Podczas ostatniego weekendu Polsce Straż Pożarna i służby ratunkowe musiały być zdecydowanie bardziej czujne. Na przestrzeni całego kraju doszło do wielu pożarów, przede wszystkim miało to miejsce w Warszawie (ulica Marywilska i składowisko gabarytów), Bytomiu (zajezdnia autobusów), Grodzisku Mazowieckim (szkoła), a także w Poznaniu (szkoła pożarnicza). Mimo otrzymanych alertów na temat pożarów nadal niewiele osób ma świadomość, jak bardzo pożar i jego pochodne potrafią być niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka.
Nowe informacje na temat podatku od aut spalinowych. Minister limitu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, iż Unia Europejska wyraziła w renegocjacjach zgodę na to, aby nie wprowadzać dodatkowej opłaty w Polsce. Pomysł jest inny.
Wprowadzenie unijnej dyrektywy dotyczącej trwałego przytwierdzania nakrętek do butelek wywołuje burzę wśród producentów i konsumentów. Pomimo założonego celu ekologicznego, wysokie koszty i brak świadomości społecznej budzą wiele emocji.
Dla Polski to jest niewątpliwie ogromne wyzwanie ze względu na nasz miks energetyczny - ocenił wyzwania naszej transformacji energetycznej Adam Wawrzynowicz z kancelarii Wawrzynowicz&Wspólnicy. Na ten moment oceniane przez ekspertów (te wyzwania - przyp. red.) jako w czasie wyznaczonym nie do spełnienia w polskich warunkach - komentował powagę sytuacji nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Unia Europejska stawia na transport i to transport zrównoważony. Ten czynnik jest dla wspólnoty kluczowy z punktu widzenia gospodarczego. Zasady nowej generacji transportu są trzy. Ma on być wydajny, przyjazny dla środowiska oraz bezpieczny. Przyjęto już pierwsze pakiety wniosków. Cele stawiane przed krajami członkowskimi - w tym Polską - są ambitne.
Andrzej Domański, minister resortu finansów, przyznaje: “przyglądamy się rozwiązaniu wprowadzonemu we Francji”. Polska kręci handlowy bat na chińskie e-commerce i branżę fast fashion. Co może oznaczać “ograniczenie potencjalnej, nieuczciwej konkurencji”, o której wspomina minister, w praktyce?
Międzynarodowe czasopisma i magazyny naukowe publikują wnioski opracowane przez niemiecki instytut badawczy we współpracy z Bankiem Centralnym. Ceny żywności będą rosły - rokrocznie o 3,2 proc., przynajmniej do 2035 r. Autorzy drobiazgowego raportu opracowali dane sprzedażowe z 25 lat i 121 krajów. Wnioski, jak mówi jeden z autorów, spotykają się głównie z “szokiem”.
Parlament Europejski przegłosował nową dyrektywę, którą odczują wszyscy ogrzewający domy z użyciem urządzeń elektrycznych. Nowe przepisy zobowiązują producentów do wprowadzenia zmian, które przełożą się na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji.
Parlament Europejski przyjął wczoraj nowe przepisy, dzięki którym w państwach Unii Europejskiej stopniowo będzie się odchodzić od stosowania jednorazowych opakowań wytworzonych z plastiku. Plan jest długofalowy i zakłada redukcję ilości wytwarzanych na te potrzeby materiałów o 15 proc. do 2040 r.
Nie tylko rosnące ceny energii, ale też troska o środowisko powinny być zachętą do oszczędzania prądu. Zwłaszcza że lwia część praktyk, które mogą doprowadzić do obniżenia rachunków, nie wymaga w zasadzie żadnych wyrzeczeń i nie powoduje niewygód. Swoje dobre praktyki zaprezentowała w ostatnim czasie Energa.
Wczoraj obchodziliśmy Dzień Ziemi, co dla wielu było okazją do refleksji nad stanem planety. Do tego, aby myśleć o bezsprzecznym ludzkim wpływie na zmiany klimatu, może też zachęcić nowy raport, który obrazuje tempo zmian nie na biegunach Ziemi czy Grenlandii, ale tutaj, w Europie.
Wraz z rosnącym naciskiem na poprawę jakości powietrza, polskie miasta przygotowują się do wprowadzenia stref czystego transportu (SCT). Naklejki na szybę staną się kluczowym elementem identyfikacji pojazdów uprawnionych do wjazdu. Jednak, wobec zmieniających się norm emisji, lista miast objętych obowiązkiem SCT może się rozszerzyć.
W obliczu coraz bardziej widocznego wpływu człowieka na zmiany klimatu, coraz ważniejsze staje się zrozumienie i podjęcie działań mających na celu ochronę naszej planety. W dniu Międzynarodowego Dnia Ziemi Google zmieniło logo popularnej wyszukiwarki, pokazując internautom "postęp w zakresie zmian klimatycznych".
Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) może wkroczyć w erę rewolucji w kontroli pojazdów dzięki nowemu narzędziu, które pozwala na dynamiczny pomiar emisji spalin nawet podczas jazdy. To możliwość dokonania wstępnej analizy bez konieczności zatrzymywania pojazdu, co może znacząco ułatwić i zwiększyć skuteczność kontroli.
KPO zatwierdzony przez poprzedni rząd ogniskuje uwagę obecnego. Jan Szyszko, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzi rewizję KPO, czyli negocjacje z Komisją Europejską ws. wprowadzenia w Polsce podatku od samochodów spalinowych. “Zbliżamy się do kompromisu” - opiniuje i zapowiada ważne terminy.
Naturalna retencja święci triumfy i nic nie wskazuje, by miała przestać. Przeciwnie, bo samorządy wprowadzają programy finansujące infrastrukturę dla każdego zainteresowanego na wzór programów rządowych. Poznań właśnie zdecydował się na kolejną edycję.
Przelewy z Krajowego Planu Odbudowy spływają już do Polski, tymczasem dwa “kamienie milowe”, czyli konkretne warunki, które miniony rząd PiS zaakceptował, spędzają sen z powiek wielu: podatek od posiadania samochodu spalinowego i opłata za jego rejestrację. Posłowie Konfederacji zadali pytania resortowi środowiska, a jego szef odpowiedział. Polska próbuje złagodzić podpisane kontrakty.
Wszyscy Polacy, którzy posiadają fotowoltaikę, powinni pamiętać o tej czynności. Sporo osób może sobie nie zdawać sprawy, że panele potrzebują specjalnego przygotowania na wiosnę. Co trzeba zrobić, by fotowoltaika była jak najbardziej efektywna?
Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wprowadzenie nowej europejskiej normy Euro 7. Stanowi ona nowe limity emisji m.in. gazów cieplarnianych przez pojazdy oraz surowsze wymogi wobec producentów samochodów elektrycznych. Był to ostatni krok przed wejściem Euro 7 w życie.
Rosnące ceny energii elektrycznej stają się coraz bardziej uciążliwe dla każdego gospodarstwa i sprawiają, że większość z nas uważniej przygląda się zużyciu energii przez sprzęty domowe. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę w łazience?
Wtorek 9 kwietnia przejdzie do historii polskiej transformacji energetycznej. Tego dnia udało się ustanowić rekord energii wygenerowanej ze źródeł fotowoltaicznych. Dzięki PV zasilane było ponad pół kraju.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ostrzega przed ryzykiem nieuczciwych praktyk związanych z zakupem pomp ciepła w ramach programu "Czyste Powietrze". Zmiany regulacji, które wejdą w życie wkrótce, mają na celu ochronę beneficjentów przed niskiej jakości urządzeniami oferowanymi na rynku.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje się do wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych, co może wyeliminować obowiązek segregacji na miejscu powstania odpadów. Choć zmiany mają na celu ułatwienie procesu, istnieje obawa, że mogą one przyczynić się do wzrostu liczby dzikich wysypisk i generować dodatkowe problemy logistyczne w gęsto zabudowanych obszarach miejskich.
Pompa ciepła jest ostatnio jednym z częściej wybieranych sposobów ogrzewania domów. Wynika to z surowych restrykcji i proekologicznych postaw wielu osób. Na rozwiązanie zdecydował się także pan Mirosław. Niestety, szybko tego pożałował.
Sprzęty elektryczne znajdujące się w naszych domach mogą pobierać znacznie więcej prądu, niż myślimy. Wiele osób nie jest świadomych, co tak naprawdę generuje wysokie rachunki za energię elektryczną. Odpowiedź może zaskoczyć.
Producenci paneli fotowoltaicznych prześcigają się w pracach nad zapewnieniem ich jak największej wydajności. Choć przez lata branża tkwiła w pewnym zastoju, to jednak wzrost zainteresowania fotowoltaiką doprowadził w zeszłym roku do bicia kolejnych rekordów. Cóż, właśnie ustanowiono kolejny, znaczący.
Już w lipcu tego roku w niektórych miastach zaczną obowiązywać strefy, do których bez dodatkowych opłat nie będą mogły wjeżdżać starsze samochody spalinowe. Ale to dopiero początek – wkrótce posiadacze wszystkich samochodów spalinowych zostaną zobowiązani do płacenia dwóch dodatkowych opłat.
Polska stoi na progu nowej ery energetycznej, gdy rząd przygotowuje się do wprowadzenia ambitnego programu wspierającego rozwój energii odnawialnej. Z ogłoszenia Ministra Klimatu i Środowiska Pauliny Henning-Kloska wynika, że miliony złotych zostaną przeznaczone na instalację przydomowych wiatraków oraz inne innowacyjne rozwiązania. To zapowiada rewolucję w polskim sektorze energetycznym, kierując go w stronę większej samowystarczalności i zrównoważonego rozwoju.