Jesteśmy już po premierach nowych iPhone’ów oraz komputerów Apple. Od jakiegoś czasu krążą pochodzące z wiarygodnych źródeł pogłoski, że już na wiosnę portfolio korporacji poszerzy się o odświeżone tablety. Dziś wiemy już więcej, czego spodziewać się po nowych iPadach.
Sprzęty z minionych lat, mimo pozoru przestarzałości, często okazują się posiadać znaczną wartość. I nie chodzi tu tylko o aspekty sentymentalne, choć dla niektórych osób znacznie przewyższają one walory finansowe danego obiektu. Jednak ceny warto znać, bo sprzedaż takich urządzeń potrafi naprawdę porządnie zasilić portfel, gdyż niektóre rzeczy osiągają zawrotne ceny i są obecnie warte setki tysięcy złotych.
Wiele urządzeń wyposażonych jest w ukryte funkcje, które pomagają jeszcze lepiej wykorzystywać potencjał sprzętu. Mogą to być odpowiednie kombinacje przycisków, wpisanie kodu, a niekiedy po prostu odpowiednie posłużenie się urządzeniem w inny sposób. Warto wiedzieć o takich trikach.
Już niedługo ruszy największy w Polsce i trzeci w Europie system rowerów publicznych wyjątkowego rodzaju. Łącznie zostanie uruchomionych ponad 900 stacji dla tych sprzętów. Będzie można korzystać również bezpłatnie.
Gigant technologiczny stoi w obliczu pozwu zbiorowego. Chodzi o dziesiątki milionów niezadowolonych klientów. Mają oni uzasadnione podstawy do skarg, co potwierdził Trybunał Apelacyjny ds. Konkurencji, odrzucają wniosek firmy o zablokowanie pozwu.
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącka zwrócił się do Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, w sprawie doniesień na temat możliwego bezprawnego rejestrowania rozmów klientów i pracowników w jednej z sieci aptek.
Pewna kobieta podczas przebywania w ogródku koło domu zgubiła kolczyk. Drobna biżuteria tak się zawieruszyła, że konieczna była pomoc w poszukiwaniach. Ich efekty były jednak bardzo niespodziewane. Pod ziemią krył się skarb.
Przez lata utarło się wiele praktyk, które rzekomo mają podwyższać wydajność pracy akumulatorów zasilających smartfony lub przekładać się na dłuższą żywotność. Choć część z nich ma pełne uzasadnienie, to niektóre z nich należy włożyć między bajki. Jak najlepiej ładować smartfony?
To jedna z największych sprzętowych premier na rynku mobilnym tej jesieni. Światło dzienne ujrzały smartfony Xiaomi 14 i Xiaomi 14 Pro – dwa flagowe modele niezwykle cenionego nad Wisłą producenta.
Sektor energetyczny w Polsce, podobnie jak w innych krajach, jest szczególnie narażony na ataki hakerów. Dlatego niezwykły niepokój budzi obecnie decyzja o masowej wymianie liczników prądu na te typu smart. Eksperci podkreślają, że to może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Można odnieść, że kasy samoobsługowe budzą w Polakach ambiwalentne odczucia – dla jednych to świetny sposób na ominięcie kolejek, inni je krytykują. To jednak nie zraża do dalszych inwestycji w kasy samoobsługowe największej z sieci marketów, Biedronki. Tamtejsze urządzenia właśnie zyskały nową przydatną funkcję.
Gdy w 2014 roku stery Microsoftu objął Satya Nadella, w korporacji rozpoczęła się rewolucja. Udało się gruntownie zmienić profil działalności i zamiast skupiać się na rynku konsumenckim, postawiono na rozwój biznesowych usług chmurowych, a ostatnio na sztuczną inteligencję. Nadella w ostatnim czasie przyznał, gdzie w tym wszystkim popełnił największy błąd.
Zapowiadają się duże zmiany na rynku komputerów osobistych. Dotychczas najpowszechniejsza pecetowa architektura x86 ostatecznie odejdzie w niepamięć, być może razem z korporacją, która ma do niej prawa – Intelem. Wszystko to przez sojusz dwóch sił, które mają zdolność zainicjowania na rynku pecetów nowej ery.
Okrzepliśmy już po premierze nowych iPhone’ów. Choć ich sprzedaż idzie świetnie, to jednak trudno stwierdzić, aby krzepnąć było po czym – iPhone’y 15 to bodaj najmniej różniące się od poprzedniej generacji smartfony w całej historii tych urządzeń. Apple ma jednak przygotowywać kolejne premiery, których spodziewamy się jeszcze w październiku.
Budowanie sieci neuronowych i prace nad szeroko pojętą tzw. sztuczną inteligencją są dziś ograniczane dwoma czynnikami: zapotrzebowaniem na moc obliczeniową oraz energię. IBM opracował prototyp dość nietypowego procesora, który ma rozwiązać przynajmniej jeden z nich. Poznajcie IBM NorthPole.
CERT Polska działający przy komputerowej sieci akademickiej NASK wydał ważne ostrzeżenie adresowane do posiadaczy i administratorów urządzeń sieciowych Cisco. Odnaleziono groźną i wciąż niezałataną lukę, o której wiadomo już, że jest wykorzystywana ataków. Znane jest też tymczasowe rozwiązanie problemu.
Smartfony Xiaomi przebojem wdarły się na polski rynek i przede wszystkim za sprawą stosunku jakości do ceny zdobyły rzeszę miłośników. Chiński producent od wielu lat równolegle do budowania nowych urządzeń prowadzi także intensywne prace nad własnym oprogramowaniem, modyfikacją Androida znaną jako MIUI. To się jednak wkrótce zmieni – Xiaomi zapowiedziało, że MIUI zostanie zastąpione czymś zupełnie nowym.
Z szacunków ONZ wynika, że w 2023 r. każda osoba na świecie wygeneruje średnio 8 kg elektroodpadów. Warto się na ten temat doedukować. 13 października już po raz szósty w Polsce obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Z tej okazji organizacja ElektroEko zaprezentowała w Centrum Prasowym PAP raport na temat wiedzy i postaw Polaków względem elektroodpadów.
Marka Garmin zaprezentowała kolekcję MARQ Carbon. Zegarki klasy premium wyróżnia wiele specjalnych funkcji. Cena też jest dość “specjalna”. Sami oceńcie, czy adekwatna do oferowanego sprzętu. Oto czym się wyróżniają najnowsze smartwatche Garmina.
Na naszych oczach, nieśpiesznie, choć konsekwentnie, przebiega bardzo ważna zmiana na rynku komputerów osobistych. Stopniowo coraz częściej w pecetach montuje się procesory o architekturze ARM, zamiast x86, która bezwzględnie dominowała na rynku przez ostatnie dekady. Swoje plany w zakresie popularyzacji ARM na komputerach osobistych ogłosił właśnie Qualcomm, znany z produkcji smartfonowych procesorów Snapdragon.
Android to dziś najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Znajdziemy go w zasadzie na każdej klasie elektroniki użytkowej. Podobnie jak inne dystrybucje linuksowe, jedyną klasą sprzętu, której dotychczas nie podbił, są komputery osobiste i stacje robocze wykorzystywane do poważnej pracy. Ale to się może wkrótce zmienić za sprawą Lenovo.
W ostatnich dniach Intel zapowiedział swój powrót na pozycję niepodzielnego lidera rynku procesorów x86. Zapewnień tych w zasadzie nikt nie potraktował zbyt serio: po pierwsze, są którymiś z kolei, po drugie, pomysłem Intela na sukces mają być chiplety, czyli coś, co konkurencja ma od dawna. O tym, że Intel, delikatnie mówiąc, jest w nie najlepszej kondycji, świadczy także kara nałożona przez Komisję Europejską.
Mężczyzna w dzieciństwie stracił oko. Nie poddał się jednak i zaczął pracować nad ciekawym rozwiązaniem. Teraz określany jest jako cyborg. Zyskał ogromną popularność po udostępnieniu w mediach społecznościowych zaskakujących filmików. Pokazuje w nich, jak pomysłowość i praca mogą przyczynić się do poprawy jakości życia po stracie narządu wzroku.
Przed tygodniem informowaliśmy o dość nieoczekiwanej premierze smartfonu Huawei Mate 60 Pro. To w tej chwili najbardziej zaawansowane urządzenie w portfolio producenta, które wyróżnia się między innymi łącznością satelitarną. Okazuje się jednak, że nowy Huawei Mate jest jeszcze ciekawszy, niż się pierwotnie wydawało – wykorzystuje komponent świadczący o tym, że Chińczycy dokonali kroku milowego w rozwoju procesorów.
Nadchodzą ważne zmiany w działaniu systemu operacyjnego Windows. Rozwijający oprogramowanie Microsoft podjął decyzję, aby całkowicie zmienić to, jak działa część sterowników. Może to się dla części użytkowników skończyć nieprzyjemnym zaskoczeniem – z dnia na dzień mogą się pojawić problemy z działaniem całej klasy sprzętu.
Usługa Disney+ zaprezentowała nową promocyjną ofertę, dzięki której dostęp do tamtejszych filmów i seriali można uzyskać w bardzo atrakcyjnej cenie. Co ważne, propozycja nie jest adresowana wyłącznie do tych użytkowników, którzy dotąd nie korzystali z Disney+, a z obniżonych cen można korzystać nawet przez kwartał. Z decyzją o skorzystaniu z nich warto się jednak pośpieszyć.
Nadszedł kiepski okres dla europejskiego rynku smartfonów. Według badań przeprowadzonych przez analityków z Counterpoint Research liczba sprzedanych urządzeń jest rekordowo niska i dotyczy to zarówno zachodniej, jak i wschodniej części kontynentu. Co ciekawe, zupełnie odwrotna tendencja ma miejsce na rynku, na którym spodziewać moglibyśmy się największego spowolnienia.
Być może żadna korporacja nie ucierpiała od nałożonych przez USA sankcji tak bardzo jak Huawei. Smartfony producenta z dnia na dzień przestały być konkurencyjne na rynkach zachodnich za sprawą braku integracji z usługami Google. Niemniej Huawei nie tylko nie planuje wycofywać się z produkowania smartfonów, lecz ma także ambitne plany podbicia rynku komputerów osobistych.