale, na szczęście dla nas, powtarzają schematy, przez co łatwiej jest wyciągnąć zbiorcze wnioski i ostrzec przed jednym, konkretnym zachowaniem. Specjaliści cyberrynku alarmują: automatyczne połączenia, z wygenerowanym, syntetycznym głosem, znowu nękają polskie numery. Tym razem może chodzić o aplikację WhatsApp. Usłyszysz to słowo - od razu się rozłącz.
45-latka stała się ofiarą oszusta, który za pośrednictwem internetu przekonał ją, że jest amerykańskim lekarzem. Mamił ją opowieściami o planach przylotu do Polski oraz o problemach finansowych. Kobieta uwierzyła w te historie i przelała mu kwotę, która robi wrażenie.
Google Play nie słynie jako środowisko, w którym wyjątkowo trudno o podejrzane aplikacje, ale jeśli ktoś jeszcze dotąd miał wątpliwości, z pomocą przychodzi najnowszy raport Top10VPN. Okazuje się, że nie brakuje popularnych aplikacji, które pod płaszczykiem bezpieczeństwa kradną nasze dane i wysyłają je aż do Rosji.
Wiele osób mogło w ostatnim czasie otrzymać wiadomość o tym, że ich konto finansowe zostało otwarte, w związku z czym mają do odebrania sporo środków. Niektórzy mogli się nawet nabrać na kuszącą ofertę. W rzeczywistości za wszystkim stoją cyberprzestępcy, którzy chcą wyłudzić w ten sposób od nas pieniądze.
Oszuści znajdują coraz to nowsze sposoby na wyłudzanie naszych danych, a co za tym idzie, okradnięcie nas z pieniędzy. Niektórzy mogli już zaufać wiadomościom SMS, w których nadawca zwraca się do nas z imienia i nazwiska. Nie można dać się zmylić – to nowa metoda na oszustwo.
Na naszych internetowych skrzynkach mogliśmy ostatnio zobaczyć maila na temat wygranej w rozdaniu nagród znanego marketu ze sprzętem RTV i AGD. Autor informuje nas, że zdobyliśmy ”tajemnicze pudełko” prezentów od ze sieci sklepów Media Expert. Nie daj się zmylić, to kolejne oszustwo cyberprzestępców.
Każdy z nas przynajmniej raz znalazł się w sytuacji, gdy na ekranie telefonu pojawił się nieznany numer. Pierwsza myśl: odbierać czy nie? Odruchowe nieodbieranie może nie zawsze być najlepszym rozwiązaniem, a bezrefleksyjne podejście może prowadzić do kłopotów. Jak więc postępować w takich sytuacjach?
Użytkownicy mediów społecznościowych powinni nieustannie mieć się na baczności. Oszuści bez przerwy wpadają na nowe metody oszustwa, a ostatnio często wykorzystują wizerunek znanego youtubera. Za pomocą technologii deepfake próbują przekonać fanów Buddy o tym, że wygrali pieniądze.
Oszuści telefoniczni nie próżnują, wciąż wymyślając nowe metody na wyłudzanie pieniędzy. Wystarczy jedno odebrane połączenie, aby stracić znaczną sumę pieniędzy. Warto znać numery, których unikać, i dowiedzieć się, jak chronić się przed tego rodzaju oszustwami.