Epidemia koronawirusa bez wątpienia wpłynie na pogorszenie kondycji polskiej gospodarki. Jak zauważa publicysta Business Insider, premier może pożegnać sie z marzeniami o zrównoważonym budżecie. Ale pojawiają się również opinie, że rząd na tyle będzie musiał ciąć wydatki, że istnieje niebezpieczeństwo rezygnacji z programów socjalnych z 500 plus na czele. Spekulacje te przeciął w sobotę szef rządu. Premier podczas sobotniej konferencji prasowej podkreślał, że spadek wzrostu gospodarczego będzie miał wpływ na sytuację budżetową.- Spadek wzrostu PKB będzie miał wpływ na sytuację budżetową, na dochody podatkowe państwa i wydatki, ponieważ chcę zaangażować więcej środków na wsparcie polskich obywateli, dla firm, na bufor dla tych branż, które w najwyższym stopniu zostaną dotknięte - powiedział Morawiecki.
Czternasta emerytura to kolejne po - podpisanej dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę - "trzynastce" świadczenie, które ma zostać wypłacone emerytom. Przypomnijmy, że była to jedna ze sztandarowych obietnic Prawa i Sprawiedliwości w ostatniej kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi, a także jeden z elementów planu na 100 dni rządu drugiego gabinetu Mateusza Morawieckiego. Trzy dni po upływie "studniówki" obecnego gabinetu, projektem ustawy ws. czternastej emerytury zajmie się rząd.
Emerytura z wliczonym kapitałem początkowym dotyczy osób, które pracowały przed 1999 rokiem, czyli przed wprowadzeniem przez gabinet Jerzego Buzka reformy systemu emerytalnego.Przypomnijmy, że przed 1999 r. pracodawca przesyłał składki zbiorczo, za wszystkich pracowników, i trafiały one do jednego worka. ZUS rozdziela teraz te „zaległe” składki na poszczególnych pracowników. Ale to każdy Polak sam musi złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu o wyliczenie kapitału początkowego.Według najnowszych danych ZUS kapitał ma naliczone 9 mln 235 tys. Polaków. Do ich kont dopisano z tego tytułu aż 790,9 mld zł. Tak duża kwota jest efektem tego, że kapitał początkowy jest wyliczany według bardzo korzystnego wzoru.
Waloryzacja 2020 jest już znana. Jak podaje Super Express, Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje dotyczące realnego wzrostu płac. Jest to o tyle istotna kwestia, że to właśnie na jego bazie określa się dokładnie, jaki wskaźnik waloryzacja osiągnie w danym wypadku. Dotąd mówiono o waloryzacji na poziomie 3,24%, ale już wiadomo, że ta będzie wyższa.Już nie 3,24% jak dotąd zapowiadano, a znacznie więcej. Emeryci i renciści mogą liczyć na zwiększenie otrzymywanego dotąd świadczenia o 3,56%. Waloryzacja kwotowo-procentowa doprowadzi także do tego, że najniższy wzrost emerytury wyniesie około 57 złotych. W innych wypadakch może być tylko lepiej.
Waloryzacja 2020 będzie wyższa niż zakładano. Wszystko z powodu podstaw działania waloryzacji. Ta jest rokrocznym zwiększeniem poziomu świadczeń emerytalnych i rentowych, które korygowane są według realnego wzrostu płac oraz wskaźników cen i usług, jak przypomina Gazeta.pl. Fakt, że w grudniu inflacja w Polsce przeszła wszelkie oczekiwania, nie pozostał w tym wypadku bez wpływu na wysokość waloryzacji.Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów w 2019 roku uplasowała się na poziomie 2,7%. Rząd zakładał natomiast 2,1%. Dlatego też rządzący zdecydowali się na korektę w planach marcowej waloryzacji. Waloryzacja 2020 nie wyniesie więc 3,24%, jak dotąd zakładano.
Z tego artykułu dowiesz się:Czemu wiek emerytalny powinien zostać podwyższonyJakie mogą być konsekwencje działań rządu w kierunku obniżania wieku emerytalnegoW jaki sposób powinna odbyć się reforma dotycząca wieku emerytalnego
Waloryzacja da im setki złotych do i tak już wysokich emerytur. Takich świadczeniobiorców jest jednak w Polsce zaledwie 40. Jak podaje Money.pl, grono szczęśliwców, którzy zgarniają miesięcznie emeryturę na poziomie ponad 20 tys. złotych jest w Polsce jedynie czworo. Jak widać więc, mowa o bardzo niewielkiej liczbie osób.
13. emerytura ominie tych Polaków, którzy przejdą na emeryturę w 2020 r. lecz dopiero po przełomie marca i kwietnia. Oznacza to, że jeżeli ktoś urodził się po 31 marca i wiek emerytalny osiągnie w kwietniu bądź później, to nie otrzyma świadczenia trzynastego.
Z tego artykułu dowiesz się:Co muszą zrobić Polacy, aby otrzymywać wyższe świadczenieIle lat będziemy musieli pracować w przyszłościJak ZUS zapatruje się na nadchodzące zmiany
Z tego artykułu dowiesz się:Skąd wziął się pomysł wypłaty czternastych emeryturKiedy zostanie wypłacona czternasta emerytura i ile wyniesieJakie będą zasady przeliczania czternastej emerytury
Do pomysłu emerytury stażowej rządząca partia powróciła przed wyborami. Choć sprawa dotyczyła głównie nauczycieli, to mogą nią zostać objęte także inne grupy zawodowe.